Atatürk - Atatürk Resimleri - Atatürk Kıyafetleri - Atatürk Giysileri - Dünyanın En Şık Erkeği

[FONT="Franklin Gothic Medium"]Fotoğraf koleksiyonuyla tanınan yazar Hanri Benazus, Atatürk'ün sivil fotoğraflarının yer aldığı "Çağdaş Atatürk Fotoğrafları" adlı 39. kitabını yayımladı.

Benazus,bugüne kadar felsefe,deneme kitapları yazdığını,7 yaşında tanıştığı Mustafa Kemal Atatürk'e duyduğu hayranlık nedeniyle Ulu Önder ve Türk yakın tarihini anlatan kitaplarının da bulunduğunu belirtti.
Ulu Önder'in fotoğraflarını edinebilmek amacıyla "dünyanın öbür ucuna" günübirlik geziler yaptığını anlatan Benazus,4 bin 800 Atatürk fotoğrafı topladığını söyledi.

Yaşının 80'e ulaştığını ve Atatürk fotoğraflarını toplumla artık paylaşması gerektiğini ifade eden Benazus,"Bu fotoğraflar,Atatürk'ü çağdaş giyim kuşamıyla öne çıkaran fotoğraflar.İçinde hiçbir asker fotoğrafı,savaş fotoğrafı yok.Tamamıyla giyim kuşamını tanıtmak istiyoruz.Çünkü o,Dünya Kadınlar Birliği tarafından Dünyanın En Şık Giyinen Erkeği olarak ilan edilmiştir" dedi.

555 Atatürk fotoğrafı var
TUDEM Eğitim Hizmetleri'nden çıkan Çağdaş Atatürk Fotoğrafları kitabında 555 fotoğraf bulunduğunu anlatan Hanri Benazus,kitabın ikinci cildinin de yayımlanacağını,böylelikle 1111 Atatürk fotoğrafını toplumla paylaşacağını dile getirdi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün hiç yayımlanmamış fotoğraflarının da kitapta yer aldığına dikkati çeken Benazus,şunları söyledi:

"Fotoğrafların yüzde 80,hatta yüzde 90'ı benim koleksiyonumdan.Negatifleri,hatta cam negatifleri bende olan fotoğrafları var.Gün geldi günübirlik Amerika'ya gidip geldim bu fotoğrafları toplamak için.1921'de bir Amerikalı gazeteci,Atatürk ile röportaj yapmak için buraya gelmiş ve 2 fotoğraf çekmiş.Gidip aldım.Öyle büyük bir tutkum var açıkçası.Allah kısmet ederse bir vakıf kuracağım ve bu fotoğraflar benim değil, toplumun malı olacak.Çocuklarım da bunu gayet iyi takdir ederler,ama ben nesiller geçtikçe bu koleksiyonun benim paralelimde bir değerlendirmeye tabii tutulmayacağını düşünüyorum.İstiyorum ki vakıf kurayım ve bu zenginliği topluma mal edeyim."
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 731
favori
like
share
güloş Tarih: 30.10.2009 02:21
Atamın asaleti hiç bir devlet liderinde yoktur.
gülfin Tarih: 12.09.2009 12:43
Evet asalet diye buna derler işte
ultimatom Tarih: 01.09.2009 03:23
Asalat'e bak duruşa bak yürüyüşe bak ya mükemmel bi varlıktı gerçekten ...