Kur'an-ı Kerim'i parmak uçlarıyla okuyorlar


Yaz Kur'an kurslarına giden görme engelliler, parmak uçlarıyla Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendi. Braille alfabesiyle İlahi mesajın çağrısını çözen âmâ öğrencilerin bundan sonraki amaçları hatim indirmek.Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz aylarında düzenlediği Kur'an kurslarında engellileri unutmadı. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Erzurum, Diyarbakır, Trabzon, Adana ve Konya'daki dersler, normal kurslarla birlikte tamamlandı. Kendisi de âmâ olan Kur'an öğreticisi Ali İnan, Konya'da 20 öğrenciye eğitim verdiğini anlatıyor. Zekiye Hatun Kur'an Kursu'ndaki 2 aylık derslere katılan öğrenciler arasında fiziksel ve zihinsel engellilerin de bulunduğuna değiniyor.

İlkokulda öğrendiği Braille alfabesi sayesinde Kur'an'ı öğrenirken zorlanmadığını aktaran Hüseyin Karataş (17), parmak uçlarındaki dokunma hissi ile okuduğunu söylüyor. Doğuştan gözleri görmeyen Hüseyin, "Kur'an öğrenmek için 4 yıl önce Kayseri'ye gitmiştim. Fakat öğrenecek kadar kalamadım. Temel bilgileri aldıktan sonra Konya'ya geldim. Burada engelliler için açılan kursa katıldım. 2 ayda Kur'an-ı Kerim'in 88. sayfasına kadar ilerledim. Artık Kur'an-ı sürekli okuyacağım." diyor.

Engellilerin Kur'an'ı anlamaya özellikle ihtiyacı olduğunu dile getiren Büşra Soylu (15) ise Kur'an okurken gönül gözünün açıldığını, engelli olduğunu unuttuğunu ifade ediyor. Öğrenirken hiç zorlanmadığını vurgulayan Büşra, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Buradan aldığım temel eğitime ara vermeden devam edeceğim. Hafızlığı tamamlayarak, öğrendiklerimi başkalarına aktarmak istiyorum." ZAMAN

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 402
favori
like
share