Amerikalı araştırmacılar, insandan aldıkları kök hücreleri zerk ederek kısmen felçli farelerin hasara uğramış omuriliğini tedavi etti.

California Üniversitesi'nden bilim adamları, deney farelerinin omuriliklerine zarar verdikten 9 gün sonra yarı yarıya felç olan hayvanlara insan kök hücrelerini şırınga etti. Araştırmacılar, bu deneylerde merkezi sinir sistemi hücrelerini oluşturan cenin kök hücrelerini kullandılar.

Tedavi edilmeyen ya da farklı kök hücre şırınga edilen hayvanlar iyileşme kaydedemezken, cenin kök hücresi verilen fareler 4 ay sonunda iyileşip normal şekilde yürüyebildi.

İyileştirmekle kalmadı

Amerikan Bilimler Akademisi'nin yıllığında yayınlanan makaleye göre, uzmanların farelerin omuriliğine zerk ettiği insan kök hücreleri, hasarlı bölgede yeni nöronlar oluşmasını sağlamakla kalmadı, "miyelin"i oluşturan "oligodentrosit" adlı hücrelerin de ortaya çıkmasını sağladı. Bu denemelerin öncekilerden farkı ve en önemli sonucu bu oldu.

Zira lipid ve proteinden oluşan ve sinir liflerini koruyan "miyelin", sinirler arasında elektrik sinyallerinin iletilmesinde önemli rol oynuyor.

İnsanlar için erken

Doktorlar, bunun insanda denenebilmesi için daha çok deney ve araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 375
favori
like
share
corleoni Tarih: 25.10.2005 21:44
eline saglık
dewrimci Tarih: 19.10.2005 20:51
paylasımın ıcın sagol
keto_41 Tarih: 12.10.2005 01:30
bilgiler icin tessekurler