Bursaspor Kulübü 1963 yılında Bursa'da faaliyet gösteren 5 amatör kulübün birleşmesinden doğdu. Akınspor, Acaridmanyurdu, Çelikspor, istiklal ve Pınarspor takımları birleşerek Bursaspor'u oluşturdular.Kulüp renklerini Uludağ'ın karından ve ovanın yeşilinden aldı. Bursaspor'un amblemindeki 5 yıldız, kurucu takımları temsil ediyor.1966-67 sezonunda 2.ligde şampiyon olan Bursaspor, ilk önemli başarısını 1969-70 sezonunda yasadı. Bursaspor Federasyon Kupası Final Maçında Eskişehirspor'u 1-0 yendi. İkinci maçta 2-0 yenilince kupayı kazanamadı ancak, Başbakanlık Kupası maçı oynamaya hakkini elde etti.Fenerbahçe'yi 1-0 yenen Bursaspor , böylece 1.lig tarihindeki ilk önemli başarısına imza attı. 1973-74 sezonunda tekrar Türkiye Kupası Finaline çıkan Bursaspor Fenerbahçe'ye 3-0 yenildi. Başbakanlık Kupası Finalinde ise Beşiktaş'a 3-2 yenildi.

Fakat kupa Finalisti olduğu için Avrupa Kupa Galipleri Kupasına katılmaya hak kazandı . 1974-75 sezonunda Kupa Galipleri kupasında çeyrek finale yükselmeyi başardı.ilk turda İrlanda'nın Finn Harps takımını eleyen Bursaspor ikinci turda ünlü Dundee United 'i 0-0 ve 1-0 'la eleyerek çeyrek finale yükseldi.Dundee United'i eleyen golü VAHİT attı. Çeyrek Finalde ise o sezon Kupa Galipleri Kupasını kazanan Dinamo Kiev e elendi ... 1979-80 sezonunu lig dördüncüsü olarak tamamlayan yeşil beyazlı ekip 1985-86 sezonunda ilk kez Federasyon Kupasını kazanmayı başardı. Finalde Altay i BEYHAN ve TULİPAN in golleriyle yenen Bursaspor kupaya uzanırken Cumhurbaşkanlığı Kupası öncesi, kötü bir olayla sarsıldı.

Macar Futbolcu Mihaily TULİPAN ,Apolyont Gölünde sandal gezintisi yaparken ailesi ile birlikte boğuldu .Bu olaydan sonra Bursaspor Kupa maçında Beşiktaş'a 2-1 yenildi.1986-87 sezonunda Kupa Galipleri Kupasında ilk turunda AJAX takımına elendi.Kötü bir sezon geçiren Bursaspor , o sezon küme düştüler .Ancak Ankara Bölge idari Mahkemesi Bursaspor'un tekrar 1.ligde oynamasına karar verdi. 1991-92 sezonunda Federasyon Kupasında Finalde Trabzonspor ile tarihe geçen iki maç oynadı. ilk maçta Bursa da rakibini 3-0 yenen Bursaspor ikinci maçta 1 - 0 yenik duruma düşmesine rağmen skoru 1 - 1 e getirmeyi başardı. Ama bir mucize gerçekleşti ve Trabzonspor 4 gol atıp maçı 5 - 1 alarak kupayı müzesine götürmeyi başardı.1994-95 sezonunda Bursaspor sezonu 6.sırada tamamlayarak UEFA Inter-Toto Kupasına katılmaya hak kazandı.UEFA Kupasına katılma maçında Alman KARLSRUHE ile Bursa Atatürk Stadyumunda asla yıllarca unutulmayacak bir maç oynandı.

Normal süresi 2-2 uzatma süresi karşılıklı atılan birer golle 3-3 biten karsılaşmada KARLSRUHE ,usta ayak Hassler in son penaltı atisi ile 6-5 kazandı . Bursaspor'da ise penaltıyı kaçıran futbolcu olarak da Ümit tarihe kazındı. Bursasporumuz elenmişti fakat tüm Türkiye Bursaspor ile gurur duyuyordu. Yeşil-Beyazlı takim lig tarihinde iki kez gol kralı çıkardı.1979-80 sezonunda BAHTİYAR YORULMAZ 12 gol attı ve Altaylı MUSTAFA DENİZLİ ile krallığı paylaştı . 2000 - 2001 Sezonun' da ise golcümüz OKAN YILMAZ 21 Gol ile Türkiye 1. Futbol Liginin Gol Kralı oldu. Bursaspor Forması altında ligde en çok gol atan isim ise ,355 maçla SEDAT ÖZDEN .Bursaspor'da bugüne kadar pek çok başkan görev yaptı.En uzun süreli Başkan ise 1981-86 yıllarında görev yapan Cavit Cağlar' dır. Bugüne kadar 17 Bursasporlu futbolcu milli formayı giydi. ilk kez Mesut SEN 1965 yılında Milli Takıma seçilirken en son Selim ÖZER milli Formayı giydi ( Trabzonspor) Bursaspor Forması ile en çok Milli Takıma seçilen futbolcu ise 34 maçla Sedat ÖZDEN dir.

Bursaspor yaptığı yabancı Futbolcu Transferleri ile de sürekli dikkat çekmiştir.Palasz, Seydic, Rial Sellam, Nitu, Luty, Frank Pingel, Goran Sorloth, Yusuef, Elvir Balic, Majid Mususi, Senad, Ronen Harazi, Montherio, Mirza Veresonevic, Fani Madida, ilian iliev, Radostin Kishisev, Vidalov, ivko Ganchev, John Leshiba Moshoue, Marian Kelemen, Ian Lupescu gibi kaliteli transferler yapan Bursaspor da Nejat BiYEDiC 5 sezonda 125 maç oynayarak Bursaspor da en çok forma giyen yabancı oyuncu oldu ve attığı birbirinden Klas ve süper Golleriyle taraftarın gönlünde ve tüm camiada ' İMPARATOR' lakabı ile anılmaya başlandı ve halen de anılmaktadır ... Bursaspor tarihinin en ilginç olaylarından biri de Bursaspor un 2.lig takiminin 1988-89 sezonunda Şampiyon olarak 1.lig e çıkmasıydı. Ancak Federasyon ayni kulübün 2 takiminin ayni ligde oynamayacağına karar verdi ve 2.lig takimi dağıtıldı ...

Bursaspor'a Dair İlginç İlkler:
Bursaspor'un İlk Golünü Atan Futbolcu
Orhan Kıroğlu ( K.Orhan) 1963-64 sezonu 15 maç
Bursaspor'un 1.Ligdeki İlk Golünü Atan Futbolcu:
Ergun Öztuna
Bursaspor'un ilk Milli Futbolcusu
Mesut Şen 1963-1973 222 maç
Bursaspor Formasıyla En Çok Maça Çıkan Futbolcular:
Turan Şen 1983-2001 337 maç
Sedat Özden ( SEDAT 3 ) 1973-1986 335 maç
Bursaspor/Yönetim KuruluBursasporun 45.Dönem Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır

IbrahimYazıcı-Baskan

Osman Celik-2.Baskan (Bursa Merinos Baskanı)

Suat Mutafogulları-Genel sekreter

Huseyin Sahin -Idari Asbaskan

Sekan Sabuncuoğlu-Mali asbaskan

Lutfu Turkkan-Dış ilişkiler

Suat Ozkan-Genel Sekreter Yrdcısı

Evsel Yılmaz-Futbol sube sorumlusu

Mehmet Cavusoglu-Basın sozcusu

Erhan Cengiz-Tesisler sorumlusu

Turgay Dursun-Reklam&pazarlama sorumlusu

Irfan Koc-Alt Yapı

Hasan Saltan-Futbol okulları sorumlusu

Nedim Celik-Federasyon Sorumlusu

Recep Bolukbası-Bursa Merinos 2.baskanı


Bursaspor/2. Lig Anısı

Yalnız ŞampiyonBir avuç genç, yıllarca konuşulacak bir destan yazdı.Yirmi yeşil-beyazlı genç tüm engelleri aşarak 2.Lig’de “Şampiyon” oldular.Futbol kuralları,hukuk bu işin üstesinden gelemedi. ”Bursaspor 2” bunu hak etmiş olmasına rağmen ,garip bir şekilde 1.Lig’e alınmadı.Bütün Bursa tek yürek oldu.Ama İstanbul basını,Federasyon ve dönemin tek televizyonu TRT karşısında yalnız kaldı.
BU DESTAN NASIL BAŞLADI?
1985-86 sezonunda yeşil beyazlı yirmi genç,Amatör takımın başarısı için ter dökerler.Sonuçta Bursa şampiyonu olurlar.Bursa şampiyonluğunu Amatör Takımlar Türkiye Şampiyonluğu izler.Böylece Bursaspor Amatör takımı,profesyonel bir lig olan 3.lige alınır.Camianın amacı ;bu takımı 3.ligde tutarak,1. Ligde mücadele eden Bursaspor’a futbolcu yetiştirmektir.3.Lige çıktığı ilk yılda başarılı sonuçlar alan bu takım,sezonu 2. sırada tamamlar.Ertesi sezon kendini bir anda şampiyonluk potasında bulan Bursasporlu gençler, şampiyonluk ipini göğüslemeyi başarırlar.1987-1988 sezonu 3.Lig 7.Grup Şampiyonu sıfatıyla 2.Lige yükselirler.

GENÇLER 2. LİG’DE...
2.Lig’de ilk yılın hazırlıkları Uludağ kampı ile başlar.Amaç 2.Lig''de kalıcı olmaktır. En büyüğü 24, en küçüğü 19 yaşında olan bu gençler,başlangıçta kimsenin dikkatini çekmez.Çünkü onlar zihinlerde hala “Bursaspor’ un Genç Takımı” ‘dır.Haftalar ilerledikçe bu genç takım aldığı başarılı sonuçlarla dikkatleri üzerlerine çeker.7.haftada Bursaspor, liderlik koltuğuna oturur.Liderlik sonrası yavaş yavaş Türkiye, Bursaspor 2- ‘yi konuşmaya başlar.Taraftarların,bu takımın maçlarına olan ilgisi gün geçtikçe artar.Yöneticiler takımı daha yakından takip ederler.Bütün bunların sonrasında gençler gözünü şampiyonluğa diker.

Bursaspor şampiyonluk hedefine doğru ilerlerken, şampiyonluğa ulaşıldığı takdirde ortaya çıkacak hukuki problemler, Futbol Federasyonu,İstanbul basını ve TRT tarafından çoktan tartışılmaya başlanmıştır bile...

ŞAMPİYONLUK MAÇI KÜTAHYA’DA...
2.Lig B Grubu’nda 7. Haftada yakaladığı liderliği tam 27 hafta sürdüren yeşil beyazlı gençler,şampiyonluk maçı için,Kütahya’ya giderler...125 otobüs,100’ e yakın özel araç ve 50 ye yakın minibüsle Kütahya ‘ya akan 7 bin dolayındaki Bursaspor taraftarının desteğiyle Kütahyaspor’ u 2-0 lık bir skorla geçerler.Ve ŞAMPİYONLUĞA ulaşırlar.
İŞTE RAKAMLARLA ŞAMPİYON BURSASPOR...

TAKIM KADROSU VE MAÇ SAYILARI
YÜKSEL: 34 maç, NİHAT: 34 maç, MUHARREM: 33 maç, HARUN: 33 maç, TALİP: 33 maç, SADRİ: 33 maç, MURAT: 33 maç, HULUSİ: 32 maç, KEMAL: 32 maç, H.MURAT: 24 maç, SEDAT: 22 maç, FARUK: 21 maç, AYVAZ: 19 maç, AHMET BA.: 17 maç, K.AHMET: 14 maç, ERSEL: 3 maç, B.AHMET: 1 maç, MEHMET: 1 maç, YAHYA: 1 maç, NURGUT: 1 maç...

