Yagli Boya, Sentetik Esaslı, Parlak Sonkat Boyadir. Her türlü İç ve dış cephe metal ve ahşap yüzeyler île betonarme yapı elemanlarının korunabilmesi ve dekoratif görünüm kazandırılması için kullanılan, sentetik (organik çözücü esastı), parlak sonkat boyadır. Mükemmel yapışma, esneklik, dayanım özellikleri ile yüksek örtme gücüne sahiptir. Saten alçı, macun ve astarlama gibi alt zemin hazırlığı yapılmış her türlü iç ve dış cephe metal, ahşap ve betonarme yüzeylerde, yüzey koruma ve dekoratif görünüm sağlama amacı ile kullanılır.

Saten Boya, sentetik esaslı, çabuk kuruyan iyi yapışan, kapatma gücü yüksek, dayanıklı, yarı mat sonkat boyadır. Saten, dekoratif renkleri, dayanıklılığı ve silinebilme özelliği ile iç dekorasyon, vitrin, duvar, tavan, ahşap ve metal yüzey uygulamaları için idealdir.


Plastik boya, en cok kullanilan ic cephe boyasidir İç cephe yüzeylerde, duvar ve tavanlarda, eski boyalı yüzeylerde, kireç badanalı yüzeylerde, sıvalı, briket ve beton yüzeylerde kullanılır.

Badana, kireç ile suyun karistirilmasi ile elde edilir. Iç cephe dekorasyonu için kullanilir. Yikamaya karsi dayanikli degildir.Boya badana yapmanın püf noktaları

Boya yaparken öncelikle bilmeniz gerekenler şöyle belirtiliyor.
Mekanda ne gibi aktiviteler yapılacak?
Ne kadar ışık alıyor?
Dikkat çekici ve canlı bir yer mi istiyorsunuz, yoksa sakin ve durgun mu?
Yüksek bir tavan mı var yoksa alçak mı?
Bu mekanı büyütmek mi istersiniz, yoksa küçültmek mi?

Canlı renkler odayı daraltır

Bir odayı canlı, parlak ve dikkat çekici renklerle dekore etmek isterseniz, canlı renklerin odanın hacmini daraltıcı bir etki yapacağını unutmayın. Kırmızı, pembe, turuncu ve sarı istediğiniz vurguyu verir. Bu renklerden hareketli ortamlarda en iyi sonuçlar alınır. Mutfağınızı veya bir kısmını bu şekilde dekore edebilirsiniz. Canlı ve parlak renklerin iyi duracağı diğer mekanlar, çocuk odası veya yemek odasıdır. Daha sakin ve yumuşak bir atmosfer arıyorsanız, yeşil, mor ve mavi bu tip bir etki yaratacaktır. Bu renkleri yatak odanızda veya çalışma odanızda da kullanabilirsiniz. Böylece, mekana geniş ve açıklık hissi veren bir etki de kazandırılmış olur.

Boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler


· Uygulamada en önemli kural hep aynı markaya ait ürünler kullanmaktır.

· Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatlarına uyun.

· Hiçbir boyayı, kirli ve nemli yüzeylere uygulanmayın. Uygulamadan önce mimari hataları giderin.

· Badana yapmaya başlamadan önce, boyaları iyice karıştırın.

· Badana işlemini çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda yapmayın.

· Boyama işlemini ince katlar halinde yapın.

· Boyaya toz veya sıvı katkı yapmayın. Ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla da inceltmeyin.

· İyi yapışma sağlamak için parlak yüzeyleri mutlaka matlaştırın.

· Artan boyayı tekrar kullanabilmek için boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden ekleyin ve karıştırmadan ağzını kapatarak serin bir yerde saklayın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1290
favori
like
share