Terleme Hastalığı - Terleme Hastalığı Nedir - Terleme Hastalığı Tedavisi - Terleme Hastalığı Hakkında

Ter, vücut yüzeyine dağılmış olan ter bezlerinin salgısı olan ve içinde metabolizma artıkları ile tuz bulunan bir sıvıdır.

Ter bezlerinin çalışmasını sempatik sinir sistemi denet ler. Terlemenin merkezsel kontrolü, beyin tabanında bulunan hipotalamustadır. Terlemenin birçok nedenleri olabilir. Çünkü birçok hastalık sırasında aşırı terleme görülebilir. Ayrıca, ter leme bazı hastalıkların bir göstergesi de olabilir.

Aşırı terleme sonucu vücutta tuz kaybı olacağı için, suyla birlikte tuz tab letleri alınarak tuz tamamlaması yapılabilir, çünkü terleme so nucu oluşan yorgunluğun nedeni terlemeyle birlikte olan tuz kaybıdır. Ter, genellikle pis kokar ve kişinin çevresindekileri rahatsız eder. Kokuların önlenmesi için yıkanmak en iyi yön temdir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4534
favori
like
share
zero Tarih: 06.09.2009 00:23
Terleme nedenleri - Terleyen bölgeler - El terlemesi - Koltuk altı terlemesi - Ayak terlemesi - Yüz terlemesi


Ek olarak birkaç bilgi ;

Terleme nedenleri;

Normal terleme esas olarak vücut sıcaklığını ayarlar. Vücut ısısı beyinde hipotalamus bölgesindeki ısı düzenleme merkezi tarafından sürekli olarak takip edilir. Vücut sıcaklığı artarsa termostat gibi çalışan bu merkez ter bezlerini çalıştırır. Ter bezlerine çalışma sinyali sempatik sinir sistemi yoluyla iletilir. Beyinden sinyal gelince ter bezlerinden ter atılamaya başlar.
Atılan ter; deriden sıcaklık alarak buharlaşır ve klima gibi vücudu soğutur.

Öyleyse başkaları terlemediği halden ben neden terliyorum?
Tamamen sağlam ve sağlıklı kişilerin %2’sinde bölgesel aşırı terleme denilen: el terlemesi, koltuk altı terlemesi, ayak terlemesi ve yüz terlemesi problemi vardır. Bölgesel aşırı terleme olan bu kişilerde aşırı terlemenin nedeni sempatik sinirlerin ve beyindeki ısı düzenleme merkezinin aşırı çalışmasıdır. Bu sistemin uyarılma (tetiklenme) eşik seviyesinin düşük olması nedeniyle normal uyarıya (vücudun ihtiyacı olmadığı halde) anormal aşırı terleme şeklinde cevap vermektedir.
Bölgesel aşırı terleme olan kişilerde bir hastalık, hormon bozukluğu vb problem yoktur. Yapılan tüm tetkikler normal çıkar. Bu kişilerin ter bezlerinin yapısında, sayısında ve büyüklüğünde bir anormallik yoktur. Sadece aşırı uyarılmaya bağlı ter üretiminde bir artış vardır. Basit olarak vücudun termostat sisteminde ayar bozukluğu olduğu söylenebilir.

Bölgesel terleme: el terlemesi, koltuk altı terlemesi, ayak terlemesi ve yüz terlemesi şeklindedir. Terleme miktarı bölgelere göre değişebilir. Bir veya birkaç bölgede olabilir.
Sıklıkla çocukluk veya ergenlik döneminde başlar. Erkek ve kadınlarda eşit oranda rastlanır. Toplumun %2-3′ünde görülür. Hastaların %40′ında aile hikayesi (genetik, irsi) vardır.
Hayat boyu devam eder. Her mevsimde olur. Sıcak mevsimlerde belirgindir. Stres, heyecan, sinirlenme, kaygı gibi duygusal uyarılar çok etkiler. Çoğunlukla uykuda olmaz.


Terleyen bölgeler;


1) Ayak Terlemesi

Ayak terlemesi aşırı terlemenin bir şekli olup sıklıkla el terlemesi ile birliktedir. Diğer bölge terlemelerine göre kısmen daha az sıkıntı verir. Saklamak daha kolaydır. Ancak ayakkabılar suya girmiş gibi ıslak olabilir veya biriken tuz nedeniyle beyazlaşabilir. Çoraplardaki ıslaklık ayrıca sıkıntı verebilir.
Açık ayakkabı veya terlik giyerek sokakta dolaşınca kısa sürede ayaklar çamur içinde kalabilir. Terlikler ıslaktan kayabilir. Ayakkabı veya terlikleri günde birkaç defa değiştirmek gerekebilir.
Devamlı ıslaklığa bağlı cildin kabarması, tahriş olması sonucu bakteri ve mantar üremesi kolaylaşır. Mantara bağlı kaşıntı olabilir, lenfanjit gelişebilir. En önemlisi ise bazı kişilerde ortaya çıkan kötü ayak kokusudur. Koku ve görüntüden utanarak sosyal ortamlardan, eğlenceden, aktif hayattan kaçınırlar. Evde kalmak için mazeret üretebilirler.
Aşırı terleme olan kişiler: ayakkabı ve çorap değiştirme, sık banyo yapma, yıkanma gibi nedenlerle uzun zaman kaybedebilirler. Koku önleyici, yeni ve özel ayakkabı, çorap alımı nedeniyle önemli maddi kayıplara uğrarlar.


1- Ayak terlemesi tedavisi;

Sadece ayak bölgesinde aşırı terleme varsa klipsli ets tedavisi yapılmaz. El ve/veya koltuk altı terlemesi ile birlikte ayak terlemesi varsa klipsli ets ile hastaların %60′da tam geçebilir, %20-25′inde azalabilir, %15-20’sinde etkili olmaz.
Hafif ayak terlemesi varlığında terleme önleyici krem ve losyonlar, orta derece terlemelerde iyontoforez ve botoks tedavisi uygulanabilir. Şiddetli terlemelerde sempatik blokaj tedavisi uygulanabilir. Tek başına ayak terlemesi varsa ve diğer yöntemler yetersiz kalırsa lomber sempatektomi ameliyatı yapılabilir. Ancak geniş iz bıraktığı ve bazı yan etkileri nedeniyle fazla tercih edilen bir yöntem değildir.


2) El terlemesi;

El terlemesi en sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü tüm işlerde kullandığımız ellerin terlemesi birçok faaliyeti engelleyebilir.

Islak ellerin oluşturduğu anormal görüntü yanında en rahatsız edici durum el teması ve tokalaşma esnasında ortaya çıkar. Çünkü ıslak bir eli tutmak diğer kişilerde irkilme hissi ve elini çekme duygusu oluşturur. Ellerini yıkamak veya silmek isterler. Bunu farkeden terleyen kişi kendince önlemler almaya çalışır. Tokalaşmadan önce ellerini farkettirmeden giysilerine siler veya sürekli mendil taşırlar. Uzun kollu giysilerle ellerini kapatmaya çalışırlar.
El terlemesi olanların çektikleri sıkıntılardan bazıları şunlardır. Dans etmekten, sevdiklerinin elini tutmaktan çekinirler. Kapı tokmaklarını çeviremezler, düğmelere basamazlar. Nemli ve soğuk el sıkma iş görüşmelerinde güvensizliğe neden olur. Toplu taşıma araçlarında sıkıntıya girerler.
Ellerdeki ıslaklık iş yapmayı engelleyebilir. Büroda çalışanlarda kitap, belge ve kağıtlarda lekeler oluşur. Kalemle yazarken, bilgisayar klavyesi kullanırken parmaklar kayabilir. El terlemesi olanların kafeterya ve fırınlarda, kuaför ve sağlık alanlarında, elektronik işlerinde çalışmaları zordur. Eldeki alet ve nesneler düşebilir. Müzik enstrümanı çalmaları, beyzbol, tenis, golf oynamaları çok zorlaşabilir.
El terlemesi olan kişiler özellikle ellerle yapılan işlerde başarısız olurlar. Birçok nedene bağlı iş üretkenliği azalır. Sosyal ilişki zorlukları ve yanlış anlaşılmaya bağlı iş kayıpları olabilir. İnsanlarla etkileşimde olmayacakları meslekleri tercih ederler. Sık sık işlerini değiştirebilirler.


2- El terlemesi tedavisi;

Aşırı el terlemesi olan kişilerin %99′unda klipsli ets tedavisi sonrası tam kalıcı kuruluk olur. Klipsli ets yönteminin en etkili olduğu bölge ellerin aşırı terlemesidir. Çok şiddetli terleme olanlarda hayal edilemeyecek derecede düzelme olmaktadır. ETS işleminden sonra güven kazanmış olarak evinize dönebilir ve kuru ellerle işinizde daha kolay sorumluluk alabilir, kişisel yaşantınızda rahat edebilirsiniz.
El ve koltukaltı terlemesi beraberse aynı seansta iki bölge birlikte tedavi edilebilir.
Ayak terlemesi olanların %60′ında ayak terlemesi geçebilir, %20’sinde azalabilir.
Uyguladığım yöntemde Horner sendromu (göz kapağında aşağı kayma ve göz bebeği küçülmesi) riski yoktur. El terlemesi için yapılan sonrası hastaların %2’sinde rahatsız edebilecek, %5′inde hissedilebilir refleks terleme yan etkisi olabilir. Başka önemli bir yan etki görülmemektedir.
Hafif el terlemesi varsa terleme önleyici krem ve losyonlar, orta derece terlemelerde iyontoforez ve botoks tedavisi gibi geçici yöntemler de uygulanabilir. Şiddetli terlemelerde ve diğer yöntemler yetersiz kalırsa kalıcı cerrahi yöntemler tercih edilebilir.


3) Koltuk altı terlemesi;

Koltuk altı (kol altı) terlemesi oldukça sıkıntılı bir aşırı terleme şeklidir. Islak elbiselerin oluşturduğu anormal görüntü yanında kötü koku olabilir. Islaklık (ter) kurusa bile tuz birikimi sonucu beyaz lekeler oluşur.

