dünya okuma yazma günü - uluslararası okuma yazma günü - sekiz eylül dünya okuma yazma günü
Dünyada hala 1 milyara yakın okuma yazma bilmeyen insan bulunduğundan, UNESCO 8 Eylül'ü "Uluslararası Okuma Yazma Günü" ilan etti.

Her yıl 8 Eylül’de okuma yazma bilmenin birçok ülkede hala bir ayrıcalık olduğunu hatırlıyoruz. Fakat okuma yazma bilmeyenler sadece kalkınmakta olan ülkelerde değil, sanayileşmiş ülkelerde de var. Bu sorun Almanya’da da yaşanıyor. Almanya’da da 1 ile 8 Eylül tarihleri arasında, ”Okuma yazma ve Temel Eğitim Birliği”nin düzenlediği Okuma Yazma Haftası çerçevesinde bu konuya daha fazla dikkat çekilmek isteniyor.

Ne tren kalkış saatlerini okuyabiliyorlar, ne bir işe başvuru yazabiliyorlar, ne de ev aletlerinin kullanım kılavuzlarını anlayabiliyorlar. Almanya’da okuryazarlığı olmayan yaklaşık 4 milyon insandan söz ediyoruz. Bu insanların okuma yazma yeteneği o kadar kısıtlı ki, ne özel yaşamın ne de kamu yaşamının gereklerini yerine getirebiliyorlar. Çoğu işsiz, toplumsal bakımdan soyutlanmış halde ve güncel yaşamda büyük sorunları var. Bu çımazdan sadece küçük bir kısmı kurtulabiliyor. Her yıl bunların yaklaşık 20 bini, halk yüksekokullarında ve derneklerde bir kez daha okuma yazma öğrenmeyi deniyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1120
favori
like
share