CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 'Kürt açılımı' konusunda kendisinden randevu isteyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a İzmir'den yanıt verdi.

Baykal, “Başbakan yanlış bir yola çıkmıştır. Bu yolculuk içinde Türkiye'ye çok ciddi zararlar vermiştir. Bu gidişle daha da çok büyük zararlar verecektir. Bu yolculuğunda bizi yol arkadaşı olarak yanında bulamayacaktır. Bunu çok açık bir şekilde ifade etmek istiyorum” dedi.
Deniz Baykal, Aydın'ın ilçelerinde temaslarda bulunmak için sabah uçakla İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na geldi. Baykal, karayoluyla Didim'e hareket etmeden düzenlediği basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Kürt açılımı’ konusunda randevu talep ettikleri halde cevap vermeyen CHP için sarfettiği “Randevu gelmediği taktirde biz gideriz. Gider düşüncelerimizi müzakere ederiz” sözlerine yanıt verdi.

BU SÜRECİN PARÇASI OLMAYIZ
Baykal, Erdoğan'ın bu sözleri üzerine şunları söyledi:
“Biz arkasında kimlerin olduğunu bilmediğimiz, sonunun ne olacağını göremediğimiz bu sürecin hiçbir şekilde parçası olmayacağımızı Sayın Başbakan'ın bilgisine sunmak istiyorum. Başbakan yanlış bir yola çıkmıştır. Bu yolculuk içinde Türkiye'ye çok ciddi zararlar vermiştir. Bu gidişle daha da çok büyük zararlar verecektir. Bu yolculuğunda bizi yol arkadaşı olarak yanında bulamayacaktır. Bunu çok açık bir şekilde ifade etmek istiyorum. Türkiye bu yanlış politikadan büyük sıkıntı çekmektedir. İmralı'dan gelecek düşünceleri, önerileri, teklifleri örtbas ederek kamuoyunu olayın iç yüzü konusunda eksik, yanlış bilgilendirerek, yanıltmaya çalışarak izlemekte olduğu bu sürece, CHP'yi katamayacaktır. Bunu çok net bir şekilde bilmesi gerekiyor. Bizim bu konuda düşüncelerimiz çok açıktır. Yapılması gereken şeylerle ilgili tekliflerimiz çok açıktır. Başbakan'ın derdi sorunun çözümüne yardımcı olacak adımlar atmanın ötesinde gözükmektedir. Bu konuda bizim belli bir mesafe içinde bulunmamız çok doğaldır.”

ETNİK AYRIŞTIRMAYI TAHRİK EDERSENİZ TERÖRÜ TEŞVİK EDERSİNİZ
CHP lideri, etnik ayrıştırmayı tahrik etmenin terörü teşvik edeceğini öne sürerek, “Türkiye'de sorunun özü yaşanmakta olan şiddetin, terörün nasıl etkisiz kılınacağıyla ilgilidir. Bu iktidar yaşanmakta olan şiddeti, terörü demokratikleşme dediği bazı adımları atarak, bazı siyasi açılımlar yaparak önleyebileceği umudunu topluma taşımaya çalışıyor. Bu umut gerçekçi değildir” dedi.
Terörü etkisiz kılmanın yolunun, toplumu etnik ayrıştırmaya tabi tutmak olmadığını belirten Baykal, “Toplumu etnik ayrıştırmaya doğru teşvik ederek, etnik ayrıştırmayı hızlandırarak terörü etkisiz kılamazsınız. Tam tersine etnik ayrıştırmayı tahrik ederseniz terörü de teşvik edersiniz” diye konuştu.

AYRIŞMIŞ TÜRKİYE'DE TERÖR AZALMAZ DAHA DA ARTAR
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin etnik ayrışma sonucunu doğuracak önerileri, politikaları ve bir süre sonra belki kamuoyuyla paylaşacağı paketi terörü önleyecekmiş gibi kamuoyuna sunmaya çalıştığını ileri sürdü.
Baykal, “Türkiye etnik bakımdan daha da ayrışmış bir noktaya çekilirse, Türkiye'yi daha da ayrışmış bir noktaya getirecek politikalar yürürlüğe konursa, biliniz ki terör azalmaz çok daha fazla artar. Tehditi artar, şantajı artar. Şimdi direnemediğiniz terör baskısına o zaman hiç direnemez hale gelirsiniz. Bu sizi böyle bir tehlikeli istikamete sürükler. Terör ayrı, demokratikleşme konusu ayrı” dedi.

