Yapışkanotu

Böbrekleri, karaciğeri, dalağı zehirli ve zararlı maddelerden arındırır. Lenf kanseri dahil olmak üzere, tüm lenf sistemi hastalıklarında kullanılmalıdır. Lenf sistemindeki tıkanıklıkları açar ve zararlı maddelerden arındırır. Dölyatağı hastalıklarında da kullanılabilir. Bitki çayı, çay içimi, dıştan kompres ve yıkama biçiminde, deri hastalıklarına, yaralara karşı kullanılabilir. Bitki, epilepsi (sarah) hisleri, Parkinson hastalığı, sinirsel hastalıklar, idrar tutukluğu, kum ve taş rahatsızlıklarında da önerilir. Her tür böbrek hastalığı ve böbrek iltihabına karşı, yapışkanotu – altınbaşak eşit karışımının çay ile kürsel uygulanmalıdır.

Yapışkan otunun kullanımı:

Yapışkan otu çayı: Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür. Günle 2-5 bardak taze demlenmiş çay, gargaralar eşliğinde soğutulmadan içilir.

Yapışkan otu merhemi: İyice yıkanarak ince kıyılan nemli bitkinin özsuyu, mutfak robotu kullanılarak elde edilir. Oda sıcaklığındaki tereyağı ile bitki özsuyu iyece karıştırılır ve elde edilen merhem buzdolabında saklanır, üzün süre dayanmaz, küflenir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 590
favori
like
share
Firari Sevdam Tarih: 02.09.2009 20:23
YAPIŞKAN OTU


Diğer İsimleri : Yoğurt Otu, Duvar fesleğeni, Bereotu, Parietaria officinalis, Aufrechte Glaskraut, Galium aparine

Botanik Bilgi : Isırgangiller familyasından; 30-80 cm boyunda, dikine yükselen, çok yıllık bir bitkidir. Gövdesi dört köse olup üzeri çengele benzer ince kıllarla örtülüdür. Gövdenin alt bölümü çok dallıdır.Yaprakları almaşık ve tam kenarlıdır. Çiçekleri yaprak sapları dibinde kümelenmiş şekilde oldukça küçük çok sayıda çiçekten meydana gelir ve genellikle beyazımsı yeşil renklidir.

Yetiştirildiği Yerler : Yapışkanotu ülkemizde 2000 m yüksekliklere kadar rastlanır. Avrupada ise 2300 m ye kadar rastlanmaktadır.

Toplanması-Saklanması : Mayıs ayından, Ekim ayına kadar kadar yerden 5-10 cm yukarıdan keserek demetler şeklinde bağlanır.Havalı, güneşli ve kuru yerlerde kurutulur.

Bilinen Bileşimi : Potasyum nitrat, katesik tanen, flavon glikozidleri, bir alkaloid.

Faydaları:
Yoğurtotu lenf ve kan temizleyici, deri hastalıklarında ve kanser hastalıklarında yararlıdır.
Çayı ile sürekli yapılan gargaralar guatr ağrılarını hafifletir
Çayı ile yapılan gargaralar ses telleri kısıklıklarına da çok iyi gelir.
Cilt yaralarının iyileşmesinde çok yararlıdır.
Ağız yaralarına ve boğaz iltihaplarına yoğurtotu çayı gargaraları iyi gelir.İdraryollan enfeksiyonlan (kum-taş, sistit, nefrit sancılan, üre azalması) kullanılır.Safrakesesi taşında fayda sağlar.
Öksürüğü geçirir.
Romatizmada kullanılır.

Kullanım Şekli : 2 çay kaşığı taze veya kuru bitki 150 ml kaynar su ile haşlanır ve 10 dakika demlenip, süzülür.
Hemoroid ve bereler için kullanılır.

Kullanım Şekli : Bitkinin sıkılarak çıkarılan suyu sürülür.