Ali Kemal Denizci Hakkında - Ali Kemal Denizci Biyografi - Ali Kemal Denizci Resimleri
Ali Kemal Denizci (FIRTINA KEMAL) (d. 1952, Trabzon), Trabzonspor, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta oynamış olan Türk futbolcudur.Ali Kemal Denizci, Trabzonspor'un 70'li yıllardaki efsane kadrosunun baş aktörlerinden biridir. 17 yaşındayken futbolcu lisansını kaçak çıkarmıştır. İlk takımı Çarşıbaşı’dır. Bir sene sonra Trabzon Yolspor’a transfer olur. Ardından Rizespor’a geçer. Rizespor, o sıralar üçüncü ligdedir. Rize’de 2 sene kalır. Bu sırada gösterdiği performansla Kayserispor’dan teklif alır. Kayseri'de imza attıktan sonra ikinci ligdeki Trabzonspor'un ona teklif getirmesi üzerine sözleşmeyi iptal eder ve Trabzonspor'da oynamaya başlar.
Kadro kurulduktan sonra ilk yıl şampiyonluk averajla Kayserispor’a kaptırılır. İkinci yıl ise şampiyon olurlar. Birinci Lig’deki ilk sezonunda (1974-75) Trabzonspor ligi 9. bitirir ve kupada final oynar. İkinci sezonda ise Trabzonspor herkesi şaşırtarak Türkiye Liginin 4. Şampiyonu olur. Bu şampiyonluk Ali Kemal Denizci, Cemil Usta, Şenol Güneş, Necmi Perekli, Ali Yavuz, Bekir Barçın, Necati Özçağlayan gibi yıldızları yaratmış; sonraki 4 yılda Denizci'nin arkadaşları 3 şampiyonluk daha elde etmişlerdir. Kendisi 1976-1977 sezonunda da şampiyonluk kazanmıştır.
Trabzonspor'un girdiği mali bunalım ve 1977-78 sezonunda şampiyonluğun Fenerbahça'ye kaptırılması, onu çok kulüpten ayırır ve 1978'de Fenerbahçe'ye transfer olur. Fenerbahçe'de mutlu ve başarılı olamayan Denizci, teknik direktörü Friedel Rausch'u bizzat kendi ikna ederek 1981'de Beşiktaş'a transfer oldu. Beşiktaş'da uzun süren şampiyonluklardan uzak geçen seneler onun da katılımıyla sona erdi ve 1981-82 sezonunda Beşiktaş'ta da şampiyonluğa ulaşır. 1984 yılında futbolu bıraktı.
Trabzonspor’un ilk milli futbolcusudur.
Bir dönem Trabzonspor'da yardımcı hocalık da yapan Ali Kemal Denizci, bugün Futbol Federasyonu’nun Karadeniz Bölgesi sorumluluğunu yapmaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 461
favori
like
share
Asi Çaykaralı61 Tarih: 13.09.2009 12:42
ozer abi senın ruzgar dan bile hizli dediin adam bu değil mi