Pasinler kaplıcası - Pasinler Kaplıcalarına Nasıl Gidilir - Pasinler Kaplıcalarının tedavi özellekleriPasinler kaplıcası, ilçe merkezinde ve Erzurum - Tahran uluslar arası geçiş yolu üzerinde, Pasinler belediye sınırları içinde yeralmaktadır. Kaplıca alanı Pasinler Ovası’nın kuzeyinde yeralan Hasanbaba dağı eteklerinde kurulmuştur.

Pasinler Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?
Kaplıca tesisine Erzurum - Tahran uluslar arası transit karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Erzurum Havaalanına 40 km mesafede olup il merkezinde yer alan tren garı ile de demiryolu ulaşım mümkündür. Karasal iklimin hakim olduğu bölgede, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmekte olup kış aylarında ise sıcaklık önemli oranda düşmektedir.

Kaplıcanın Tedavi Özellikleri:
Romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme gibi hastalıklara olumlu etki yaptığı bilinmektedir. Termal Suyun Sıcaklığı 39-45 ºC dir.

Ayrıca kaplıca alanında Pasinler Belediyesince işletilmekte olan 72 yatak kapasiteli bir otel bulunmaktadır. Ayrıca günübirlik kullanıma hizmet veren bay ve bayan olmak üzere iki ayrı kaplıca 170 kişiye hizmet verecek kapasitedir ve iki adet termal havuz bulunmaktadır.

Erzurum Pasinler Kaplıcaları Tesis Bilgileri
Pasinler Belediyesi Kaplıcaları Kaplıca alanında Pasinler Belediyesince işletilmekte olan 72 yatak kapasiteli bir otel bulunmaktadır. Ayrıca günübirlik kullanıma hizmet veren bay ve bayan olmak üzere iki ayrı kaplıca 170 kişiye hizmet verecek kapasitedir ve iki adet termal havuz bulunmaktadır.

Konumu
Pasinler kaplıcası, ilçe merkezinde ve Erzurum - Tahran uluslar arası geçiş yolu üzerinde, Pasinler belediye sınırları içinde yeralmaktadır. Kaplıca alanı Pasinler Ovası�nın kuzeyinde yeralan Hasanbaba dağı eteklerinde kurulmuştur.

Ulaşım Olanakları
Kaplıca tesisine Erzurum - Tahran uluslar arası transit karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Erzurum Havaalanına 40 km mesafede olup il merkezinde yer alan tren garı ile de demiryolu ulaşım mümkündür.

Yükseklik
Kaplıca alanının deniz seviyesinden yüksekliği 1869 m.�dir.

İklim Özellikleri
Karasal iklimin hakim olduğu bölgede, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmekte olup kış aylarında ise sıcaklık önemli oranda düşmektedir.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri
Romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme gibi hastalıklara olumlu etki yaptığı bilinmektedir.

Termal Su Özellikleri
Kimyasal Özellikler
Bikarbonatlı (%50.42milival), Klorür (%46.74) Sodyurn (%71.56milival), Karbondioksit(%423,8 mg/lt) Radyoaktif (1308poi/lt), Metaborik asit (37.66 mg/lt)

Fiziko Kimyasal Özellikler
Kaplıca suları; Bikarbonatlı, Klorürlü, Sodyumlu, karbondioksitli ve Kısmen Radyoaktif bir bileşime sahiptir.

Toplam Mineralizasyon
4051 mg/litre eriyik mineral değerine sahip bulunmaktadır.

Sıcaklık
39-45 ºC

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1784
favori
like
share