Botox Nedir - Botox Nasıl Yapılır

BOTOX NEDİR ?

Botox Botulinum toksin tip A’nın ticari ismidir. Botox yüzdeki, boyundaki çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için kullanılan bir kozmetik tedavi yöntemidir. Botox, estetik ameliyattan çekinen kadınların son yıllarda fazlasıyla rağbet ettiği bir tedavi yöntemidir.Botox’un kullanım alanları nelerdir?
Botox, özellikle yüzün üst kısmındaki kırışıklıkların yani, iki kaş arasındaki kırışıklıkların, alındaki yatay çizgilerin ve göz kenarındaki kırışıklıkların (kazayağı kırışıklıkları) yok edilmesinde etkilidir. Özellikle son zamanlarda, hanımların tercih ettiği bir diğer kullanım alanı da kaş kaldırmadır. Özellikle silikon yani biyopolimer kullanımının geniş tartışmalara yol açması ve daha sonra Anglo-sakson ülkelerde yasaklanmasının ardından, botox yüzün üst bölümünün çeşitli tedavileri arasında hızla seçkin bir yere sahip olmuştur. Botox, gram (+), anaerobik bir bakteri olan Clostridium botulinum tarafından üretilen bir nörotoksindir.

Botox nasıl etki eder?

Botox uygulandığı küçük kas demetlerinin, sinir - kas bağlantısını bloke ederek, kasın kasılmasına engel olur. Sinir ucundan asetilkolin denilen bir nörotransmitterin salınımını engeller. Böylece o kas grubu üzerindeki cilt düzgün ve kırışıksız kalırken, Botox uygulanmamış kas grupları çalışmaya devam ederek normal yüz ifadesini korurlar.

Botox nasıl uygulanır?

Kozmetik amaçlı "Botox " uygulamaları basit ve güvenli olup, çok küçük bir iğne ile çok az miktarda Botox’un yüzün belli noktalarına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Botox, soğuk zincirle özel şartlarda iletilen şeffaf bir maddedir. Serum fizyolojik ile sulandırılır. Sulandırma işleminde doktorların tercih ettiği çözücü miktarları birbirinden farklıdır. Ben en düşük sulandırma dozu olan 1 ml serum fizyolojik miktarını tercih ediyorum. Böylece en az hacimde, yüksek doz Botox istenilen kasın içine uygulanabilir. Daha fazla miktarda çözücü kullanmanın dezavantajı, ilacın komşu kaslara yayılıp onları bloke edebilme riski taşımasıdır. Uygulama sırasında, bazı hastaların böcek ısırması şeklinde ifade ettiği, minimal bir ağrı hissedilebilir. ilave anestezi ya da uyutma gerektirmez, ve hemen sonrasında günlük aktivite sürdürülebilir.

Tedavinin riskleri nelerdir?Her isteyene uygulanabilir mi?

Tedavinin en belirgin yan etkisi enjeksiyon bölgelerinde minik kızarıklıkların oluşmasıdır. Hastaların yaklaşık %10’unda birkaç saat süren baş ağrıları gözlenebilir. Fakat gariptir ki bir çok insan da baş ağrısını geçirmek için Botox kullanıyor. Migren ve baş ağrısı tedavilerinde mucizeler yaratabiliyor. Veyahut çok nadiren, göz kapağı sarkması gibi enjeksiyon tekniği hatalarına bağlı “tecrübesizlik yanlışlıkları” görülebilir. Botox'un 20 yıllık kullanım sürecinde kaydedilmiş herhangi ciddi bir alerjik reaksiyon, şok ya da ölüm yok. Yani tamamen güvenli bir molekül olduğu söylenebilir. Tüm kas hastalıklarında ve gebelikte Botox kullanılmamalıdır.

Tedavide dikkat edilmesi gereken diğer noktalar neler?

Öncelikle bu tedavide enjeksiyonu kimin yaptığı çok önemli. Bu konuda uzman bir doktor olmalı. Aksi takdirde yanlış yere enjekte edilen madde istenmeyen bir görüntü yaratabiliyor Bir de yüzün hangi bölümüne yapılacağı konusu önemli. Gülümsemeyi etkilediği için yüzün alt kısmına uygulanması iyi sonuçlar vermiyor. Botox daha çok kırışık ya da gıdı problemleri olan kadınlara yönelik bir tedavidir. Botox sadece belirli kasları gerginleştirebiliyor, ciltteki hasarı ya da genetik yaşlanmayı önlemiyor.

