Windows 7 ve Vista Karşılaştırması - Windows 7 Mi ViSta MıYakın süre içerisinde piyasaya çıkacak Windows 7 işletim sistemini dört gözle bekliyoruz. Yeni çıkacak bu işletim sisteminin performansı Vista'ya göre nasıl?

Bu günlerde internet üzerinde yayınlanan her makale nerdeyse Windows 7 işletim sisteminden bahsediyor. Windows 7'nin şu özelliği, Windows 7 şurada daha iyi gibi. Ama şunu unutmamak gerekiyor ki bilgisayarınızın hayati özelliklerinden iki tanesi bellek ve işlemci. Aşağıda yayınladığımız test değerleri Windows 7 ve Vista işletim sistemleri üzerinde işlemci ve bellek performansı testleri için gerçekleştirilmiş. Şimdi bu sonuçlara hep beraber bakıyoruz.Test Platformuİşlemci: Core i7-920 OC 4GHz (200MHz × 20)
İşlemci soğutucu: Noctua NH-U12P
Anakart: Gigabyte GA-EX58-UD5
Grafik kart: Gigabyte GeForce GTX 285
Bellek: OCZ Blade PC-16000 DDR3 2GB × 3 (7-8-7-20)
Sabit disk: Western Digital VelicoRapter 300GB
İşletim Sistemi: Windows Vista SP2 64-bit, Windows 7 Ultimate 64-bit OEM
Nvidia Sürücü: GeForce 190.38wPrime bir CPU benchmark yazılımı. Bu testin sonuçlarına baktığımızda Windows 7 işletim sisteminin Vista'dan yüzde 12 daha kötü sonuçlar elde ettiğini görüyoruz. wPrime test sonuçlarında büyük olan rakam değil küçük olan rakam daha iyi.Everest yazılımı ile sisteminizde ki birçok donanımı terletebiliyorsunuz. Yukarıdaki test sonuçları ise bellek yazma ve bellek okuma testi sonuçları. Bu testlerde Windows 7 ve Vista arasındaki fark bir saç teli kadar ufak.Sisoft Sandra'da tıpkı Everest gibi sisteminizi test edebileceğiniz bir yazılım. Yukarıda gördüğünüz test sonuçları bellek testlerine ait. Bu test sonuçlarında Windows 7 ve Vista arasındaki fark sadece yüzde 1.ScienceMark yazılımı ise işlemcinin önbellek ve şifreleme performansını ölçümlüyor. Bu yazılımın sonuçlarına baktığımızda Windows 7 ve Vista işletim sistemlerinde aynı olduğunu görüyoruz.

Far Cry 2 oyununun test yazılımı ile bilgisayarın oyun performansı ölçümlendirilebiliyor. Bu test sonuçlarına baktığımızda Windows 7 küçük bir zafer kazanmış gibi gözüküyor. Ama şunu belirtmeliyiz ki iki işletim sistemi arasındaki fark 1 ila 3 Fps arasında.

SonuçTüm test sonuçlarına baktığımızda Windows 7 ve Vista işletim sistemlerinin bellek performansı aynı ayarda olduğu ortaya çıkıyor. Windows 7 işletim sistemi Windows Vista'dan farklı etkide gözükmüyor. Ama şunu belirtmemizde yarar var yapılan testler geniş kapsamlı değil.

İşlemci testlerinde ise Windows 7'nin wPrime sonucu bizi hüsrana düşürdü. Bu test sonucuna göre işlemcinin performansı Vista işletim sisteminde daha üst seviyede. Eğer overclcok yapmak istiyorsanız en iyi sistem 32 bit. 64 bit versiyonda overclock sürecinde problemler yaşanıyor. Bu her iki işletim sistemi için de geçerli.

Oyun test sonuçlarımıza göre Windows 7 işletim sistemi Vista'nın bir adım önünde yer alıyor.Kaynak: ShiftDeLete

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 672
favori
like
share