İlkbahar Ateşi - Spring Fever - İlkbahar Ateşi 2009 - Spring Fever 2009 - İlkbahar Ateşi Vizyon Tarihi - İlkbahar Ateşi Film Konusu - İlkbahar Ateşi Oyuncuları

İlkbahar Ateşi 2009

Vizyon Tarihi: 1 Ekim 2009

Oyuncular: Chen Si Cheng,Hao Qin,Wu Wei,Zhuo Tan

Yönetmen: Ye Lou

Senaryo: Feng Mei

Yapımcı: An Nai, Sylvain Bursztejn

Tür: Dram

Yapım: 2009 ~ Çin, Fransa, HongKong


Eşcinsel teması nedeniyle Çin'de yasaklanan ve resmi izin olmadan yurtdışına çıkarılarak Cannes'da gösterilen Lou Ye'nin İlkbahar Ateşi filmi, neler görmüş-geçirmiş festivali bile şaşırtacak sahneler içeriyor.

Cannes, 2009 ilk olayını yarışmadaki Çin filmi İlkbahar Ateşi'yle (Spring Fever) yaşadı. Tanınmış yönetmen Lou Ye'nin biri evli iki genç adam arasındaki son derece ateşli ilişkiyi anlatan filmi, neler görmüş geçirmiş Cannes şenliğini bile şaşırtacak sahneler içeriyordu. Ama asıl önemli olan, filmin ülkesinde yasaklanmış olması ve Cannes'a resmi izin olmadan gönderilmesiydi. Aslında aralarında Yılmaz Güney'in Umut filminin de bulunduğu birçok filmin geçmişte yaşadığı bu olayın bu çağda yaşanması, Çin'de sinemanın ve tüm sanatların üzerindeki büyük baskı ve sansürle açıklanıyor.

Büyük ilgi gören filmin basın toplantısına tüm ekip katıldı. Yönetmen Ye, filmin yasaklandığı halde Cannes'a gönderilmesinin kendisi dahil tüm sanatçılar için beş yıl çalışamama cezasıyla sonuçlanabileceğini söyledi. Ye, nufusu 1.3 milyara varmış bir ülkenin içinde eşcinseller dahil her türlü insanın bulunabileceğini, filmi eğer gösterilseydi Çinlilerin büyük anlayışla karşılayacaklarından emin olduğunu belirtti. Filmin üç erkek ve bir kadın oyuncusu, özellikle yoğun cinsel sahneleri nasıl çektiklerini anlatırken zorlandılar. Biri kendisini tümüyle yönetmene teslim ettiğini belirtirken, bir erkek sanatçı şöyle dedi: "Oyunculuğun bambaşka bir ahlakı vardır. Ve bunun ilk gereği de rolün tüm icaplarını yerine getirmektir." İlkbahar Ateşi Cannes'da En İyi Senaryo (Best Screenplay) ödülüne layık görüldü.


Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 341
favori
like
share
dalgacii Tarih: 03.09.2009 18:45
uzak doğu filmleri acaip oluyor
bi anti patim yok ama pek hoşuma gitmiyor
eline sağlık