Kollajenden farkı nedir? Hangi tedavi daha avantajlı mıdır?

Bu kişiye göre değişir. Kollajen kırışıklıkların içini dolduran bir madde, Botox ise yüzdeki kasları belli bir süre için dondurarak gençleştiriyor. Buna karar vermek için önce uzman doktorunuzun yüzünüzü incelemesi ve ona göre karar verilmesi gerekiyor.

Tedavi ne kadar zamanda etkisini kaybediyor?

Botulinum toksininin etkisi uygulandıktan 24-72 saat sonra görülmeye başlar ve 7-14 gün içerisinde etkisi tam olarak ortaya çıkar Botox, terleme ile yaklaşık 8 aylık bir süre içinde vücuttan tamamen atılıyor. Sadece yüze yapılan 15 dk bir tedavi de 6 ay boyunca etkisini sürdürüyor.

Botoxa karşı bağışıklık kazanılabilir mi?

Bu kadar az miktarda kullanılan bir maddeye karşı bağışıklık kazanmanız imkansız ama düzenli olarak botox kullanmanız hiçbir zaman yüz gerdirmeye ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelmiyor. Bu sebeple başlangıçta aldığınız sonuçlarla ile 6 yıl sonra aldığınız sonuçlar farklı olabilir. Sonuç olarak botox doğru kişiler tarafından düzgün biçimde uygulandığında gayet kolay ve güvenli bir güzellik yöntemidir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1080
favori
like
share
BiR-DOST Tarih: 19.12.2009 00:41
Botoks Sonrası Bakım
[FONT="Palatino Linotype"]1- İşlem sonrası yüzünüzde hafif bir kızarıklık ve nokta şeklinde minik şişlikler olabilir, bunlar bir kaç saat içinde geçecektir. Soğuk buz uygulaması yapabilirsiniz, bunun dışında yüzünüze dokunmayın ve bir şey sürmeyin.

2- İşlemden yaklaşık iki saat sonraya kadar başınız yüksekte kalmalı, başı öne sarkıtacak işlemlerden ve yatmaktan kaçınınız.

3- İşlem sonrası ilaç etkisini arttırmak için, 2-3 saat boyunca tedavi uygulanan kaslarınızı fazla kullanmayın (kaş çatmak,alnı kaldırmak,gülmek vb.).

4- İşlem sonrası ortalam 8 saat sonra ılık su ile ve yüzünüzde travma yaratmayacak (kese yapmak,baskı uygulamak) şekilde duş alabilirsiniz. Yüzünüzü yıkamak istediğinizde soğuk su kullanıp,makyaj temizleyicinizi baskı yapmadan kullanmalı, ardından yüzünüzü nemlendirmelisiniz.

5- İşlemden sonra yüzünüzde hafif bir ağrı ve gerginlik olabilir, aspirin gibi kan sulandırıcı özelliği olmayan bir ağrı kesiciyi doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

6- İşlemin yapıldığı gün alkol almamanızı isteriz.

7- İşlemden sonraki ilk günde normal cilt bakımınızı yaparak, güneş koruyucunuzu kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

8- Solaryuma ve saunaya girmeyi, derin cilt temizliği yaptırmayı, peeling işlemlerinizi botox uygulamasından üç gün sonraya ertelemeniz idealdir.

9- İşlemin etkisini hemen göremessiniz, yaklaşık 2-3. günlerde işlem yapılan kaslarda gevşeme başlarken, 10-14.günlerde ilacın etkisi tam olarak görülür.

10- Yüze botox uygulamalarında bazı geçici süreli komplikasyon olabilir. (baş ağrısı, morarma, kaş düşmesi, üst göz kapağı düşmesi, çift görme, alt göz kapağında sarkma, asimetrik gülüş, dudakları tam büzememe, tükrüğü tutamama, alt dudakta sarkma, maske yüz.)

11- İlk kontrolünüz işlem sonrası yaklaşık 10. günde yapılacaktır. Bu günde gerekirse ilave bazı bölgelerinize botox uygulaması yapılabilir ve doktorunuzun uygun gördüğü bir tarihte ikinci kontrole çağrılırsınız.


alıntı