hangi mevsimde kortizon sık kullanılır - kortizon kullanımı - kortizonun yan etkileri - kortizonlu ilaçlar

Hastalıkların olduğu gibi ilaçların da mevsimleri olabiliyor. Bir açıdan bakıldığında bahar ayları kortizon içeren ilaçların daha sık kullanıldığı dönemler. Çünkü bu mevsimde alerjik hastalıklar ve bunlara bağlı sorunlar artar. Ciltteki döküntüler, saman nezlesi olarak da bildiğimiz alerjik nezle, astım hastalığı ve alerjik nezleler bu mevsimlerde daha sık görülüyor.

Bu yazının konusu olan kortizon içeren ilaçların bu mevsimde sık kullanılmasının gerekçesi, alerjik tepkimelerin yoğun olduğu zamanlarda tercih edilen bir ilaç olması. Hatta kortizon hastalık belirtilerinin aşırı olduğu hallerde hayat kurtarıcı bile olabiliyor. Bunun en tipik örneği ağır astım krizleri. Halkımızda kortizon konusunda aşırı bir duyarlık söz konusu. Bunun nedeni kortizon kullanımı sırasında ortaya çıkması muhtemel yan etkilerin gözde çok büyütülmesi. Kortizon kullanımı sırasında midesinde sorunu olanların dikkat etmeleri, yüksek tansiyon ve kalp yetersizliği gibi sorunları olanların, kortizon kullanımı sırasında vücudun tuz atmasının azalması nedeniyle tuzsuz diyete uymaları gerekir. Kortizonun uzun kullanımı sırasında vücutta yağ depolanması da hızlanır. Bu nedenle uzun süre kortizon kullananlarda kilo artışı görülebilmektedir.


Bu yan etkiler kısa süreli kortizon kullanımları için çok önemli bir risk yaratmaz. Üstelik öte yandan kortizon kullanımı ila elde edilmesi beklenen yararlar da çok önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu bazen hayat kurtarma düzeyine varabilmektedir. Özellikle astım gibi hastalıklarda kortizonun püskürtme şeklinde, solunum yoluyla kullanılması da son yıllarda giderek önem taşımaktadır. Bu kullanım şeklinde kortizonun, solunum yolunun iç zarındaki yerel etkisi çok, buna karşı sistemik etkisi çok az olmaktadır. Hele ilacı püskürttükten sonra ağzı çalkalamayı ihmal etmeyenlerde bu daha da olumlu olmaktadır.

Görüldüğü gibi kortizon, bazı hastalar için vazgeçilmez önemde bir ilaç. İlacı iyi tanıyıp kurallara uygun kullanma sayesinde olumlu etkilerinden olabildiğince çok, yan etkilerinden de olabildiğince az etkilenmek mümkün olabilmektedir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 527
favori
like
share