Diş Eti Sağlığını Korumak - Sağlıklı Dişler - Menopoz Döneminde Diş Bakımı - Hamilelik Döneminde Diş Bakımı - Bebeklerde Diş Bakımı

[COLOR="YELLOW"] Kadınların her yaş döneminde özel diş bakımı ve estetik görünümüne özel ilgi göstermesi gerekiyor. Çekinmeden gülümsemek, beyaz dişlerinizin ışıltısıyla göz kamaştırmak, diş eti sağlığını korumak için ağız ve diş sağlığını önemsiyor musunuz?
Ağız ve Diş Sağlığını Önemsiyor musunuz?
Diş Fırçası
Çok soğuk ve çok sıcak içecekler diş sağlığınızı tehdit eder. İçeceklerinizi normal sıcaklık ya da soğuklukta tüketmeye çalışın. Dişlerinizi fırçaladıktan hemen sonra asit oranı yüksek yeşil erik gibi gıdaları tüketmemeye özen gösterin.
Dişlerinizi fırçalayamadığınız durumlarda yıkayıcı ve temizleyici özelliği, asit oranı düşük sebze ve meyvelerden yiyebilirsiniz. Elma, peynir, yoğurt gibi besinler dişlerinizin üzerinde biriken tabakayı temizlemeye yardımcı olur. Kabuklu elmayı ısırarak yemek diş etleri ve dişlerin güçlenmesini sağlar, midenizi dinlendirir.
Sağlıklı dişler için günde 2 kez dişlerini 2 dakika boyunca fırçalayın. Çalışan bir kadınsanız ofisinizde mutlaka yedek diş fırçası ve diş macunu kullanın. Temizlik kurallarına uygun olarak diş fırçanızı 6 ayda bir değiştirin.
Hamilelik Döneminde Diş Bakımı
Hamile kalmayı planladığınız anda diş hekiminizle görüşerek diş taşı temizliği yaptırın. Diş bakımı için hamileliğinizin 3. Ve 6. Aylarında diş hekiminize kontrollerinizi yaptırın. Hamilelik döneminde hormonlar aşırı derecede yüksek olduğu için ödem, diş etlerinde kanama sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Telaşa kapılmadan doktorunuza danışın. Diş etleriniz ve dişlerinizin sağlığını korumak için kalsiyum içerikli gıdalarla beslenin.
Menopoz Döneminde Diş Bakımı
İlerleyen yaşlarda kadınların karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan biri kemik erimesidir. Kalsiyumun azalmasıyla iskelet sisteminde görülen zayıflama dişlerinize de yansır. Dişlerinizde ileri derece erime varsa, kırılıyorsa mutlaka diş hekiminizle görüşün. Tavsiyeleri doğrultusunda gece yatarken diş plağı kullanabilirsiniz. Dişlerde kırılmayı önleyen ve dişleri bir arada tutan diş plağı menopoz döneminde yardımcınız olacaktır.
Bebeklerde Diş Bakımı
Sağlıklı bir hamilelik geçirdiyseniz bebeğinizin dişleri de sağlıklı olacaktır. Anne sütü ile beslenen bebekler sağlıklı dişlere sahip olur. Doktorunuzun kontrolünde bebeğinizin diş ve kemik gelişimi florür jelleri kullanabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 397
favori
like
share