Lübnan Kebbeh Guinness Yemek Rekoru
Dağlık bir kasaba olan Ehden'de 25 kadın tarafından yapılan dünyanın en büyük "Kebbeh"i, Lübnan'ın Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesini sağladı.

Lübnan'a özgü bir yemek çeşidi olan Kebbeh'in, 233 kilo ağırlığında olduğu ve 25 kadın tarafından yapıldığı belirtilirken, rekor denemesine katılan Guinness Rekorlar Kitabı bölgesel temsilcisi Talal Ömer festivali organize eden Maydan Institute Başkanı Rima Franjieh'e rekor sertifikasını verdi.

Guinness Rekorlar Kitabı Lübnan Temsilcisi Talal Omar törenin ardından İHA'ya yaptığı konuşmada, "Kebbeh Lübnan'ın geleneksel bir yiyeceği. Bugün dünyanın en büyük kebbeh yapımının rekor denemesine katıldık ve en büyük kebbeh yapılarak bu rekor kırıldı. Lübnanlılar tarafından Ehden'de pişirilen dünyanın en büyük kebbehsiyle yeni bir rekor kırıldığını söylemekten memnuniyet duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Faaliyetin organizatörü Sanaa Antoon ise Kebbe'nin boyutları hakkında bilgi vererek, "Kebbeh tabağının büyüklüğü 20 metrekare, çapı ise 5 metre. Kebbeh'in yapımında 150 kilo et, 80 kilo zeytinyağı, 80 kilo buğday, 5 kilo tuz ve 1 kilo baharat kullanıldı" şeklinde konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 389
favori
like
share
notac1 Tarih: 11.05.2011 17:40
:20:
Chosen One Tarih: 28.10.2009 09:51
sagol paylasim icin tesekkurler