Hazırlanan yeni bir projeyle, deprem izleme istasyonlarına kurulan DirecWay uydu erişim linkleri aracılığıyla aktarılan veriler Kandilli'deki DirecWay sistemine bağlı merkezde toplanarak ölçümlerin daha verimli yapılması sağlanacak.

Uydu operatörü Dexar Çözüm Ortağı Vitel Veri İletişimi ve Telekomünikasyon Sistemleri ile BÜ Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nün ortaklaşa hazırladıkları projenin ilk fazı planlanan sürede tamamlandı. Deprem izleme istasyonlarına kurulan DirecWay uydu erişim linkleri ile gelen veriler Kandilli'deki DirecWay sistemine bağlı merkezde toplanıyor.
Kandilli Rasathanesi uydu projesinin pilot çalışmalarına Ağustos 2004 tarihinde başlandığını belirten Dexar Multimedya ve Telekomünikasyon A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Zafer Küçükateş, 5 adet Direcway sisteminin kurulması ile projenin ilk fazının tamamlandığını söyledi.

TURKSAT 1 C uydusunun kullanılacağı proje kapsamında önümüzdeki dönemde kurulacak Direcway terminalinin 100 adedi bulacağını söyleyen Barbarosoğlu, bu projeyle birlikte deprem izleme çalışmalarının çok daha güvenli olacağını ve bu konuda dünya standartlarına ulaşılabileceğini belirtti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 415
favori
like
share