Rahim içi polip nedir - Rahim içi polip belirtileri - Rahim içi polip tedavisi

Rahim içi polip nedir ?
Rahim içi polip nedir ? belirtileri nedir tedavisi mümkünmüdür Rahim içi polip, rahim içi tabakanın kalınlaşması ile normalden fazla büyümesiyle meydana gelen, rahim içindeki bir “et parçası” olarak tarif edilebilir.
Endometriyal polip, kadınlarda her yaşta görülebilebilir. Genellikle menopoz öncesi ve menopoz döneminde daha sık görülmektedir.
Rahim İçi Polip Ne Gibi Belirtiler Verir?
Boyutu büyük ve birden fazla olduğunda düzensiz kanama (ara kanama veya adet kanamalarının günlerinin uzaması veya kanama miktarının artması tarzında), cinsel ilişki esnasında kanama, özellikle adet kanaması esnasında kramp tarzı ağrı gibi belirtiler gösterir.
Polipler gebe kalamama nedeni olabilirler. Düşük riskini artırıcıdırlar.
Rahim İçi Polip Tanısı Nasıl Konur?
Rahim iç tabakası örneklemesiyle (”kürtaj“) elde edilen dokunun patolojik incelenmesi ile tanı konulur.
Herhangi bir nedenle yapılan histeroskopi incelemesinde veya rahim içinin steril suyla doldurularak ultrasonografi incelemesi yapılmasından ibaret histerosonografi incelemesinde polip şüphesi doğabilir. Normal ultrasonografi incelemesinde polip saptanması zordur, zira rahimin ön ve arka duvarı normalde birbirlerine temas edecek şekilde dururlar ve polip arada düzleşerek gizlenmiş olur. Rahim içi histeroskopi veya histerosonografi incelemesinde suyla doldurulduğunda polip belirgin hale gelir.
Rahim İçi Polip Nasıl Tedavi Edilir?
Poliplerin ideal tedavisi histeroskopi yöntemiyle görülerek çıkarılmasıdır. Çıkarılan materyal patoloji uzmanı tarafından incelenir.
Polip tedavisinde diğer bir yol da rahim iç tabakası örneklemesidir (”kürtaj”). Bu işlem genellikle polipin bulunduğu yerden koparak parçalanmasıyla ve böylece lezyonun ortadan kaybolmasıyla sonuçlanır. Histeroskopiden farklı olarak “kürtaj” işlemi körlemesine yapıldığından bu işlemde bazı polipler atlanabilir.
Gerek histeroskopi gerekse “kürtaj” ile tam şifanın sağlandığı durumlarda ek bir tedavi gerekmez.
Polipler tekrarlayıcı özelliği olan oluşumlardır. Bu nedenle düzenli takipler önemlidir.

Etiketler:
Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1261
favori
like
share