Facebook Sorunları ve Çözümleri - Facebook Çözümleri - Facebook Sorunlar ve Çözümleri

Facebook hesabınız giderek içinden çıkamadığınız bir çöplüğe dönüşmeye başladıysa yapmanız gerekenler bu yazıda.

İlkokul aşkınızdan 5. Dünya ülkesi hayranlığına kadar her konuda sosyalleşebileceğiniz Facebook, bu alandaki en güçlü site. Sevseniz de, nefret de etseniz ondan kaçışınız yok. Fakat bu güçlü aracın da sorunları yok değil. İster yeni kullanıcı olsun, ister tecrübeli herkesi rahatsız eden bu sorunları araştırıp çözümlerini bulmaya çalıştık.


1.Çok Fazla Bilgi

Şikâyet: “Facebook, arkadaşlarımdan ne kadar ve ne tür haberler alacağımı ayarladığım aracı kaldırdı.”

Teşhis: Facebook bir süre önce arkadaş listenizden gelen bilgi akış formatını değiştirdi. Artık herhangi bir arkadaşınızdan daha az veya daha çok haber seçme imkânınız yok.

Tedavi: Kısmi çözüm olarak şimdiki format ile yapabileceğiniz tek şey, haberlerini almak istediğiniz kişiler için bir Arkadaş Listesi oluşturmak. Bu liste ve diğerleri, ana sayfanızın sol tarafındaki kenar çubuğunda görüntülenecek. Oluşturduğunuz Arkadaş Listesi’ni bu kenar çubuğunun en tepesine sürüklerseniz, giriş yaptığınızda varsayılan olarak sadece bu kişilerin haberlerini göreceksiniz.

2.Kötü Resimlerde Etiketlenmek

Şikâyet: “Arkadaşımın resminde 10 yıl önceki kilolu halimi etiketlemişler, artık öyle değilim ve öyle görülmek istemiyorum”

Teşhis: Günde 900 milyon eklenen ve 15 milyarın üzerinde resim barındıran Facebook, sosyal paylaşım sitesi olduğu kadar resim paylaşım sitesi de. En ilgi çeken özelliklerden birisi de resimlerdeki insanları etiketleyip kim olduklarını belirtebilmeniz. Ancak herkes çok iyi bir fotoğrafçı değil ve her fotoğrafta güzel çıkılmayabilir.

Tedavi: Kısmi çözüm olarak maalesef “Beni Etiketleme” seçeneği olmadığından tek tek etiketleri kaldırabilirsiniz. Eğer yüzlerce, binlerce resimde etiketlenmişseniz bu pek kolay bir çözüm değil. Ancak gizlilik ayarlarından resimlerinizi sadece sizin veya belli kişilerin görebilmesini sağlayabilirsiniz.

3.Herkese Yanıtla

Şikâyet: “Sadece mesajı gönderen arkadaşıma cevap verememeyi rahatsız edici buluyorum, neden tek seçeneğim “Herkese Yanıtla” ?”

Teşhis: Çoğu kişi Facebook mesajlaşma sistemini e-posta gibi kullanıyor, ancak henüz e-postanın fonksiyonelliğine sahip değil. Örneğin grup mesajlarında tek bir kişiye cevap veremiyorsunuz, varsayılan olarak herkese yanıtla kullanılıyor.

Tedavi: Kısmi çözüm olarak grup mesajlaşmasında her kişinin isminin yanında “Yanıtla” seçeneği var ancak bunu kullandığınızda açılan boş mesaj penceresinde sadece konu kısmı dolu olarak geliyor. Yani kişinin hangi mesajına cevap verdiğinizi anlaması pek mümkün değil.

4.Mesaj İlet Yok

Şikâyet: “Bir zincir e-mail’i orijinal ileti listesindekiler haricinde birine gönderemiyorsunuz”

Teşhis: Söylediğimiz gibi, Facebook mesajları e-posta gibi değiller. Birine cevap yazabilirsiniz ama orijinali almamış birine iletemezsiniz.

Tedavi: Bu şikâyetin henüz tedavisi yok. Ancak Facebook yetkilileri mesajlar konusunda çok şikâyet ve öneri aldıklarını, hepsini değerlendirip yakında işleme koyacaklarını belirttiler.

5.Çok fazla Öneri ve Davetiye

Şikâyet: “Her gün defalarca gelen türlü türlü test, uygulama, dava gibi davetlere cevap vermek veya iptal etmekten bunaldım.”

