10 yaş çocuğu davranışları

Dost tavırlıdır. Kendi düşünce ve tavırlarını tahlil edebilir. Gergin, unutkan, neşeli, kendine güvenen, dürüst ve gözlemecidir.

Arkadaşlarına uyar. Anne-babaya ihtiyacı vardır. Bebeksi davranışlara geri döner. Endişelidir. Kolaylıkla cesareti kırılır.

Eli açık, içten ve ısrarcıdır. Güven duyabilir, kendini eleştirir. Ev dışı etkinliklere bayılır. Yeni ufuklar peşindedir, sporu sever, kuralları sever.

Kötü kelimeler kullanır. Karşı cinse karşıdır. Kendini harekete geçirir. Eski yeteneklerini geliştirir.

Şimdiye kadar kendisine yetişkin bir kimse tarafından yapılan açıklamaları dinleyen, fakat benimsemeyen veya kişisel inançlarıyla hayallerini birleştirmeye çalışan çocuk, daha gerçekçi düşünmeye başlar.

Bu dönemde zaman kavramını, zamanın önemini ve zamanı değerlendirmeyi öğrenir. Zamanı ayarlayabilmesi 9 yaşın en büyük kazançlarındandır.

10 yaş düzenli, huzurlu ve elde edilen bilgilerin özümsendiği, toplandığı ve dengelendiği bir ana devredir. Bu yaştaki çocuk artık her şeye kolayca inanmaya başlar. Ancak gördüğü, işittiği ve söylediği şeyler hakkında hüküm vermeyi öğrenir.

Genellikle sorunlar üzerinde fazla durmaz, bir denge durumu söz konusudur. Ender olarak ağlar, sık sık da gerçekten mutlu olduğunu söyler.

Duygusal patlamaları sık değildir, olduğunda da şiddetli ve anidir, fakat çabuk geçer.

Benliklerini ve hayatı olduğu gibi kabul etme eğilimindedirler. Öfkenin az olduğu bir dönemdir. 10 yaşındakilerin çoğu bazı huylarıyla mücadele etmeyi denediklerini, kızmamak için uğraştıklarını söylerler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3358
favori
like
share
Emohan Tarih: 13.04.2012 19:48
bende 10 yaındayım