Acil çağrıda tek numara uygulaması - 112 Acil çağrı merkezi

Polis, jandarma, itfaiye ya da cankurtaran çağırmak isteyenler sadece 112'yi tuşlayacaklar.

Türkiye, acil çağrıda tek numara uygulamasına hazırlanıyor.

Polis, jandarma, itfaiye ya da cankurtaran çağırmak isteyenler sadece 112'yi tuşlayacak. Tek numara uygulaması için pilot il seçilen Isparta'da hazırlıklar devam ediyor.

Antalya ile birlikte "Acil Çağrıda Tek Numara: 112" uygulaması için seçilen iki pilot ilden biri olan Isparta'da kurulan "112 Acil Çağrı Merkezi", sadece hızır acil servisin değil yangın, güvenlik ve asayiş ihbarlarının da beyni olacak.

Konuyla ilgili bilgi veren Isparta Valisi Ali Haydar Öner, "Bu uygulama ile Türkiye'de acil hizmetlerin gerektirdiği 110 İtfaiye, 112 Hızır Acil Servis, 155 polis imdat 156 jandarma imdat, 177 Orman yangın, 184 sağlık danışma hattı gibi hatlar tek bir numarada 112 kodlu numara ile birleşecek" diye konuştu.

Isparta 112 Acil Çağrı Merkezi'nde deneme uygulamasına Hızır Acil Servis birimi ile geçildi.

112 uygulamasına polis, itfaiye, jandarma ve diğer birimler de sırayla dahil olacak. Acil çağrıları tek numarada toplayan sistemin teknolojik altyapısı da hazır. Tek numara uygulamasında devreye dijital haritalar giriyor.

Isparta Valisi Ali Haydar Öner, "Coğrafi bilgi sistemleri ile donandıkları için kişiyi veya yeri bulmak kolay olacak. Zaten ekranlara arayan telefon numarası da düşecek" dedi.

Sistem, ihbarda bulunan vatandaşlara kolaylık, güvenlik birimlerine hızlılık getiriyor.

"Her türlü acil çağrıda tek numara: 112" uygulamasına Eylül'de geçilmesi planlanıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 641
favori
like
share