Teşhis: Facebook’un tüm olayı sosyalleşmek ve paylaşmak, ancak Dürtmek gibi bazı yöntemler can sıkıcı olabiliyor. Arkadaşlarınızın bıkmadan usanmadan sizi davet ettiği Mafia Wars gibi üçüncü parti uygulamalar ve kişilik testi tarzındaki sonu gelmez küçük sınavlar bunlardan beklide en can sıkıcıları.

Tedavi: Kayıt dışı tedavi olarak Facebook’u Firefox ile ve Greasemonkey isimli Addon için yazılan Facebook Purity Script ile kullanmanızı öneriyoruz. Bu sayede rahatsız edici testlerden, üçüncü parti uygulama davetlerinden kurtulacaksınız.

6. Kafa Karıştırıcı Arayüz

Şikâyet: “Yeni tasarım çok kötü, çok kalabalık, diğer kişilerin durumlarını takip edemiyorsun, çok fazla şey var.”

Teşhis: Facebook her geçen gün daha da artan bir içerik ve uygulama karmaşası. En azından eski kullanıcılar orijinal arayüze alışmışlardı ancak yeni arayüz onları bile zorluyor.

Tedavi: Kısmi tedavi olarak firmanın arayüzü kolay ve elverişli hale getirmesini beklemeyi öneriyoruz. Sürekli yapılan güncellemeler ile kullanıcıların daha rahat hareket etmesini hedefliyorlar. Örneğin ekranın altındaki sık kullandığınız uygulamaları koyabileceğiniz kısa yol çubuğu gibi.

7.Baş Belası Uygulamalar

Şikâyet: “Bir şekilde bazı uygulamalar kurdum ve artık onları istemiyorum, ancak nasıl sileceğimi bulamadım”

Teşhis: Uygulamaları Düzenle seçeneğinden temizlik yapılabilir ancak uygulamayı kaldırmak için yanında X işareti olduğu kadar olmayanlar da vardı.

Tedavi: Muhtemelen tedavisi olmayan bu durumda yapacak tek şey Facebook’un bir çözüm getirmesini beklemek.

Konunun Devamı alttaki linkedir.

http://www.main-board.com/facebook/265528-facebookta-sik-karsilasilan-sorunlar-ve-onlemleri.html#post3659769


Alıntı : İlkay Özkeskin

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6099
favori
like
share
Rapper13 Tarih: 19.04.2010 15:47
güzel bilgiler lazımdı cok teşekkür ederim
By_ultrAslan Tarih: 19.04.2010 04:11
[QUOTE=macar10]Facebook davetiyeleri arkadaşlık istekleri beğenmeler msn adresime hotmail olarak gelmesini engellemenin bir yolu var mı? Yardım lütfen.

Hesap ayarlarınıza girin ve üstteki sekmelerden bildirimleri seçin. Ya da aşağıdaki linke tıklayıp direk bildirimleri düzenleme sayfasına gidebilirsiniz.
Hangi bildirimi almak istemiyorsanız yanındaki kutucuktan onay işaretini kaldırın ve değişiklikleri kaydedin.
Kolay gelsin.

http://www.facebook.com/editaccount.php?notifications
macar10 Tarih: 18.04.2010 08:24
Facebook davetiyeleri arkadaşlık istekleri beğenmeler msn adresime hotmail olarak gelmesini engellemenin bir yolu var mı? Yardım lütfen.
FreddyKrueger Tarih: 18.09.2009 12:53
[COLOR="#c0ccf4"][QUOTE=KaRaKıZ;3680453]hotmail arkadaşımın kine aynı anda bana ise gelmiyor

Tekrar Tekrar iSte O HaLde... FaCebook Ya da HotmaiLden KaynakLı Bir Sorun... Dı$ardan YapıLabiLeCek Bir MüdahaLe Yok... Tek YapıLaCak FaCebook 'a MeSaj GönderirSin, OnLarda $ifremi Unuttum Diyip BekLeyin DerLer...
KaRaKıZ Tarih: 18.09.2009 10:48
hotmail arkadaşımın kine aynı anda bana ise gelmiyor
FreddyKrueger Tarih: 18.09.2009 10:48
[COLOR="#c0ccf4"][QUOTE=KaRaKıZ;3680333]banada şifremi unuttum emaili gelmiyor:20:

KuLLandıqın ServiSe Göre MaiL GeLme SüreSi Deqi$ir... MeSeLa Yahoo 'ya 1-2 Dakika IçeriSinde GeLiyor...
KaRaKıZ Tarih: 18.09.2009 10:09
banada şifremi unuttum emaili gelmiyor:20: