Miras - A. Sevilay Pınar
Yalı amca iki sene önce canından çok sevdiği eşini toprağa vermişti.
Çünkü eşi zatüriye olmuştu ve köy de doktor olmadığı için hastalığı ilerlemişti zamanın da müdahale yapalmadığı için ölmüştü.
Yaşlı amcanın iki tane(otuzdort, otuzbeş) yaşların da oğulları vardı.Eşinin ölümünü amca kaldıramamış hasta düşmüştü.Az zamanı kaldını biliyordu ve oğullarına mirasını açıkladı.
-Hangisini istersiniz çocuklar diğerek sordu?Altın kaplama bir silah mı? yoksa bir tas su mu ? diğerek sordu ? tabi ki küçük kardeş bir tas suyu istedi.Büyük abisi altın silahı aldı çünkü onun düşüncesi babam öldükten sonra silahı satar parasını yerim düşüncesiydi .Ve babaları haftasına kalmada öldü.Babalarını annelerinin yanına gödüler.Abisi büyük şehire silahı satmak için gider ve ne olduysa o arada olur.Kendisi bir kavgaya karışmış ve birini öldürmüştür.Abisi üç sene hapis yatıcaktır.Küçük kardeş ise sokaktan geçen bir dilenci görür ve kendisi ondan su ister oda elin deki bir tas suyu dilenciye verir.Dilenci suyu kana kana içmektedir.Boş tası verirken küçük çocuğa şunları der.
-Allah tuttuğunu altın etsin deriken çocuk tası tutar .Bu sırada tas altın olmuştur.Çocuk şaşırmıştır dilenciye sarılır ve yanın daki yiğecekleri ona verir ve yoluna devam eder...Köye gider annesinin ve babasının mezarını ziyaret eder.Yanında getirdiği altın tasla mezarlarına su döker ve dua etme başlar.


A. Sevilay Pınar

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 373
favori
like
share