Alıştık üzülmeye: 66-57
Sırbistan-Karadağ'da düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası çeyrek finale yükselme maçında Almanya'ya ile karşılaşan Türkiye salondan 66-57 yenik ayrıldı. Karşılaşmaya çok iyi başlayan, pota altından üst üste bulduğu sayılarla farkı artıran ve uzun bir süre muhafaza eden milli takımımız ikinci yarıda yıldız Dirk Nowitzki'nin oyuna ağırlığını koymasıyla farkı kapadı ve öne geçti. Almanya karşısında direnemeyen milli takımımız bu sonuçla turnuvaya veda etti. Turnuvada Türkiye-Almanya ile aynı saate başlayan maçta Hırvatistan İtalya'yı 74-66 yendi.


Almanyanın iki kulesi, sayı ve ribauntta şampiyonanın yıldız isimleri Nowitzki ile Femerling karşısında Kaya ve Ermal ile mücadeleye iyi başlayan, hızlı hücumlarda da rahat sayılar bulan Türkiye, 5. dakikayı 8-6 önde geçti. Almanyanın dış şutlarda düşük yüzdeli oyunu, Femerlingin hareketli savunma karşısında etkisiz kalışını iyi değerlendiren (A) Milliler, periyodun son saniyesinde Rollerden gelen 3 sayılık baskete karşın bu bölümü 15-14 önde tamamladı.

İkinci periyotta, Serkanın peş peşe basketleriyle skor üstünlüğünü koruyan Türkiye, Mirsadın da isabetli şutlarıyla 16.dakikaya gelindiğinde 10 sayılık (31-21) farkı yakaladı. Savunmada Enderin ısrarla rahatsız ettiği ve iki kez hücum faul yapmasına neden olduğu NBAli yıldız Nowitzki, Türkiye karşısında sayı üretmekte zorlanırken, Kayanın da hücumdaki etkili oyunuyla faul sayısı da 3e çıkanca kenara gitmek zorunda kaldı.

Kontrollü oyununu bölüm sonuna kadar sürdüren (A) Milliler, devreyi 34-27 önde geçmeyi başardı. İlk yarıda Türkiyenin skor yükünü çeken Serkan 11 sayı, pota altında Alman savunmasına zor anlar yaşatan Kaya ise 10 sayı ile devreyi tamamladı. İkinci yarıda Kayanın etkili savunmasıyla bunalan Nowitzkien boşalan alanlardan peş peşe sayılar bulan Ermal ile skor üstünlüğünü sürdüren ay-yıldızlılar, Rollerin dış şutlarına engel olmakta zorlanınca, fark da erimeye başladı.

25. dakika 42-38 Türkiye üstünlüğünde geçilirken, Nowitzkinin skorer oyunuyla maça ağırlığını koymasıyla peş peşe sayılar bulan Almanya 28. dakika içinde beraberliği yakaladı: 45-45. Pota altındaki iyi savunmadan kaçıp dış şutlara yönelen Nowitzki, skorer oyununu sürdürünce, Almanya bu bölümden 48-46 önde ayrıldı.

İlk yarıda 10 sayı ile oynayan Alman yıldız bu bölümde Tanjeviç tarafından yine iyi oynarken kenara alınan Kayanın da yokluğundan yararlanıp Türkiye potasına 15 sayı bıraktı. Son bölümde Türkiye yine Kaya yerine Mirsad ile başlarken, pota altında da açıklar vermeye devam etti.

Mehmetin de etkisiz kalmasıyla Almanya farkı açarken, ay-yıldızlılar Kaya ve Kerem Gönlümün geç de olsa oyuna girmesiyle direncini artırmaya çalışsa da milli takım son 5 dakikaya 60-48 geride girdi. Türkiye, 26. dakikada 45-38 öndeyken, 10 dakika içinde 24-3lük bir seri yakalayan Almanya, 36. dakikaya gelindiğinde 62-48i yakaladı.

Nowitzkinin tek başına yönlendirdiği Almanya hücumlarını engellemekte zorlanan (A) Milliler, hücumdan da isabetsiz şutlarla dönünce, Türkiye sahadan 66-57lik yenilgiyle ayrıldı ve Avrupa Şampiyonasına veda etti.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 420
favori
like
share
yusuf60 Tarih: 15.11.2005 17:57
ÇOK HAKLISIN
corleoni Tarih: 12.11.2005 16:41
:9: :9: :9: üzgünüz
puslukurt Tarih: 21.09.2005 07:30
Malesef devlerimiz cüce oldu.. :79:
Bu milli takımda herkes ön plana çıkmak için oynatı kimsenin kimse ile yardımlaşması yoktu.. :9: