CHP 'nin Kürt AçılımıİNTERNETHABER

AK Parti'nin Kürt açılımına henüz yeşil ışık yakmayan CHP, her fırsatta "Biz 9 yıl önce hazırladık" diyor. İşte o açılım..

9 yıl önce... Genel Başkan Altan Öymen... Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısıyla Kürt açılımını anlatıyor.. O günkü adıyla Kürt açılımı değil tabii. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Raporu...

Hükümetin Kürt açılımına karşı çıkan CHP, her fırsatta "Biz 9 yıl önce hazırladık" diyor... 9 yıl önceki rapora bakılınca CHP'nin çok daha cesur önerilerde bulunduğu ortaya çıkıyor.

BU SÜREÇ TEKNİK OLARAK CHP'SİZ OLMAZ

CNN Türk'e konuşan Eski CHP Genel Başkanı ve gazeteci-yazar Altan Öymen, CHP'nin Kürt sorunu konusunda diğer bütün partilerden çok önce çalışmalar yaptığını vurguladı. "CHP, Kürt sorununa çözüm arama konusuna en yatkın partidir. Neden itilaf vardır; bunu AK Parti'ye sormak lazım. Alt yapısı iyi hazırlanmamıştır" dedi.

Öymen, "CHP süreçte daha aktif rol alabilir mi?" şeklindeki bir soruya da, "Adım atması gereken iktidar partisidir. Liderler arasında diyalog kopukluğu var maalesef. Diyalog yok. Monolog var. Karşılıklı sert açıklamalar yapılıyor" yanıtını verdi.

"Bu süreç CHP'siz teknik olarak olmaz. Böyle sorunlar geniş konsensus içinde halledilmeli. Empati ile çözülebilecek bir sorundur. Geniş kapsamlı zemin ister" dedi.

İşte CHP'nin 9 yıl önceki Kürt açılımından başlıklar:

- Kürt Enstitüsü ve Kürt araştırması çalışmalarının yapılması
- Genel af
- Kürtçe televizyon
- Kürtçe eğitim imkanlarının sağlanması
- Köye Dönüş Projesi
- Mağdur olan vatandaşların masraflarının karşılanması
- İnsanların özgürce Kürt kimliğini açıklayabilmesi
- Kürt kimliğinin yasaklanmaması ve Anayasa'yı değiştirmek için çalışma yapılması

Öymen'in düzenlediği o toplantı Ergenekon iddianamesinde "Genelkurmay İstihbaratı tarafından fişlenen toplantı" iddiasıyla yer alıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 388
favori
like
share
cLaSs Tarih: 07.09.2009 19:30
Bu Konudan Oy Koparma firsatini eline gecirene Kostek Lazim Destek degiL ßu Olaydan Ekmek cikarmaya calisacaklar kendilerine..

ama Bu Acilimin Sonuda hic hayir gorunmuyor
erya Tarih: 07.09.2009 10:43
aslında chp biraz daha ılımlı mhp gibi değil malüm mhp pkk ile endekli pkk biterse onlar da biter dolayısıyla destek vermezler.
ama chp destekleyeceğine eminim.
paye Tarih: 07.09.2009 10:17
bunu kendilerinden başka birisi söylediği zaman hemen muhalif oluyorlar. demekki muhalefet bu demek "her şeye muhalif olmak"