[FONT="Arial Narrow"]


Ressam Dilek Özmen, 11 Eylül- 11 Ekim 2009 tarihleri arasında İtalya’nın Caserta şehrinde gerçekleşecek olan Spazio- Tempo “Human Rights” (İnsan Hakları) sergisine katılıyor.

1992 yılında Gazi Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olan, yurtiçinde 16 kişisel sergi açan, yurtiçi ve yurtdışında (Bulgaristan, Romanya, ABD,İtalya ve Çin olmak üzere) pek çok karma sergide yer alan Dilek Özmen; modernist bir bakış açısıyla oluşturduğu resimlerinde kadının öteki/aşağı yapısına dikkat çekmektedir.

Kuratörlüğünü Roberto Ronca’nın yaptığı ve sadece seçilen sanatçıların katılabildiği sergide; Arjantin, Avusturya, Belçika, Belarus, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Arap-emirlikleri, Fransa, Almanya, Japonya, Yunanistan, İran, İsrail, İtalya, Nijer, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, İspanya, Türkiye, Ukrayna, Uruguay, ABD, Venezuela'dan sanatçılar birararaya geliyor.

İnsan hakları başlıklı bu sergide sanatçılar, ürettikleri işler yoluyla insan hakları hakkında konuşuyor. Başlık, basit ve direkt olarak; dolaylı ifadeler olmadan, herkesin yaşamıyla paralel olan ana fikrin geliştiği algılamalara gönderme yapıyor. Sergi, meseleyi görünür kılmak adına; dünyanın değişik ülkelerinden farklı sanatçıların birbirinden farklı anlatımlarıyla çeşitli ifadelerine dikkat çekmeyi hedefliyor. Konsept, "Haklara saygı duy" düşüncesinin algısının, hangi yolda yaşama geçirildiğinin ve hangi yolda ifade edildiğinin keşfetme sürecini içinde barındırıyor. Sergi, bütün sanatçılarıyla ve onların eserleriyle konuya dikkat çekmeyi ve kuvvetli bir sinyal olmayı amaçlıyor.Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 383
favori
like
share