alt çene ve alt çene ameliyatı - çene estediği - çene estediği hakkında sık sorulan sorular

Alt veya üst çenenin kısa veya uzun olması genellikle hasta gelişirken 14-15 yaşlarında ortaya çıkar ve gelişme tamamlandığında 18-19 yaşlarında son şeklini alır. Bu durum dişlerin üst üste basmaması ile, alt çenenin üst çeneye nazaran önde veya arkada olması ile kendini gösterir. 14-15 yaşlarında iken ortodonti tedavisi gerekir. Eğer 18 yaşını doldurmuş olmasına rağmen çenelerde bu bozukluk devam ediyor ise ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Alt çeneye ve üst çeneye yönelik ameliyat teknikleri vardır. Bu konuda eğitilmiş plastik cerrah veya çene cerrahı tarafından yapılır. Ameliyat genel anestezi altında ortalama 2 saat kadar sürer. Ameliyattan önce dişlere bir aparey takmak gerekebilir. Ameliyattan sonra da bu aparey vasıtası ile dişlerin bir süre kapatılması gerekir.

SIKÇA SORULAN SORULAR
SORU
Ortognatik cerrahi tam olarak nedir?
CEVAP
Diş dizilimlerindeki bozukluk nedeniyle ısırma ve çiğneme problemi olan hastaların çenelerine yönelik müdahaleyle bu bozukluğun giderilmesi işlemidir.
SORU
Diş dizilimindeki bozukluk nedeniyle ameliyat şart mıdır? CEVAP
Hayır. Diş dizilimi bozuk olan pek çok kişi vardır. Bunlar, genelde dişlere tel takılarak tedavi edilebilirler. Ama bazı ağır durumlarda tek başına tel takılmasından fayda görmezler ve ameliyat gerekli olur.
SORU
Çeneye yönelik ne gibi ameliyatlar yapılabilir?
CEVAP
Alt ve üst çenelerde ayrı ayrı veya birlikte gelişim bozukluğu olabilir. Biri diğerine göre daha ileride veya geride olabilir. Ya da üst çene çok belirgindir ve gülümserken tüm dişler ve dişetleri ortaya çıkmaktadır. Soruna göre çeneleri; ileri almak, geriye almak, yüksekliklerini arttırıp azaltmak veya sağa-sola kaydırmak mümkündür.
SORU
Ameliyat öncesi bilmem gerekenler nelerdir?
CEVAP
Bu ameliyat öncesi plastik cerrah, diş dizilimi konusunda uzmanlaşmış (ortodontist) olan bir diş hekimi ile birlikte çalışır. Hangi çeneye nasıl bir müdahale yapılması gerektiği, yapılan tetkik ve ölçümlerle ortaya çıkar. Bu aşamadan sonra ortodonti uzmanı, dişlere tel takarak ameliyat öncesi hazırlıkları yapar. Bu birkaç ay alabilecek bir süreçtir. Hasta cerrahiye tam olarak hazır olana kadar beklenir.
SORU
Ameliyatta ne yapılır?
CEVAP
Ameliyatta üst ve/veya alt çene kemiği uygun alanlardan kırılır. Dişlerin gelmesi gereken ideal konumlarına göre ortodonti uzmanı tarafından hazırlanmış olan bir kalıpla dişlere ve dolayısıyla çeneye yeni şekli verilir. Bu şekli korumak için kemik uygun yerlerden plak ve vidalarla tespit edilir.
SORU
Ameliyat sonrası dönem nasıl geçer?
CEVAP
Ameliyattan sonra, çene yeni şeklinde iyileşene kadar bir süre alt ve üst dişler birbirine tutturulur. Bu dönemde sadece sıvı gıdayla beslenilir. Ağız içindeki tüm dikişler kendiliğinden eriyen türde olduğu için alınması gerekmez. Ameliyata bağlı şişlikler birkaç gün içinde hızla azalır. Daha sonraki dönemde de dişlere yönelik ortodonti tedavisi bir müddet daha devam eder.
SORU
Diş diziliminde bozukluk olmaksızın çene şekline yönelik ameliyat yapılamaz mı?
CEVAP
Yapılabilir elbette. En sık görüleni çene ucunun ameliyatlarıdır. Bunun dışında alt çenesi belirgin ve köşeli olan kişilere çene kemiğini törpüleyerek daha yuvarlak ve yumuşak bir görünüm verilebilir. Tam tersi şekilde alt çene kemiği dar ve içe doğru olan kişilere bu bölgeye bazı maddelerle dolgu yapmak mümkündür.
SORU
Çene ucuna yönelik ne gibi işlemler yapılabilir?
CEVAP
Aslında hemen her şey yapılabilir. Çene ucunun çok belirgin ve ileride olduğu durumlarda, çene ucunu hem geri almak, hem de yüksekliğini azaltmak mümkündür. Veya çene ucunun çok küçük ve geride olduğu durumlarda çene ucu kemiğini ileri almak ve belirginleştirmek mümkündür. Bazen çene ucunda eğrilik olabilir. Bu eğriliği de gidermek mümkündür. Tüm bu işlemler için çene ucundaki kemiği kırmak, yeni pozisyon vermek ve bu pozisyonda sabitlemek gerekir. Çene ucunu büyütme işlemi için kemiği kırmadan, yapay bir madde koyarak yeniden şekil vermek de mümkündür.
SORU
Yüz kemiklerine yönelik başka ne gibi estetik müdahaleler yapılabilir?
CEVAP
Elmacık kemikleri az gelişmiş olan kişilerin yanakları çökük olur. Bu durumu düzeltmek için elmacık kemiklerine destek yapıya ihtiyaç vardır. Bu destek, kişinin kendi dokularından temin edilebilir. Ama daha sık olarak bu işe uygun hazır maddeler kullanılır. Aynı şekilde göz çevrelerine de destek olarak bu maddeler kullanılabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2167
favori
like
share
cansuates Tarih: 06.10.2010 19:16
merhaba ben alt çeneden ameliyat oldum 6 gündür şişliklerimde inme olmadı. ne zamana kadar iner acaba ?