hz muhammed s.a.v ramazanı nasıl geçirirdi - peygamber ramazanda ne yapardı - peygamberimiz sahurla ilgili hadisi - ramazan ayını nasıl geçirmeliyiz - ramazanda yapılıcak ibadetler

Nebiler nebisi,efendimiz hz.MUHAMMED ( A.S.M ) her an ibadetini en üstün şekilde yaptığını hepimiz biliyoruz.ama kainatın efendisi mübarek ramazan ayında ek olarak şunları yapmıştır.

Yüce peygamberimiz ramazan ayında çok cömertliği ve eli açıklığı buyurur ve o şekilde davranırdı.insanlara hayır işlemeyi bu mübarek ayda fazlalaştırılması gerektiğini buyuruyor bizlere.

Sahura kalkmayı ihmal etmezdi,ve sahur ile ilgili “Mutlaka sahura kalkın, çünkü sahurda bereket vardır”. (Buharî, Savm, 20). buyurmaktadır.Efendimiz s.a.v her gün kuran-ı kerim okurdu.

İbn Abbas anlatıyor: “Hz. Peygamber(a.s.m) hayır konusunda insanların en cömerti idi. Özellikle Ramazan ayında Hz. Cebrail ile görüştüğünde bu cömertliğinin sınırı olmazdı. Hz. Cebrail ile görüşmesi ise, Ramazan ayı boyunca her gün gerçekleşirdi. Onun da hayır-hasenattaki cömertliği esen rüzgâra benzerdi. (Buharî, Savm, 7). ( bk. sorularla islamiyet )

Peygamberimiz ( S.A.V ) teravih namazı kılardı ve Ramazanın son on gününde itikâfa girerdi (bk. Buharî, İtikâf, 1).( bk. sorularla islamiyet )

Sevgili peygamberimizin her anını her saniyesini gibi yaşamayı ALLAH C.C bizlere nasip eylesin,yüceler yücesi peygamberimize selat-u selam olsun.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2631
favori
like
share