Nanking Antlaşması - Eşit Olmayan Antlaşmalar

Nanking Antlaşması, 29 Ağustos 1842 tarihinde İngiltere ile Çin arasında Birinci Afyon Savaşı'nı bitiren anlaşmadır. Anlaşma 1813 Bombay'da imal edilmiş HMS Cornwallis adında bir İngiliz savaş gemisinde imzalanmıştır. HMS Cornwallis adıyla anılan savaş gemisi Çanakkale Savaşları sırasında da kullanılmıştır.

Çin'de 7. yüzyıl itibariyle afyon ilaç olarak kullanılmaya başlamıştı. 17. yüzyılda tütün içiminin Asya da yayılması; tütün ile afyonun karıştırılarak kullanılması, bundan da keyif alınması halk arasında yavaş yavaş yayılmaya başlamıştı. İngilizler Doğu Hindistan'da ürettikleri afyonu Çin'e satıyordu. Zamanın imparatorları ülke halkının gittikçe afyon bağımlısı olmasından rahatsızlık duymaya başlamışlardı. 1729 yılında Çin'e Afyon girişi yasaklandı. Bu yasağa rağmen 1838 yılına kadar gittikçe artan Afyon kullanımı Kanton'da el konan afyonun denize dökülmesiyle (bu Hindistan gelirinin altıda biri gibi büyük bir oran olunca) İngiltere ile Çin arasında Afyon Savaşları başladı.

First Opium War olarak bilinen Birinci Afyon Savaşı sonunda İngiltere galip gelmiştir ve Çin ile Nanking Anlaşmasını imzalamıştır.

Bu anlaşmaya göre Çin İngiltere'ye yüklü bir tazminat ödemek zorunda kalmıştır.


Anlaşma şartları

Çin, Hong Kong Adası ve bu adanın civarındaki adaları İngiltere'ye vermiştir.
Çin savaş tazminatı olarak 650 ton gümüş verecektir.
Çin illegal olarak el koyduğu ya da imha ettiği afyonlar için İngiltere'ye 6 milyon dolar tazminat ödeyecektir.

Çin'de bulunan İngiliz vatandaşları diplomatik dokunulmazlığa sahip olacaktır.
Çin ve İngiltere karşılıklı aynı ticari kurallara uyacaklardır.
Çinli vatandaşlar diğer ülkelere göçmen olarak gidebileceklerdi. (Amerika kıtasına ilk göçmenler bu antlaşmadan sonra gittiler. Anlaşma öncesinde Çin vatandaşları ülke dışarısına göçmen olarak çıkamıyorlardı.)
Çin bazı gümrüklerini düşük gümrük tarifeleriyle İngiltere'ye açmıştır. Bu şehirler şunlardır:

Canton (Guangzhou)
Amoy (Xiamen)
Foochow (Fuzhou)
Ningpo (Ningbo)
Shanghai

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 395
favori
like
share