Telefon hattına ihtiyaç duymayan kredi kartı cihazı


Türk mühendisler, işyerlerini, kredi kartı cihazını (pos) telefon hattından kurtaran bir buluşa imza attı.

Kurumların talebi üzerine harekete geçen Teknoloji Holding, hatta ihtiyaç duymayan ve cep telefonu gibi çalışan ürün geliştirdi. GSM şebekesi üzerinden çalışan PGI-5 isimli cihaz, 3 saniyede işlemin tamamlanmasını sağlıyor. Alışverişin kredi kartıyla yoğun yapıldığı süpermarket, akaryakıt istasyonu ve mağazalar birden fazla pos makinesi için ayrı ayrı telefon hattı almak zorunda kalıyordu. Hatlarda meydana gelen küçük bir sorun dahi işleyişin aksamasına sebep oluyordu.

Teknoloji Holding Planet Genel Müdür Yardımcısı Murat Elkaya, cihaz sayesinde maliyetlerin yarı yarıya düştüğünü ve ürünün pazarda çok ciddi rağbet gördüğünü söylüyor. Kapı kapı dolaşan satıcılar için geliştirilen ve pille çalışan mobil pos cihazının aksine PGI-5nin masa üstünde kullanıldığını belirten Elkaya, normal bir cihazda yapılan işlem süresinin 7 saniye olduğunu; ancak PGI-5 ile sürenin 3 saniyeye kadar düştüğünü kaydediyor. Elkaya, tanıtım faaliyetlerine önümüzdeki günlerde başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinde başlanacağını açıklıyor.

Asya Finansın Kayseri Şubesinde sistemin deneme çalışmaları tamamlandı. Dünden itibaren şubelerinin büyük çoğunluğunda bu sistemi faaliyete geçiren Asya Finansın genel müdür yardımcısı Mustafa Büyükateş, işyerlerinde telefon maliyetlerinin asgari seviyeye indiğini belirtiyor. Büyükateş, uygulamanın kuruma ne gibi yararları olduğunu şöyle dile getiriyor: Bir işyerinde birden fazla pos makinesi kullanılıyorsa ve network çözümü yoksa telefonların tek tek kapatılması gerekiyordu. Kasiyer, işini halledebilmek için diğer arkadaşının işlemi tamamlamasını bekliyordu. Bu durumda ya pahalı olan network çözümü uygulayacaksanız ya da müşteri memnuniyetsizliğini göze alacaksanız. Bu cihazla işler aksamadan ve daha ucuza sonuca ulaşıyoruz. Büyükateş, ürünün Türkiyenin yanı sıra dünya pazarında da söz sahibi olacağına inancını dile getiriyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 401
favori
like
share
corleoni Tarih: 25.10.2005 21:26
:46:sagol :46:kardes :46:
dewrimci Tarih: 19.10.2005 21:59
bilgilerın ıcın tesekkur ederım
keto_41 Tarih: 12.10.2005 01:08
PayLaSiM iCiN TeSSeKüR eDeRiM
Numberone Tarih: 29.09.2005 17:58
[COLOR=orangered]payLa$ım iÇin saoL
blue Tarih: 26.09.2005 01:00
guzel
GencSedat Tarih: 20.09.2005 16:59
evet orda haklisin kurt kardes