Tuncay Akdoğan Kimdir - Tuncay Akdoğan Resimleri - Tuncay Akdoğan Biyografisi - Tuncay Akdoğan Hakkında1959 yılında Adana da dogan Tuncay Akdoğan, Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulun dan mezun oldu. Üniversite yıllarında müziğe başlayan Tuncay Akdoğan, 1984 yılında Grup Yorum un kurucuları arasında yer aldı. Grup yorum un yayınladığı Sıyrılıp Gelen Haziranda Ölmek Zor ve Türkülerle adlı ilk üç albümde beste ve söz yazarlığı yapmasının yanı sıra cura ve davul çaldı.

1989 yılında Grup Yorum dan İlkay Akkaya ile birlikte ayrılan Tuncay Akdoğan, 1990 yılında, İlkay Akkaya ve İsmail İlknur ile birlikte Kızılırmak ı kurdu. 1990-1997 yılları arasında Kızılırmak ın Ölüme de Tilli, Geçmişten Geleceğe Pir Sultan Abdal, Gidenlerin Ardından, Aynı Göğün Ezgisi, Güneşin Olsun, Pir Sultandan Nesimi ye Anadolu Türküleri, Çığlık, Rüzgarla Gelen, Günde Dün, adlı dokuz albümde besteleri, şarkı sözleri ve yorumlarıyla yer aldı.

1990 yılında Erol Toy un yazdıgı, Ankara Birlik Tiyatrosu nun sahneye koydugu Pir Sultan Apdal adlı oyunda anlatıcı olarak rol aldı.

Tuncay Akdoğan, 2000 yılında Serüvenciler i kurdu ve Veda adlı bir albüm yayınladı.

Çok sayıda sanatçı tarafından şarkıları yorumlanan Tuncay Akdogan, birçok albüme de aranjörlük yaptı.

Kızılırmak ile ortak üretim sürecine devam eden Tuncay Akdoğan, grubun son albümü Yılkı da üç şarkısı ve kendi seslendirdiği bir şiir ile yer aldı.

Uzun bir süredir kendi stüdyosunda çalıştıgı solo albümü Bir Nehir ki Ömrüm tamamlanamadan 21.11.2004 tarihinde evinde çıkan yangın sonucu hayatını kaybetti.

Sanatçının hedefi bilgisayar destekli kayıtlarının üst yapısını başka bir stüdyoda tamamlayıp, edit ve mastering ini yaptıktan sonra dinleyenleri ile buluşmaktı.

Albüm bu aşamaya vardığında ailesi ve yakın çalışma arkadaşları Tuncay Akdoğan ın hedeflediği şekilde müzikal kurgusuna hiç dokunulmadan tüm enstrümanlar onun istediği isimler tarafından, onun çalışmak istediği stüdyoda canlı olarak kaydedildi.

Evet Tuncay burda şu çalsın isterdi, evet Tuncay burda şu araya girsin, evet Tuncay böyle isterdi gibi empati kurularak yayına hazır hale gedi.

Seyhan Müzik ile sağlığındayken görüşmelere başlayan Tuncay Akdogan ın albümü müzik marketlerde dinleyicisini bekliyor .

Umarız birgün mavi bulutlara binip gittigi sonsuzluktan albümünü duyarak aydınlıga gülümsuyordur.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1298
favori
like
share