GOL KRALLIĞI
KEMAL: 15 gol, SADRİ: 9 gol, TALİP: 8 gol, H.MURAT: 8 gol, FARUK: 6 gol, MURAT: 6 gol, NİHAT: 2 gol, METİN: 1 gol, HULUSİ: 1 gol, K.AHMET: 1 gol...
SAHADA HERKESİ YENDİK,MASADA TESLİM OLMAYIZ...
Bursasporlu Gençler şampiyonluk ipini göğüslemelerine rağmen;1.Lig'' de mücadele etme hakkını bir türlü alamazlar...Federasyonun görüşü şu şekildedir.”Bir kulübün iki takımı,aynı ligde mücadele edemez.” Zira Bursaspor -2- Kulüp değil sadece takımdır.Futbol Federasyonu’nun bu yorumuna karşılık tüm Bursa kenetlenir ve bir mücadele başlatılır... Halk imza kampanyaları ile destek verirken,İstanbul basını buna sayfalarında yer vermez.Bursaspor Hukuk Danışmanı İsmail Hakkı Sezgin, bir basın toplantısı düzenleyerek durumu Bursaspor açısından şu şekilde değerlendirir.“ Bursaspor 2.Lig takımı şampiyon olmakla Futbol Federasyonu’ nun hazırlamış olduğu lig statüsünce otomatik olarak 1.lige yükselmiştir.Futbol Federasyon’u dahil hiçbir kuruluş bu konuda karar vermeye yetkili değildir.Ayrıca şampiyon olan takım,gerekli işlemler gerçekleştikten sonra ,başka bir isim altında 1.Lig''de mücadele edebileceğinden hiçbir şekilde Bursaspor’ un 1.Lige yükselmesi sözkonusu olamayacaktır. “
Bursaspor/İz bırakanlar


Faik Tinel
Adı Bursa Futbol çevrelerince unutulmayacak bir isim...Bursa Spor hayatında bir başkaydı Faik Hoca'nın yeri.O, bir tarihte kentimizde sporu planlayan, kulüp yöneticilerinin ve sporcularının düşlerine zaman zaman bir karabasan gibi çöken, On yıl boyunca ( 1950 - 1960 ) yönetimini tek adam olarak sürdüren kişiydi. Rahmetli Faik Tinel bu konuda şunları söylerdi : - ' Yanlış değil, doğru.Ben tek adamım.Her şey benden çıkardı.istedigimi, istediğim kulübe başkan yapardım. Federasyonlara kafa tutardım.Hiç kimsenin hakkını da yemezdim!.örnek vereyim : Akınlılar, Acar'lı olmamdan ötürü haklarını yediğimi söylerlerdi.Oysa benim tüm kulüpler gibi Akınlılara da çok iyiliğim dokunmuştur.
Bir zamanlar, Beden Terbiyesi Genel Müfettişi Burhan Felek Bursa'ya gelmişti.Denetim sırasında Akınspor'un bir çalgılı kahve olduğu kanısına vardı.Kulübün kapatılması için bir rapor hazırladı.Genel Müdürlükçe de uygun görülen bu raporu , her şeye rağmen ben hasır altı ettim.Böylece Akınspor yasadı ve Bursaspor'u kuran kulüplerden biri oldu. ' Spor yaşantısında Bursaspor' a pek çok hizmet etmiş olan Faik Hoca vefatına yakın yıllarda futbol maçlarını izleyemez olmuştu.Nedenini söyle açıklamıştır : - ' Ah o Mesut ( Bursaspor'un eski sağ açıklarından,milli ) yok mu ? O sevdiğim hınzır uzaklaştırdı beni sahalardan.En son izlediğim maçında topu ayağında o denli tuttu ki, rakip sol acık gerilerden gelip kaptı.Sonra da geri döndü ve Bursaspor' a bir gol attı. O günden beri maçlara gitmiyorum. ' Faik Ağabey şimdi aramızda yok.Ancak, bizler onu tanıyanların unutması da olanaksız...Tanrı rahmet eylesin Faik Hocamız...

Baba İsmet
Kaptan İsmet adı mı daha çok tutulmuştur yoksa Baba İsmet adımı ? Bunu kimse kesinlikle söyleyemez. Ama yasadığı cağda ' Baba ' yada ' Kaptan ' dendimi İsmet Kardeşler akla gelirdi. Spor için yasayan biriydi. Kaptan İsmet sert kişiliğine karsın yinede bir duygu adamıydı. Bu nedenle futbolcularını etkilemeye büyük önem verirdi. Çok maçlar biliriz ki onun verdiği morallerle kazanılmıştı. Acar idmanyurdu en sevdiği kulüptü. Oradan Ankaragücü'ne gitmiş ve futbol değerini herkese kabul ettirmişti. 1949 yılında Ankaragücü Galatasaray'ı 3 - 2 yenip Türkiye Şampiyonu olurken gollerden birini, Baba İsmet atmıştı. Daha sonra yine Bursa Acar' a döndü. Futbolculuğunun son yıllarında istiklal'de antrenörlüğe başladı. Daha sonra Akınspor ve Sümerspor da hocalığını sürdürdü. Üzücü bir trafik kazası onu bizden ayırmasaydı, sanırız Bursaspor en yetenekli hocasına kavuşmuş olacaktı. Toprağın bol olsun ismet Baba...


Suphi Ergezen
Necmi Güzey'in ısrarları üzerine transfer olduğu Merinos'ta uzun yıllar top koşturmuştur. Lakabı Pislik Suphi idi. Kısa boyu ufak tefek bir futbolcu idi. Çok çalışkan biri idi. Rakibe kendine yapıştırırdı. Sertlikten hiç korkmazdı. Lakabı da o yüzden takılmıştı.


Nurettin Sezgiç
Bursa Atatürk Stadyumunda oynanan ilk maçı ve bu sahada atılan ilk golün sahibini herhalde çok az kişi hatırlamaktadır.1945 yılında Atatürk Stadı hizmete açıldığı zaman ilk maçı oynamak üzere o zamanın iki ünlü takımı olan Akınspor ve Acar idmanyurdu, karsı karsıya geldiler. Sarı Kırmızı renklere sahip olan Akınspor Takımı bu müsabakada daha üstün oynadı ve oyunun ilk golünü kaydeden Akınspor'lu Nurettin Sezgic, aynı zamanda Atatürk Stadında atılan ilk golün de sahibi unvanını kazanıyordu.Hasan Bora
Akınspor'da parladı ilkin Hasan Bora. Fenerbahçe'den bu takıma antrenör-oyuncu olarak gelen Tarık Calısal bulup çıkarmıştı Hasan Bora'yı. ilk mevki sağ açıktı. Bora, sağ açık olarak kısa zamanda dikkatleri çekti. Bu arada Bursa Genç Karmasında da oynadı


İzzet Cengiz
Bursa Belediye Meclis üyelerinden izzet Cengiz, devrinin gözüpek, mücadelede inatçı futbolcularından biriydi. Futbola 1951 yılında Kütahya Dağcılık Kulübünde başlayan Cengiz, 1953 yılında bursa Gençlerbirliği forması giydi ve bu takımda bir yıl oynadı. Daha sonra Uludağ Spor Kulübüne transfer oldu. Siyah Beyazlı takımda 1960 yılına kadar top koşturdu.

Aşçı Kamil
Rahmetli Aşçı Kamil ( özaltolmaz ) devrinin en ünlü futbolcularından. Futbola 1928 yılında Muradiye semt takımında başlayan bu değerli sporcu, daha sonra Sanatkarlar idmanyurduna ( sonraki adıyla Acar idmanyurdu'na ) geçecek ve futbolu bırakıncaya kadar tam 18 yıl bu formayla top koşturacaktı.


Hakan Şükür
O da Bursaspor'da yıldızlaşmış olan bir profesyoneldir... Sakaryaspor' dan Bursaspor'a transfer oldu... Bursaspor' dan Galatasaray'a transfer oldu ve uzun süre Galatasaray' da forma giydi. Bir süre yurt dışında futbol hayatını sürdüren Şükür tekrar yurda dönmüştür ve Galatasaray'da futbol hayatını sürdürmektedir.


Sedat Özden ( Sedat 3 )
1953 yılında Bursa'da doğdu. Bursa amatör takımlarında yetişti.1973'te Bursaspor'a geçti.Takımda ki iki adaşından ayrılması için Sedat 3 kabıyla anılmaya başladı.İlk kez 1977 yılında A Milli oldu.3 kez kaptanlık yaptı 7 gol kaydetti. 34 kez A Milli formayı giydi. İstanbul takımlarından defalarca transfer teklifi almasına rağmen yeşil beyazlı formayı üstünden hiç çıkarmadı. 1985-86 sezonunda Bursaspor ile Türkiye Kupası Şampiyonluğu yaşadı. Bursaspor'la özdeşleşen efsane kaptan 1986 yazında futbolu bıraktı. Sedat Özden tüm futbolculuk kariyerini doğduğu ve yetiştiği kentin takımında geçiren ender oyunculardan biri olarak Türk futbol tarihine adını yazdırmıştır.Elvir Baliç
Baliç Türkiye'yi ve Türk insanını ilk olarak Bursaspor' da tanıdı.Bosna Savaşı zamanında Bursa'ya yerleşti. Uzun yıllar Bursaspor formasını giydi. Daha sonra o da diğer yıldız oyuncularımız gibi İstanbul semt takımlarından birine transfer oldu.Şu anda İstanbul'da futbol hayatını sürdürüyor.


Beyhan
Büyük Kaptan futbola, Bursaspor'un Ersel'in golü ile Besiktası 1 - 0 yendiği maçta veda etmişti.11 yıl giydiği yeşil beyaz formayla 2 Eylül 1995 Cumartesi günü vedalaşan Beyhan, aktif futbol yaşamını Bursaspor - Beşiktaş maçı ile noktaladı.15 dakika sureyle 8 numaralı formasını sırtına geçiren Beyhan, yeşil sahalarda son mücadelesini verdi.Ve Beyhan 11 yıl terini akıttığı stattan omuzlar üzerinde ayrıldı.


Baliç, Mususi ve Ercüment
Bursaspor' un başarısı için top koşturdular. Bursalılar ve Bursasporluların gönüllerinde taht kurdular. Baliç muhteşem frikikler ve raket gibi bir sol ayağa sahiptir. Ercüment inter - toto kupasında ağları yırtan golleri, Wimbledon' da yaptığı gol şovu asla akıllardan silinmeyecektir. Mususi renkli kişiliği ve hareketli futbolu ile defans adamlarının korkulu rüyası olmuştur.Mususi attığı golleri ve Türk futboluna kazandırdığı Timsah Yürüyüşü ile unutulmayacak yıldızlarımız arasında.Okan Yılmaz
O bir Kral...2000-2001 ve 2002-2003 Sezonun Türkiye 1.Futbol Ligi Gol Kralı. Bursa ve Bursaspor tutkunu olan bir futbolcumuzdur. Halen futbol hayatını Bursaspor' da sürdürüyor. Maceralı bir Marsilya transferi sonrası tekrar Bursaspor' da kaldı. Gollerini bekliyoruz Kral.SOL BASTAN : Turan, Selim, Ercüment, Gancev, Mususi, Balic, Mesut, Hayrettin, Mustafa, Ünal, Deniz
Yeşil Beyazlı takımımız oynadığı ilk 5 maçta 3 galibiyet 2 beraberlik aldı...Kalesinde ilk golü lig başladıktan tam 462 dakika sonra gördü ve Dört Büyükler'in tahtını sallayacağını gösterdi....Mususi aracılığıyla Timsah yürüyüşü bütün Türkiye'ye ve Dünya'ya yayıldı. İnter Toto kupasında Türkiye'yi sallayan kadrodur...2.Ligte Şampiyon Kadro
2005-2006 sezonunda 2.lig A'da şampiyon olarak Yeşil Timsahları tekrar 1.Süper lige çıkaran ve adını Bursaspor tarihine yazdırmış kadro...Raşit Çetiner
Bursasporu 2.lig'ten tekrar ait olan yere taşıyan Teknik Direktör Raşit Çetiner... Bursaspor süper lige çıktığında Raşit Çetiner 12.haftada görevi yardımcısı Engin İpekoğlu'na devretmişti...


Levent Kızıl
Levent Kızıl, Bursaspor'u sıkıntılı bir donemde sahiplenerek kurduğu yönetimiyle birlikte 2.lig 'ten 1.süper lige çıkaran Başkan olarak adını Bursaspor tarihine yazdırmıştır.

Bursaspor/Nostaljik


Bursaspor / Nostaljik
BURSA ' DA İLK KULÜPLER
Beden terbiyesi örgütü ülkemizde ilk kez 1924 yılında ' idman Cemiyetleri ittifaki ' adıyla kuruldu. Bugün bölge müdürlüğü olarak etkinlik gösteren kuruluşlar , o zaman ' Mıntıka Müdürlükleri ' adını taşıyordu. Bursa Mıntıka Müdürü seçimle iş başına getirilmişti. Bursa'nin ilk kulüpleri Sanatkarlar , idmanyurdu ve Demirtaş'tır. Bu kulüplerin kurucularından biri vefat etmiş olan Bursasporunun unutulmaz kişisi eski bölge müdürlerinden Faik Tinel' dir. Yusuf Ziya Önis, o sıralarda Futbol Federasyonu Başkanı idi. İlk maçlar bu kulübün futbol takımları arasında ve Atıcılar Sahasında oynandı.

BURSA DIŞINDA İLK MAC
Bursa'nın ilk kulüplerinden idmanyurdu, ilk maçını Ankara'da yaptı. Bu, bir Bursa takımının vilayet dışında oynadığı ilk karsılaşmaydı. İdmanyurdu'nun bu maçtaki rakibi, şimdilerin köklü kurulusu ANKARAGÜCÜ idi. İlk gün, karsılaşmaya saptanan saatten daha geç başlanabildi. Böylece, karanlık basması nedeniyle maç sonu getirilemedi. Ertesi gün maç yeniden oynandı. Çok güzel oynayan Bursa takımının, yediği talihsiz bir gol sonucunda 1 - 0 yenik ayrılması büyük üzüntü yarattı

BURSA ' DA iLK İSTANBUL SEMT TAKIMI
1929 yılında Atıcılar Sahasında, idmanyurdu, İstanbul'dan gelen bir büyükle karsılaştı. GALATASARAY - B takımı ile yapılan bu maç beklenenden büyük bir ilgi gördü. Çok heyecan veren karsılaşmayı idamanyurdu'nun 1 - 0 kazanması kentte derin yankılar uyandırdı. Galibiyet üzerine Bursa Valisi Hulusi Bey , büyük bir aksam yemeği verdi. Böylece Galatasaray'ın yenilişi kutlanmış oluyordu. Bu ziyafet Bursa için çok yeni bir olaydı.1929 Türkiye'nin Bursa'sında, futbolculara Vali'nin yemek vermesi görülmüş, duyulmuş olaylardan değildi. Bu ilginç yemekten yararlanan Bursasporunun yöneticileri , başta Faik Tinel olmak üzere , Vali Hulusi Bey' den yeni bir saha yapılmasını istediler. Aslında bu girişimler daha sonraları meyvelerini verecekti .

KULÜPLER BİRLEŞİYOR
Kulüplerin çoğalması hareket getirmişti ama güçlerin dağılmasına yol açtı. Bunu önlemek amacıyla kulüplerin birleşmesi , güçlerini bir araya getirmeleri düşünüldü. Çünkü, Türkiye Şampiyonasında iyi dereceler elde edilmiyordu. Türkiye çapında güçlü takımlar kurmak isteği bazı kulüpleri kaynaştırdı. 1933 yılında Sanatkarlar ile idmanyurdu birleşti ve Sanatkarlar idmanyurdu adını aldı. Muradiye ile Sebatspor'un birleşmesi Çelikspor'u oluşturdu.

Bursaspor'u Oluşturan Takımlar

Akınspor
7 Temmuz 1927 tarihinde kurulmuş olan AKINSPOR topluluğunun ilk kurucuları Taşçı Mehmet, merhum çorapçı Kadri, Hakki Onatcali, Salih Tuncdöven' dir.1940 ve 1941 de Bursa Şampiyonu olmuş, 1944 den 1950 yılına kadar ise futbolda ve hemen her branda Bursa Şampiyonu olan AKINSPOR lular bilhassa popüler bir topluluktur. Yıllarca kulübün başkanlığını yapmış olan Rahmetli Tugbay İsmail Hakki Alpan ve fedakar idareci Süleyman Özyıldırım hala sevgiyle anılmaktadırlar. Futbolda Cemal Uzkes Ordu Milli Takımında, Şeref Kazıklı hem yıllarca Akınspor takım kaptanlığını, umumi kaptanlığı yapmış ve Fenerbahçe de oynamış en kıymetli elemanlar yetiştirmiştir. Yıllardır kulübün antrenörlüğünü yapmış olan Kamil Kalit ayni zamanda yıllarca takımda forvet oynamıştır. Bursa'da bilhassa eleman yetiştirici olarak tanınan AKINSPOR elemanları gerek Bursa da ve gerekse İstanbul kulüplerinde zamanında yer almışlardır...

Çelikspor
Bursanın enerjik en popüler topluluklarından olan Çelik Spor Gençlik Kulübü ilk önce 1 - 1 - 1933 tarihinde Muradiyespor namıyla teşekkül etmiştir. Nihayet 1 - 10 - 1938 tarihinde Duraspor la birleşerek ÇELİKSPOR ismini alan bu topluluğun forması Lacivert - Kırmızı idi. Çelikspor futbolla birlikte atletizm, boks ve diğer spor branşlarına yönelmiştir. Çelikspor un en büyük hamileri ; Faik Yılmazipek ve oğlu Turgut Yılmazipek ile Salih Kiracibaşi idi. Diğer taraftan kulüp Muradiye semtinin bütün gençleri tarafından sevilir ve tutulur, senelerce idaresinde çalışmış Şakir Benöz ve emsali arkadaşları keza Çelikspor'u her zaman himaye eder ve kulüpleri için çalışırlar. Senelerdir ikincilik kazanmış olan ÇELİKSPOR enerjiye müstenid renklerine bağlı bir stilde futbol oynar idi...

İstiklal Spor
Doğanspor olarak kurulan istiklal gençlik kulübü 28 - 1 -1953 de tescil edilmiştir. Renkleri Sari - Siyah idi. Evvela ikinci Kümede oynayan bu takım 1952 - 1953 sezonunda ikinci küme Şampiyonu olmuş ve Birinci Kümeye geçmiştir.

Acar İdman Yurdu
Yakında...

