stres azaltan yiyecekler
Stresli zamanlarınız tepe noktasına mı ulaştı? Devamlı endişeli misiniz? İşte sizi sakinleştirecek 6 sihirli yiyecek!


İişkilerinizde sorunlar mı yaşıyorsunuz? Hatta bu aralar bir ilişkiniz olmadığı için de biraz umutsuz musunuz? Nedenleri ne olursa olsun, yaşadığımız stres dolu anlarda tüketeceğimiz bazı besinler ile sakinleşmemiz gerçekten mümkün!

Bu zamanlarda genelde kalorilerini umursamadan yediklerimizin bizi daha mutlu edebileceğini biliyoruz. Klasik olan şudur, büyük bir kap dondurma!

İçeriğindeki şekerin birden kanınıza karışması sayesinde stres hormonlarını azdırabilir. Önce iyi hisseder gibi olursunuz, fakat sonrasında eskisinden de daha karamsar bir hale dönebilirsiniz.

Ve tabii alkol alırsanız, güzel bir uyku yerine bütün geceniz kötü bir kabusa da dönüşebilir. Böyle zamanlar için hem sağlıklı, hem de sizi gerçekten sakinleştirecek çok farklı alternatifleriniz mevcut.

Stres karmaşık olan yaşamı daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. Bir dakika durun ve düşünün bu durumu nasıl tersine çevirebilirim diye... Foto galerilerdeki ipuçları sizin de işinize yarayabilir...

Kiraz, çilek ve böğürtlen gibi meyveler rahatlatır• İçeriğindeki karbonhidrat yavaşça şekere dönüşürken sizi mutlu edecek ve aynı zamanda vücudunuz bir şeker bombardımanına tutulmamış olacaktır.

• C vitamini açısından güçlü olan meyveler sayesinde vücudunuzdaki kortizol hormonu azalacak ve daha az stresli hissedeceksiniz.

Siyah çikolata mutlu eder• Yüzde 70 kakao içeren siyah çikolatadan vazgeçmeyin! İçeriğindeki güçlü antioksidanlardan olan flavanoid sayesinde rahatlayacak ve kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

Kuşkonmazı da listeye eklemekte fayda var


Kuşkonmazın stresinizi azaltabileceği aklınıza gelmiş miydi?


• İçeriğinde doğal olarak bulunan folik asit sayesinde kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz. Bir kap yoğurdun içine karıştırarak yiyebilirsiniz.

Meksika mezesi olan Guakamole yapmaya ne dersiniz?..• B vitamini deposu olan avokadaların sizde yaratacağı etki çok iyi olacaktır. Tarif: 2 avokadayı soyun. Çekirdeklerini çıkartarak 4'e bölün. Yoğurt, maydonoz, limon suyu, sivri biber, soğan ve sarımsağı bir kaba avokadolar ile birlikte koyun.

• Hepsini iyice ezilene kadar karıştırın. Bunun için mutfak robotunuzu kullanabilirsiniz. Sonrasında 2 domatesi küp küp kesin, ve hazırladığınız karışımın içine ekleyin. Buzdolabında yaklaşık 1 saat beklettikten sonra çıkarın ve işte muhteşem bir stres düşürücü lezzetiniz hazır!

Chai Çayı ilginç bir deneyim olabilir!• Chai Çayı sizin için ilginç bir alternatif olabilir.

• Yumuşak içimiyle sizi rahatlatacak kafeinsiz bir Chai çayı bütün gününüzün iyi geçmesini sağlayabilir!

Kendinize bir mola verin


• Önemli bir konuşma veya yapacağınız iş öncesinde yaklaşık 1000mg C vitamini almanız, ruh halinizi çok daha iyi bir hale sokacak.

• Kan basıncını düşüren ve kortizol hormonlarını azaltan C vitamini sayesinde hem damak lezzetiniz artacak, hem de stresiniz aşağıya çekilecek.

RealAge

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 383
favori
like
share