Gökbilimciler, evrenin diğer ucunda meydana gelen bir gama ışını yayılmasını izleyere, kayıtlara geçmiş en uzak kozmik patlamaya şahit oldular.


Gama ışını patlamaları, evrende aniden ortaya çıkan yüksek enerjili radyasyonun neden olduğu yoğun alevlerden oluşuyor. Bu patlamalar Güneş'in 10 milyar yıllık hayatı boyunca yaydığı enerjiyi bir kaç dakika içerisinde ortaya çıkarabiliyorlar. Patlama, Swift uzay teleskobu ve bazı gözlemevlerinden takip edilebildi.

Zamanın başlangıcına yakın dönemdeki yıldızlar hakkında önemli ipuçları sağlaması beklenen bu gözlemin yaklaşık 3 dakika süreyle izlenebildiği açıklandı. Gökbilimciler evrenin derinliklerinde yaşanan olayın muhtemelen devasa bir yıldızın kara deliğe düşerek ölümü olduğuna inanıyorlar.

Ölçümler, patlamanın dünyaya yaklaşık 13 milyar ışık yılı uzaklıkta gerçekleştiğini gösteriyor. Bu ölçümü gerçekleştiren ABD'deki Kuzey Kaliforniya Üniversitesi'nde görevli Doktor Daniel Reichart "Bu patlama daha önceki en uzak patlama mesafesini 500 milyon ışık yılı aşıyor" diyor.

EVRENİN BAŞLANGICINA YOLCULUK
İngiltere'deki Parça Fiziği ve Astronomi Araştırmaları Konseyi baş yöneticisi Profesör Keith Mason ise bu bulguların zamanın başlangıç dönemindeki yıldızlar hakkında eşsiz bilgiler sunabileceğine dikkat çekti. Bu mesafedeki objeler üzerinde çalışırken, gökbilimciler evrenin ilk zamanlarına ait görüntülere ulaşabiliyorlar. Elde edilen görüntü de, büyük patlamanın 1 milyar yıl ardından, yıldızların ve galaksilerin ilk oluşmaya başladığı dönemden geliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 493
favori
like
share