Pınarspor
Yakında...Akinspor, Acaridmanyurdu, Celikspor, istiklal ve Pinarspor

Bursasporumuz bu 5 Futbol kulübünün birleşmesi sonucu meydana gelmiştir... Bursaspor logosundaki 5 değişik renkteki yıldız bu kulüpleri simgelemektedir.

Bursaspor/stadyumBursa'da 1930 yılına dek maçlar Atıcılar sahasında oynanıyordu. 1929 yılında, İstanbul'dan gelen Galatasaray - B takımının 1 - 0 yenilmesi,yeni bir saha için olanak arayanlara fırsat hazırladı. Basta Faik Tinel olmak üzere o zaman yöneticileri Vali Hulusi Bey' den yeni bir saha istediler. Ortamın elverişli olması bu isteğin sonuçlanmasını sağladı. Sonuçta, şimdiki sahanın az kuzeyinde yeni bir yer futbol sahası olarak sürdürüldü. Bu arada, Kolordu komutanı Ali Hikmet Paşa da futbol sahası olmak üzere Beylik Bahçe adıyla anılan dutluğu düzelttirdi. Bu sıralarda bölge Müdürü Nasuhi Baydar idi. Derken Atatürk Bursa'ya geldi. Atatürk, simdi müze olarak kullanılan Çelik Palas yanındaki köşkünde Bölge Müdürünü kabul etti. Büyük Ata, durumu öğrenince Bursa'ya futbol sahası yaptırılması için 1000 Lira bağışta bulundu. Daha sonra Vali Kemal Gedelec , 2000 Lira daha temin etti. Bu paranın yanı sıra Ali Hikmet Paşa 'nın gayretleri ile Balıkesir'den getirtilen istihkam bölüğü de sahanın etrafını duvarlarla çevirdi. Ardından , 400 kişilik bir de beton tribün yapıldı. Daha sonra da bozuldu ve doğu-batı yönlerinde yeni bir saha yapıldı. Bu sahanın güneyinde Vali Şefik Soyer zamanında tahta tribün yaptırıldı. Bu tarihlerde Bölge Müdürünün ihsan Celal Antel olduğunu belirtmeliyiz.

Sonunda 1950 yılına gelindi. Rahmetli Hasim İşcan'ın Valiliği, rahmetli Faik Tinel'in Bölge Müdürlüğü zamanında bugünkü Stadyum ilk haliyle oluşturuldu. Saha ve kapalı tribün böylece hizmete girdi. Bursa Atatürk Stadyumu daha sonraki yıllarda bir çok ek inşaatlar gördü. ilkin stadın çevresi taş duvarlarla çevrildi. Ardından Kapalı tribün karsısına bir açık tribün yapıldı. Daha sonra Altıparmak yönündeki kale arkası tribünde inşa edildi. En son 1970'de Merinos Fabrikası yönündeki kale arkası tribünde inşa edilince Atatürk Stadyumu bugünkü durumuyla ortaya çıkmış oldu. Çok maç yapılması nedeniyle zemini devamlı kontrol altında ve ek inşaatları ile Bursa'nın tek ve en büyük Stadyumu olma özelliğini halen korumaktadır... 2000' li yıllarda Bursa ve Bursa Atatürk Stadyumu Türk Milli Takımına uğurlu geliyor sayılmaktadır. Almanya, Hollanda, İrlanda gibi futbol devi ülkeler Atatürk Stadyumundan boyunları bükük ayrılmışlardır. Günümüzde hızla büyüyen Bursa şehrinin futbola gönül vermiş insanları daha modern ve seyirci kapasitesi daha fazla bir stadyum özlemi çekmektedirler....Uludağ Yolundan Muradiye ve Bursa Atatürk Stadına bir bakış... Stadyumun hemen arkasında Bursa'nın kalbine saplanmış hançer gibi yükselen çirkin binanın emektar Atatürk Stadyumu ile bir ilgisi yoktur...

Bursa Atatürk Stadı 1 Ağustos 2000 tarihi itibariyle Bursaspor Kulübü tarafından Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nden 49 yıllığına kiralanmıştır. Bursa Atatürk Stadı'nın kulübümüz tarafından kiralanması ile birlikte revizyona girmiş, etap etap yenilenmeye başlamıştır. Bursa Atatürk Stadının kapasitesi 20 bin kişidir.

Bu bölüme ait diğer sayfalar;
Bu bölüme ait fotoğraf galerisi;Bursaspor/tesislerGünümüzde Bursaspor A Takımı ve Altyapı gruplarının çalışmalarını sürdürdükleri Vakıfköy Tesisleri’nin temeli il olarak 7 Ekim 1976 yılında atılmıştır.Bursaspor'un ve futbolun gelişme sürecinde, tesisler de ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yenilenerek gelişmiştir. Bursa'nın bir ova köyü olan Vakıfköy arazilerinde yer alan Bursaspor Kulübü Tesisleri şu an idari hizmet binası, A takım kamp binası, kondisyon salonu ve çalışma alanları ile altyapı merkezi ve futbol okulunu içeren bir kompleks görünümündedir.

Bursaspor'un başarısında birinci faktör hiç şüphesiz dört bası mamur tesislerdir. Ülkemizde unutkanlık ve vefasızlık hastalıkları süratle yayıldığı için Vakıfköy'ün yaratıldığı günlere geri dönmekte ve Bursa'nın tesis kurmadaki öncülüğünün altını çizmekte yarar var. Türkiye'de çoğunluk, kulübüne tesis kazandıran ilk başkan olarak Mehmet Ali Yılmaz'ı bilir. Mehmet Ali Yılmaz 80'li yıllarda tam 1 milyar lirayı cebinden çıkardı ve ' Doğduğum yere ' diyerek bugünkü Trabzon Tesislerini yaptırdı. Kongre'de jest yaparak tesislere Mehmet Ali Yılmaz adını koydu. Ancak hemen bir paragraf açıp, Cavit Çağlar'ı minnetle anmak gerek. 70' li yıllarda Bursaspor'a Vakıfköy Tesisleri'ni kazandıran ve ilk futbol okulunu kuran Cavit Cağlar ne yazık ki unutulmuş görünüyor. Oysa gönül isterdi ki, vefakar Bursalılar önemli yerlere Cavit Cağlar adını versinler ve eski başkanlarını unutmadıklarını göstersinler. Vefalı olduğu göstermek, en az zirvede yer almak kadar önemlidir. Vakıfköy'deki tesislerin kurulduğu günden beri, Bursaspor yıldızlarda, gençlerde, ümitlerde Türkiye' nin en verimli ve başarılı kulüplerinden biri haline geldi. Bu kaynaktan fışkıran gençler, A takımın her zaman en önemli yapı taşı oldular.