Koltuk altı terlemesi olanların çektikleri bazı sıkıntılar şunlardır. Bol giysiler giyerler, ceketlerini çıkaramazlar. Belirli renk (siyah, beyaz) ve cins (pamuk, keten) dışında kullanmazlar. Giysilerini günde birkaç defa değiştirmeleri gerekebilir. Çabuk eskidiğinden sık sık yeni gömlekler, kıyafetler almaları gerekir. Koltuk altlarına kağıt havlular, pedler, emici malzemeler koyarlar.
Toplu taşıma araçlarında sıkıntıya girerler. Dans etmekten, fitness salonlarında spor apmaktan çekinirler. Sosyal ortamlardan, eğlenceden, aktif hayattan kaçınırlar. Utandıklarından evde kalmak için mazeret üretirler.
Sosyal ilişki zorlukları ve yanlış anlaşılmaya bağlı iş kayıpları olabilir. İnsanlarla etkileşimde olmayacakları meslekleri tercih ederler. Sık sık işlerini değiştirebilirler.
Sık sık duş almak, banyo yapmak yeterli olmayabilir. Çoğunlukla kozmetik ürünlerden medet umarlar. Kıyafet değiştirme, sık banyo yapma, silinme, koltuk altına (havlu, ped, koruyucu, emici) malzeme koyma, koyu renkli ve hacimli giysiler altına saklanma gibi nedenlerle uzun zaman uğraşırlar. Deodorant, koku önleyici, yeni giysi alımı ve giysi temizliği, özel renk ve cins kumaş tercihi ile özel malzeme alımları nedeniyle önemli maddi kayıplara uğrarlar.


3- Koltuk altı terlemesi tedavisi;

Aşırı koltuk altı terlemesi olan kişilerin %95′inde klipsli ets tedavisi sonrası tam kalıcı kuruluk olur. Koltukaltı terlemesinde klipsli ets yöntemi çok etkili bir tedavi yöntemidir.
Çok şiddetli terleme olanlarda hayal edilemeyecek derecede düzelme olmaktadır. Tedaviden sonra güven kazanmış olarak evinize dönebilir ve kuru ellerle işinizde daha kolay sorumluluk alabilir, kişisel yaşantınızda rahat edebilirsiniz.

Koltukaltı terlemesi için yapılan sonrası hastaların %1′inde rahatsız edebilecek, %3′ünde hissedilebilir refleks terleme yan etkisi olabilir. Başka önemli bir yan etki görülmemektedir.

El ve koltukaltı terlemesi beraberse aynı seansta iki bölge birlikte tedavi edilebilir. Birlikte ayak terlemesi olanlarda %60′ında ayak terlemesi de geçebilir, %20’sinde azalabilir.

Hafif koltuk altı terlemesi varsa terleme önleyici krem, losyon ve deodorantlar, orta derece terlemelerde botoks tedavisi gibi geçici yöntemler de uygulanabilir. Koltuk altı ter bezlerine küretaj ve liposakşın tedavisi yapılabilir. Şiddetli terlemelerde ve diğer yöntemler yetersiz kalırsa kalıcı cerrahi yöntemler tercih edilebilir.


Yüz terlemesi;

Aşırı yüz terlemesi sempatik sinir sisteminin aşırı çalışmasına bağlı problemdir. Önemli aktiviteler, iş görüşmeleri ve belirli zamanlarda ortaya çıkabilir. Stres ve kaygı ile artar.
Yüz terlemesi: baş (kafa) terlemesi ve boyun terlemesi ile birlikte olabilir. Islak yüzün oluşturduğu anormal görüntü can sıkıcı olabilir. Yanak yanağa öpüşmek önemli problem oluşturur. Sürekli mendil veya havlu ile dolaşmak zorunda kalınabilir. Yüz makyajı hemen akabilir.
Bu durumun başkaları tarafından hastalık veya önemli bir varlığı şeklinde düşünülmesi, bu konuda sorular sorulması, yalan söylüyor veya bir şey saklıyor zannedilme korkusu, yanlış anlaşılma ve durumundan kuşku duyulduğunu düşünme hastalığı daha da artırır.

3- Yüz terlemesi tedavisi;

Aşırı yüz terlemesi sempatik sinir sisteminin aşırı çalışmasına bağlı problemdir. Önemli aktiviteler, iş görüşmeleri ve belirli zamanlarda ortaya çıkabilir. Stres ve kaygı ile artar.
Yüz terlemesi: baş (kafa) terlemesi ve boyun terlemesi ile birlikte olabilir. Islak yüzün oluşturduğu anormal görüntü can sıkıcı olabilir. Yanak yanağa öpüşmek önemli problem oluşturur. Sürekli mendil veya havlu ile dolaşmak zorunda kalınabilir. Yüz makyajı hemen akabilir.
Bu durumun başkaları tarafından hastalık veya önemli bir varlığı şeklinde düşünülmesi, bu konuda sorular sorulması, yalan söylüyor veya bir şey saklıyor zannedilme korkusu, yanlış anlaşılma ve durumundan kuşku duyulduğunu düşünme hastalığı daha da artırır.