Birleşik Arap Emirliği’nin gözdesi, dünyanın tatil cenneti Dubai’de her eve bir iftar çadırı düşüyor
Tüm İslam dünyasının, bütün sevinciyle, huzuruyla, heyecanıyla hep birlikte yaşadığı bir aya girdik. Ayların en hayırlısına, Ramazan’a. Ülkemizi Ramazan heyecanı sarmışken, dört bir yanda kurulan iftar çadırları bu güzel ayın müjdecisi gibi duruyor. Peki diğer ülkelerde, kimliği İslam devleti olsun olmasın, Ramazanlar nasıl geçiyor merak etmiyor musunuz?


Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından, yönümüzü bambaşka bir coğrafyaya çevirdik. Arabistan coğrafyasının suni cenneti tabir edilen, dünyanın gözde tatil ve alışveriş merkezlerinden Dubai’ye.


Tahmin edebileceğiniz gibi Dubai’de Ramazanları farklı kılan en belirleyici özellik gelir düzeyi. Oldukça zengin bir ülke olan Dubai’de Ramazanlar da bu ölçüde zengin ve bolluk içinde geçiyor. Şehrin belli başlı meydanlarına değil, hemen her evin, villanın bahçesine bir Ramazan çadırı kuruluyor. Gelir düzeyi daha yüksek olan vatandaşlar, sadece fakir vatandaşları değil, iftar saatinde yoldan geçen herkesi sofralarına buyur ediyor.


İftar sonrasında sofralarda hemen tatlılar ve şerbetler ikram ediliyor. Diğer İslam ülkelerinden farklı olarak Dubai’de Ramazan boyunca restoranlar, kafeler kapanmıyor. Tüm dünya ticaretine ve yatırımına açık bir ülke olan bu çöl cennetinde, yatırımcıların ve işletme sahiplerinin çoğu yabancı. Müşterileri ise, tatil için Dubai’yi tercih etmiş, her dinden ve devletten turistler. Durum böyle olunca diğer İslam cumhuriyetlerinden farklı bir Ramazan ve farklı bir bayram yaşanıyor.


Halkın genellikle, Teravih namazları için büyük camilerde toplandığı ülkede sahurun da farklı bir geleneği var. Hemen her evde, sahurda aynı gıda tüketiliyor, erişte. Bizim Anadolu geleneğinden biraz daha farklı olan Arap eriştesi, üzüm ve şekerle pişirilip, tatlı bir sıcak yemek olarak servis ediliyor.


Bayramlarda ise bizim şeker geleneğimiz gibi Duabililerin de kendilerine özgü gelenekleri var ve daha çok Kurban Bayramı’nı anımsatıyor. Dubai’de Müslümanlar, Ramazan’dan birkaç gün önce kestikleri hayvanların etlerini kavuruyor ve bayram boyunca misafirlerine ikram ediyor. Gelir düzeyi yüksek vatandaşlar ise aynı uygulamayı bayramda yapıyor ve bütün etleri fakirlere dağıtıyor. Kurban için seçilen havyaların başını, aynı coğrafyadaki komşulardan da bildiğimiz üzere, deve çekiyor.


Zengin ve oldukça göz önünde olan Dubai ve Dubai halkı, oldukça keyifli, dayanışma ve bolluk içinde geçen bir Ramazan geçirerek, Müslüman olmayan misafirlerine son derece başarılı bir şekilde bu güzel ayı anlatıyor ve yaşatıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 391
favori
like
share