RSS Nedir - RSS Sistemi Nedir - RSS ile haber takibiRSS çeşitli internet siteleri tarafından yayınlanan haber vb. içeriğin tek bir ortamdan topluca izlenebilmesine olanak sağlayan yeni bir içerik besleme yöntemidir. RSS, Real Simple Syndication, RDF Site Summary veya Rich Site Summary (Zengin Site Özeti) kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. XML biçiminde olan RSS dosyaları ilk olarak NetScape firması tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. RSS dosyalarının kullanımı her geçen gün artarak yaygınlaşmaktadır.

RSS yöntemini destekleyen sistelerin hazırladıkları XML biçimli dosyalara bir çok programla erişmek mümkündür. XML okuyucusu olan bu programlar, web gezgini veya e-posta istemcisi olabileceği gibi sadece RSS içereriği izlemek için hazırlanan masaüstü programları da olabilir.

RSS ikonunu () gördüğünüz herhangi bir yerde, RSS verilerini RSS istemcinizi kullanarak alabilirsiniz.

Genel olarak, RSS verilerini, XML dosyaları olduğu için Internet Explorer içinden görebilirsiniz. Ancak sayfayı devamlı yenilemek ve RSS verilerini bu şekilde izlemek çok da verimli bir yöntem değildir. Bunun için pek çok insan, bazı RSS istemcileri kullanarak RSS verilerini takip eder. RSS veri "toplayıcıları", RSS verilerini toplamanız ve takip etmeniz için uygun arabirim sunarlar.


RSS Basit Dosya Formatı Örneği01

02 Site Başlığı

03 http://www.siteadi.com

04 site hakkında kısa bir tanım

05 tr

06

07 İçerik Başlığı

08 http://www.siteadi.com/icerigin_adresi.html

09 içerik hakkında kısa bir açıklama veya tamamı

10


11RSS Okuma Servisleri, [URL="http://my.yahoo.com/s/about/rss/index.html"] My Yahoo!, [URL="http://www.blogdigger.com/groups/groups.jsp?id=133"] , [URL="http://www.blogdigger.com/groups/groups.jsp?id=145"]Gruplar,[URL="http://www.mywireservice.com/" rel="nofollow" target="_blank"> MyWireService

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 425
favori
like
share
solistbey Tarih: 30.08.2009 16:48
Öncelikle tesekkür ediyorum yardim icin,dediklerinizi yaptim suanda calisiyor.Wbb iken bir dosya hazirlayip ftp atiyorduk daha sonra google rss.php adi altinda kayit ettiriyorduk,vbulletinde böyle birsey yokmu acaba?
FreddyKrueger Tarih: 30.08.2009 09:58
[QUOTE=solistbey;3643653]Gayet faydali bir konu wbb'de kullaniyordum vbulletinde kullanmak istiyorum,nasil bir yol izlemem lazim?Ayrica vbacp bununla ilgili bir yer var orayi editleme hakkindada bilgi verirseniz cok memnun olurum.

[url]http://www.main-board.com/vbulletin-soru-ve-sorunlar/262367-vbulletin-rss.html#post3643771[/url]
solistbey Tarih: 30.08.2009 03:20
Gayet faydali bir konu wbb'de kullaniyordum vbulletinde kullanmak istiyorum,nasil bir yol izlemem lazim?Ayrica vbacp bununla ilgili bir yer var orayi editleme hakkindada bilgi verirseniz cok memnun olurum.