Karbon kökenli gazların yeraltında depolanması, dünyaya 2050'ye kadar yayılacak karbondioksidin yüzde 20-40'ının atmosfere ulaşarak küresel ısınmaya yol açmasını engelleyebilir.

BM'ye bağlı Hükümetlerarası İklim Araştırmaları Grubu (IPCC) tarafından yayımlanan rapora göre, yeraltına gömülmesinin ekonomik maliyeti karşılanabilecek karbondioksit miktarı yaklaşık 220 ile 2200 milyar ton arasında değişiyor. Karbondioksidin yeraltına 'gömülmesi' küresel ısınmaya kesin çözüm değil, ancak sera etkili gazların yayılmasını engelleyebilir.

Araştırma yapılmalı

IPCC'ye göre, özellikle büyük termik santrallar ve ağır sanayi bölgelerinden toplanacak karbondioksidin, yeraltının en az 800 metre derinine ya da okyanus tabanının en az 1,000 metre derinine gömülmesi gerekiyor. IPCC, karbon kökenli gazların okyanus tabanına gömülebilmesi için araştırmalar yapılması ve karbondioksidin denizaltı canlılarına zarar vermesinin önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti.

Peki maliyeti ne?

Bir ton karbondioksidin toplanması, yani fabrikalarda bu gazın diğer gazlardan ayrıştırılması ve yeraltına enjekte edilmesi için sıkıştırılması 15-75 dolara, nakliyesi ise 1-8 dolara mal olacak. Aynı miktardaki karbondioksidin okyanus tabanına gömülmesinin 5-30, yeraltına gömülmesinin ise 0.5-8 dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

İklim değişikliğinde ilk etken

Karbondioksit ve diğer karbonik gazlar, özellikle kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtların yakılmasıyla yayılıyor. Raporda, 2030'dan itibaren dünyada kullanılan enerjinin yüzde 80'inin fosil yakıtlardan elde edileceği ve karbon kökenli gazların iklim değişikliğinin bir numaralı etkeni haline geleceği belirtiliyor.

Kömür en tehlikelisi

Uluslararası Enerji Kurumu'na göre, en çok karbondioksit yayan yakıt olan kömür de gelecekte bugünkünden daha çok kullanılacak. ABD, Çin ve Hindistan elektrik üretimi için en çok kömür kullanan ülkelerin başında geliyor.

IPCC'nin 2003'te hazırlamaya başladığı raporun, 22-28 eylülde Montreal'de yapılacak bir toplantıda hükümetler tarafından onaylanması gerekiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 380
favori
like
share
corleoni Tarih: 25.10.2005 21:38
eline saglık faydalı bilgi
dewrimci Tarih: 19.10.2005 21:03
verdıgın bılgıler ıcın sagolun
keto_41 Tarih: 12.10.2005 01:18
paylasim icin tessekurler