Yeşil - Beyaz takımlı zaman zaman bu gençleri elinde tutmakta güçlük çekti. Yönetimler de çoğunlukla dengeli transfer politikalarını izleyerek civar il ve ilçelerdeki yetenekli gençleri ucuza alıp, bir kaç yıl sonra astronomik fiyatlarla 3 büyüklere sattılar. Bu örnekler içinde en çarpıcı olan Hakan Şükür' dür. Sakaryaspor'da oynamasına karsın, kimsenin dikkatini çekmeyen Hakan'ı transfer eden Bursaspor, bu oyuncuya önce oynama şansı verdi ve gelişmesini sağladı. Daha sonra da yıldız adayı etiketiyle Galatasaray'a sattı. Hakan'ın Milli Takım'ın değişmez santraforluğuna kadar yükselen grafiği, Bursaspor formasıyla başlamıştır.70' li yıllardan bugüne Bursaspor'dan 3 büyüklere transfer olan bazı futbolcular söyle sıralanıyor : Fenerbahçe ; Bahtiyar, Taygun, Ergin, Ahmet, Suphi, Ali Nail, Tuncay, Sedat...Galatasaray ; Tacettin, Semih, Hakan, Fethi, Murat Sözkesen... Beşiktaş ; Vedat, Tezcan, Rasim, Gürol, Kemal Batmaz.....ve halende 2000'li yıllara girdiğimiz su günlerde alt yapımızın eski zamanlarda olduğu gibi istikrarlı bir şekilde Türk Futbolumuza yetenekli genç futbolcular yetiştirmeye devam etmesini diliyoruz.


Günümüzde Bursaspor A Takımı ve Altyapı gruplarının çalışmalarını sürdürdükleri Vakıfköy Tesisleri’nin temeli il olarak 7 Ekim 1976 yılında atılmıştır.Bursaspor'un ve futbolun gelişme sürecinde, tesisler de ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yenilenerek gelişmiştir. Bursa'nın bir ova köyü olan Vakıfköy arazilerinde yer alan Bursaspor Kulübü Tesisleri şu an idari hizmet binası, A takım kamp binası, kondisyon salonu ve çalışma alanları ile altyapı merkezi ve futbol okulunu içeren bir kompleks görünümündedir.

Bursaspor'un başarısında birinci faktör hiç şüphesiz dört bası mamur tesislerdir. Ülkemizde unutkanlık ve vefasızlık hastalıkları süratle yayıldığı için Vakıfköy'ün yaratıldığı günlere geri dönmekte ve Bursa'nın tesis kurmadaki öncülüğünün altını çizmekte yarar var. Türkiye'de çoğunluk, kulübüne tesis kazandıran ilk başkan olarak Mehmet Ali Yılmaz'ı bilir. Mehmet Ali Yılmaz 80'li yıllarda tam 1 milyar lirayı cebinden çıkardı ve ' Doğduğum yere ' diyerek bugünkü Trabzon Tesislerini yaptırdı. Kongre'de jest yaparak tesislere Mehmet Ali Yılmaz adını koydu. Ancak hemen bir paragraf açıp, Cavit Çağlar'ı minnetle anmak gerek. 70' li yıllarda Bursaspor'a Vakıfköy Tesisleri'ni kazandıran ve ilk futbol okulunu kuran Cavit Cağlar ne yazık ki unutulmuş görünüyor. Oysa gönül isterdi ki, vefakar Bursalılar önemli yerlere Cavit Cağlar adını versinler ve eski başkanlarını unutmadıklarını göstersinler. Vefalı olduğu göstermek, en az zirvede yer almak kadar önemlidir. Vakıfköy'deki tesislerin kurulduğu günden beri, Bursaspor yıldızlarda, gençlerde, ümitlerde Türkiye' nin en verimli ve başarılı kulüplerinden biri haline geldi. Bu kaynaktan fışkıran gençler, A takımın her zaman en önemli yapı taşı oldular.

Yeşil - Beyaz takımlı zaman zaman bu gençleri elinde tutmakta güçlük çekti. Yönetimler de çoğunlukla dengeli transfer politikalarını izleyerek civar il ve ilçelerdeki yetenekli gençleri ucuza alıp, bir kaç yıl sonra astronomik fiyatlarla 3 büyüklere sattılar. Bu örnekler içinde en çarpıcı olan Hakan Şükür' dür. Sakaryaspor'da oynamasına karsın, kimsenin dikkatini çekmeyen Hakan'ı transfer eden Bursaspor, bu oyuncuya önce oynama şansı verdi ve gelişmesini sağladı. Daha sonra da yıldız adayı etiketiyle Galatasaray'a sattı. Hakan'ın Milli Takım'ın değişmez santraforluğuna kadar yükselen grafiği, Bursaspor formasıyla başlamıştır.70' li yıllardan bugüne Bursaspor'dan 3 büyüklere transfer olan bazı futbolcular söyle sıralanıyor : Fenerbahçe ; Bahtiyar, Taygun, Ergin, Ahmet, Suphi, Ali Nail, Tuncay, Sedat...Galatasaray ; Tacettin, Semih, Hakan, Fethi, Murat Sözkesen... Beşiktaş ; Vedat, Tezcan, Rasim, Gürol, Kemal Batmaz.....ve halende 2000'li yıllara girdiğimiz su günlerde alt yapımızın eski zamanlarda olduğu gibi istikrarlı bir şekilde Türk Futbolumuza yetenekli genç futbolcular yetiştirmeye devam etmesini diliyoruz.


