Toplum - Aile - Aile Yaşamı Ekonomi - Emeklilik - özürlü hakları
Devlet tarafından engel derecesi %70 ve daha yukarısı olanlar aylık maaş bağlanmaktadır.
Bunun için gerekli belgeler sırasıyla şunlardır.
1. Hastaneden alınan ve özür dercesinin %70 ve üzerini belirtir rapor
2. Aile gelirinin belgelendirilmesi
a: Çalışanlar için aylık maaş bordrosu
b: Eş ve kendine ait ssk, bağkur emekli sandığından aylık alıp almadığına dair belge her üç kurumdanda belge alınmak zorundadır.
3.Tapuda kendisine ve eşine ait kayıtlı ev olup olmadığı yazısı.Bunun için ikamet edilen yer il veya ilçenin tapu müdürlüğüne giderek kendisine ve eşine ait üzerine kayıtlı ev olup olmadığı yazısı alınacak ayrı ayrı.
4.Vukuatlı nufus kayıt örneği alınacak nüfus müdürlüğünden.
5. Muhtarlıktan aile fertlerinin hepsi için ikamet belgesi alınacak.Ailde kaç kişi varsa hepsi için.
6. Ailedeki herkesin Nufus cüzdanlarının fotokopisi
7.Vergi dairesinden kendiniz ve eşinize ait üzerinize kayıtlı işyeri olup olmadığına dair yazı.
bütün bu belgeler ile il veya ilçedeki sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yapılacak.Başvuru üzerine sizin adınıza bir dosya hazırlıyorlar ve adres ve telefon numaralarınızı alıyorlar.İki üç hafta içerisinde eve gelerek engellinin durumunu bizzat evde kontrol ediyorlar eğer durumunuzu uygun görürlerse ziraat bankasında hesap açtırarak hesap defterinin fotokopisini istiyorlar. Durumuzun uygun görüldüğü taktirde aylık yaklaşık 2009 yılı itibariyle 450 ytl maaş bağlıyorlar.
Aile gelirinin hesaplanmasında asgari ücretin 3de 2 sinin aildeki fertlerin hepsine çarpmasıyla bulunuyor.Örneğin asgari ücretin üçte ikisi 300 tl diyelim evdede toplam çoluk çocuk beş kişi varsayalım 5*300=1500 ailenin aylık geliri bunu geçmemesi gerekiyor .Bu gelir toplam gelirdir aylık eşiniz ve kendinize ait maaşlarınız , kira geliriniz varsa onlar ,emekli iseniz emekli maaşı çalışıyorsanız veya kendi adınıza iş yapıyor sanız bunun miktarıda toplam gelire eklenecektir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3156
favori
like
share