ramazanda yapılan hatalar - iftar sofralarında israf - ramazanda yapılan ortak hatalar

Birçok müslümanın ramazanda farkında olmadan yaptığı davranışlar din bilginleri tarafından hata olarak kabul ediliyor.

Ramazan'ın havasına uymayan ve Ramazan boyunca en çok yapılan ortak hatalardan bazılarının "bütün gün uyumak, aşırı televizyon seyretmek ve orucu sigarayla açmak olduğu" bildirildi.

İSRAF LİSTENİN BAŞINDA YER ALIYOR
Dubai İslami İşler ve Hayır Faaliyetleri departmanı tarafından internet sitesinde yayınlanan özel Ramazan dosyasında dünyada birçok müslümanin evinde kutsal ay boyunca görülen 14 ortak davranış ele alındı. Aşırı süslenmiş ve israfa kaçılmış iftar sofraları ile kadınların bu hazırlıklar için harcadığı zaman listenin en başında sayıldı. Orta halli ailelerin bile iftar sofralarını pahalı ve çeşitli yiyeceklerle donatmaya çalıştığı ve ev kadınlarının tüm günlerini ibadet ve manevi işlerle geçirmek yerine mutfakta yemek hazırlamakla harcadığı belirtildi. Kadınların sıkça yaptığı hatalar arasında dua ve ibadetlere yeteri kadar zaman ayırmama ve aşırı parfüm ve makyaj yaparak erkeklerin de bulunduğu camilere gitme sayıldı.

Yetkililer, Müslüman ailelerin televizyon başında özellikle popüler Ramazan programları ve dizileri takip ederek tüm akşamlarını harcadıklarını ve oruçtan kazandıkları sevabı neredeyse kaybettiklerini söyledi.

Sigara ile orucun açılmasına şiddetle karşı çıkan departman yetkilileri bunun çok büyük bir hata olduğunu belirtti ve Ramazan'ın bu kötü huyu bırakmak için fırsat olarak değerlendirilmesini istedi.

Bazı İslam alimlerinin sağlığa zararlı olduğundan dolayı sigara içmenin tamamen yasak olduğunu söylediği ve geçen yıl resmi makamların kamuya ait alanlarda başkalarına da zarar verdiği için sigara içmeyi yasakladığı hatırlatıldı.

Listedeki diğer hatalar arasında oruçlu iken Müslümanların yeme ve içmeden uzak durup gıybet, dedikodu, iftira ve kötü söz söyleme gibi huylardan vazgeçmemesi sayıldı.

Özellikle Ramazan'ın son 10 gününün iyi değerlendirilmesini hatırlatan yetkililer, Müslümanların vakitlerini hayırlı işlerle geçirme yerine alışverişe çıktığını ve gereksiz harcamalarda bulunduğunu kaydetti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 493
favori
like
share
paye Tarih: 10.09.2009 14:19
Müslüman ailelerin televizyon başında özellikle popüler Ramazan programları ve dizileri takip ederek tüm akşamlarını harcadıklarını ve oruçtan kazandıkları sevabı neredeyse kaybettiklerini söyledi.
katılmamak mümkünmü ramazan proğramı denilen proğramların ramazanla alakası yok çoğu eğlence proğramı.
GaYe Tarih: 10.09.2009 13:36
evet malesefki cok hatalarimiz var en basiti israf birgün bunun hesabini verecegimizi bile bile oysa o kadar ac insan varki yer yüzünde veonlarin yerinde bizde olabiliriz.
cangümüşhane Tarih: 08.09.2009 14:21
paylaşıma sonuna kadar katılıyorum iyi tespit