Bursaspor / Geçmiş Sezonlar
1963'ten Günümüze Sezonlar
Merhaba Bursaspor dostları;
Bursaspor.net'in bu bölümünde sanal alemde yine bir ilke imza atarak Bursaspor'u sezon-sezon mercek altına alıyoruz. Bu bölümü ilk defa hayata geçiren Bursaspor.net'in bu bölümünden alıntı yapanların sitelerinde emeğe saygı göstererek"Bursaspor.net'ten alınmıştır ibaresini koymalarını rica ediyoruz. Bu bölümü hazırlarken İsmail Kemankaş'ın Dünden Bugüne Bursaspor kitabından ve Grup Çeynç'in gazete ve döküman arşivinden yararlandık. Eksik sezonları en kısa zamanda tamamlayacağız. Beğeneceğinizi umuyoruz..

Bu bölüme ait diğer sayfalar;
Geçmiş Sezonlar / 1963 - 64 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1964 - 65 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1965 - 66 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1966 - 67 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1967 - 68 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1968 - 69 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1969 - 70 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1970 - 71 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1971 - 72 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1972 - 73 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1973 - 74 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1974 - 75 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1975 - 76 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1976 - 77 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1977 - 78 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1978 - 79 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1979 - 80 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1980 - 81 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1981 - 82 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1982 - 83 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1983 - 84 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1984 - 85 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1985 - 86 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1986 - 87 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1987 - 88 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1988 - 89 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1989 - 90 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1990 - 91 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1991 - 92 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1992 - 93 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1993 - 94 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1994 - 95 Sezonu
Geçmiş Sezonlar / 1995 - 96 Sezonu
Bursaspor / Bursastore


"Gerçek taraftar lisanslı Ürün Kullanır."

2 Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig Şampiyonluğu (1967-68,2005-06)
1 Türkiye Kupası (1985-86)
2 Başbakanlık Kupası (1970-71,1991-92)
1 Kupa Galipleri Kupası çeyrek finali ve Avrupa Beşinciliği (1974-75)
1 İntertoto Kupası Grup Şampiyonluğu ve çeyrek finali (1995-96)
Lig Mücadeleleri [değiştir]

Turkcell Süper Lig: (1967-68)-(2004-05),(2006-07) Toplam 40 Sezon
Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig: (1963-64)-(1967-68),(2004-05)-(2006-07) Toplam 6 Sezon
Profesyonel Liglerde Toplam 46 SezonuA Milli Takımda Yer Alan Bursasporlular
Sedat Özden (34 defa)
Rasim Kara (9 defa)
Mesut Şen (8 defa)
Kemal Batmaz (8 defa)
Bahtiyar Yorulmaz (5 defa)
Hakan Şükür (3 defa)
Necati Göçmen (2 defa)
Vahit Doğan (2 defa)
Ömer Kılıç (2 defa)
Ersel Altıparmak (1 defa)
Orhan Özselek (1 defa)
Beyhan Çalışkan (1 defa)
Sedat Balkanlı (1 defa)
Muzaffer Atacan (1 defa)
Vedat Vatansever (1 defa)
Feti Okuroğlu (1 defa)
Yusuf Şimşek (1 defa)
Okan Yılmaz (8 defa)Kadro
Numara Ülke Oyuncu Mevki Geldiği yıl Önceki takımı

1 Yavuz Eraydın Kaleci 2005 Sivasspor
27 Dimitar Ivankov Kaleci 2008 Kayserispor
99 Yavuz Özkan Kaleci 2006 Denizli Belediyespor
Savunma
2 Serdar Aziz Defans 2006 Altyapı
3 Yenal Tuncer Defans 2006 Denizli Belediyespor
4 Ömer Erdoğan Defans 2006 Malatyaspor
21 Ali Tandoğan Defans 2009 Beşiktaş
30 Cihan Kaan Kaptan Defans 2008 Bayer Leverkusen
23 Mustafa Keçeli Defans 2008 Trabzonspor
35 Ayhan Tuna Üzümcü Defans 2009 Beşiktaş
38 İbrahim Öztürk Defans 2008 Altay Spor Kulübü
Ortasaha/ Kanatlar
6 Bekir Ozan Has Orta Saha 2006 Altyapı
8 Stelian Giani Kirita Orta Saha 2008 Ankaragücü
10 Volkan Şen Orta Saha 2007 Altyapı
11 Eren Albayrak Orta Saha 2007 Altyapı
15 Mustafa Sarp Orta Saha 2007 Kayseri Erciyesspor
33 Ozan İpek Orta Saha 2009 Bucaspor
20 Veli Acar Orta Saha 2006 Denizli Belediyespor
22 Maksim Romashchenko Orta Saha 2007 Torpedo Moskova
14 Kemal Arslan Orta Saha 2009 Kocaelispor
50 Daniel Menendes Rezende Orta Saha 2009 America RN
88 Fabricio Ramos Melo Orta Saha 2008 Palsandu
Hücum
9 Sercan Yıldırım Forvet 2008 Altyapı
29 Jose Mouro Junior Tadeu Forvet 2009 Gremio
80 Shin Young-Rok Forvet 2009 Suwon Samsung Bluewings
24 Gökhan Güleç Forvet 2008 Beşiktaş
42 Halil Zeybek Forvet 2008 Erzurumspor
61 Muhammet DemirÜnlü antrenörleri

Toma Kaloperoviç
Kemal Ömeragiç
Abdullah Gegiç
Dorde Miliç
Laszlo Szarvaş
Ion Nunweiller
Sepp Piontek
Gordon Milne
Nejat Biyediç
Ertuğrul Sağlam

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3255
favori
like
share
Asi Çaykaralı61 Tarih: 05.09.2009 14:56
ben de çikacam cevap yazayımda çikayım dedim bende
selcukbrs Tarih: 05.09.2009 14:55
amin kardeşim hadi çıktım ben
Asi Çaykaralı61 Tarih: 05.09.2009 14:46
iyi Allah rahatlık versin
selcukbrs Tarih: 05.09.2009 14:32
saol kardeşim her zamanki gibi esmeye devam edicez allahın izniyle inş birazdan çıka bilirim kusura bakma pc başında değildim şimdi geldim msn deki yazdıklarını görünce girdim ve birazdan çıkıcam işten geldim yatıcam
Asi Çaykaralı61 Tarih: 05.09.2009 13:02
selcuk paylaşimin için sağolasın esmişsin burda
selcukbrs Tarih: 05.09.2009 00:09
umarım beğenirsiniz arkadaşlar