diş iltahapları

Dişindeki iltihap üniversiteliyi öldürdü


İSTANBUL’DA iki hafta önce dişini kaplayan iltihabın beynine sıçraması sonucu hastaneye kaldırılan Bilgi Üniversitesi öğrencisi Zafer Önday (21), geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Bakırköy İncirli’de bulunan Ethica Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Zafer Önday’ın geçtiğimiz pazar günü beyin ölümü gerçekleşti. Genç yaşta hayata veda eden Zafer Önday’ın cenazesi Ataköy 5’inci Kısım Camii’nde kılınan cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlandı. Zafer’i bu son yolculuğunda ailesinin yanısıra arkadaşları ve sevenleri yalnız bırakmadı.


bugün yayınlamış bir haber arkadaşlar
özellikle konuyu bu bölümde paylaştım
diş iltihapı deyip geçemek lazım
hemen tedavi yoluna gidilmeli..

Apse Nedir?
Bazı kişiler diş çürümesini ciddi bir sağlık sorunu olarak görmezler. Ancak, zamanında ve doğru şekilde müdahale edilmediğinde, daha çok sorun yaratan bir hastalığa yol açabilir. Çürüme, bakterinin, dişin özünü enfekte etmesine izin verir. Enfeksiyon köke ve çevre kemiğe yayılır. Bu abse olarak bilinir. Eğer enfeksiyon kemiğe ulaşırsa, diş kaybedilebilir. Enfekte diş kökü ve şişmiş doku ağrıya neden olabilir. Eğer kök ölürse, ağrı yok olacak, ancak yavaş yavaş da bitişik kemiğe zarar verecektir. Enfeksiyonun bir bölümü olarak oluşan irin, çene boyunca bir kanalı aşındırabilir ve diş eti üzerinde bir şişme ya da içi irinle dolu bir deri lezyonuna yol açabilir.

Diş Apsesi, iltihap, Abse, apse

Abse Belirtileri

* Dişte sürekli ya da zonklama şeklinde ağrı;
* Sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet;
* çiğnerken ağrı;
* Boyunda şişmiş lenf düğümleri
* Ateş ve genel kırıklık.

Apse Teşhis

Eğer dişinizde sürekli ve zonklama tarzında bir ağrı varsa, çiğnerken ağrı duyuyorsanız ya da sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassassanız apseli bir dişiniz olabilir. Hafif ateş, boyunda şişmiş lenf düğümleri olabilir ve genel olarak kendinizi iyi hissetmezsiniz.

Sızlayan dişin yanındaki diş eti üzerinde oluşan şişme bir noktada patlayabilir ve patlarken ağzınızda kötü tat ve koku bırakan yoğun bir sıvı çıkarabilir. Aynı anda, ağrı büyük bir olasılıkla geçecektir. Eğer bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, derhal diş hekiminize başvurun. Diş hekiminiz dişinizi muayene eder ve ne yapılması gerektiğine karar verir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 9633
favori
like
share