“İŞ ÖCALAN NE DİYORSA ODUR NOKTASINA GELDİ”
Deniz Baykal, Kürt kökenli insanların ezici çoğunluğunun kendisini bu toprakların, bu ülkenin bir parçası olarak gördüğünü, huzur, barış içinde yaşama kararında olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Kürt kökenli insanlarımızın ezici çoğunluğunun bu anlayışta olduğu nettir. Maalesef Hükümet bu insanları yok sayarak o insanları Türkiye'den ayrıştırmayı amaçlayan dar grupları sanki bu insanların sözcüsü ve temsilcisiymiş gibi kabul ederek, onların taleplerini karşılayıp, terörü önleyebileceğini zannetme yanlışı içindedir. Bu yanlıştır. O insanların temsilcisi PKK değildir. Kürt kökenli vatandaşlar bu toplumun öz be öz evladıdır. Ayrılmaz parçasıdır, eşit hukuka, hakka sahiptir. Hepimiz kardeşiz, hepimiz biriz, beraberiz. Başka birşey düşünülmez onlar da öyle görüyorlar. Birileri ‘hayır siz ayrısınız aman ha! Siz bunların dışına çıkacaksınız’ demeye çalışıyor. Bir süre sonra öyle diyeceklerini öngörerek politakalar uyguluyor, onları o noktaya çekecek politikalar uyguluyor ve bu politikaları destekleyen de onlar oluyor. Çünkü onları muhatap alıyor. Tekliflerini beklediği halde alıp teklifleri kamuoyundan saklasın. Başbakan sıfatıyla geldiler, genel başkan sıfatıyla umutla iyi niyetle anlaşarak çıktılar. Ne oldu şimdi? İş nereye geliyor, iş geliyor tekrar ‘Öcalan ne diyorsa odur’ noktasına.”

ONLARI ŞİMDİ TATMİN EDERSEN, YARIN SENDEN DAHA ÇOĞUNU İSTERLER
Baykal sözlerine hükümete sorular yöneterek şöyle sürdürdü:
“Peki onlar öyle diyor da Kürt kökenli insanlarımız öyle mi diyor? Türkiye'nin her yerinde bu toplum içinde saygın bir yer tutmuş milyonlanca Kürt kökenli vatandaşımız bu toplumdan ayrışmak bunun için silahlı mücadeleye girmek, kan dökmek kavga etmek mi istiyor? Böyle birşey olur mu? Kesinlikle hayır. Öyleyse niye Hükümet bunları muhatap alıyor? Niye o tuzağa düşüyor. Niye Kürt kökenli insanları sözcüsü gibi onlarla bu işi müzakare ediyor ve onları tatmin etmeye çalışıyor? Onları sen tatmin edersen yarın senden daha çoğunu isterler. Onları tatmin ettikçe Kürt kökenli insanlar artık senden daha da uzaklaşır. Bu hataların içinde bunlar temel hatalar.”
YENİ BİR YOL HARİTASI ÇİZ
Baykal, açılımla ilgili sözlerini şöyle sonlandırdı:
“Şimdi bu sürecin içine CHP de girecekmiş. Hayır Sayın Başbakan, bu yanlış yolculuğunuzda biz sizin yol arkadaşınız olmayacağız. Sizin zaten yeterince yol arkadaşınız var. Size bu yolculukta en kısa zamanda bir durum değerlendirmesi yapıp tekrar kendinize yeni bir yol haritası çizmenizi tavsiye ediyorum. İmralı'dan gelen yol haritasını değil, size Anadolu'da Kürt kökenli insanların ezici çoğunluğunun da dahil olduğu milyonlarca insanımızın arzu ettiği istikamette bir yol haritası içine kendinizi sokmanız gerçeği var.”(dha)

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 367
favori
like
share
erya Tarih: 07.09.2009 10:48
sayın bi vatan sever pek değerli sayın chp genel başkanı sy deniz baykal siz değilmiydiniz 1999 da rapur çıkartan.
KaRaKıZ Tarih: 07.09.2009 09:58
anca boş konuşuyor konuşsun susar bigün dinleyende yok zaten
MaRaBoGLu61 Tarih: 06.09.2009 11:54
Baykal Hükümetin hangi icraatına destek vermiş ki bunada versin
Baykaldan destekci değil Köstekçi olur bunu bilmeyen yoktur
Hep Muhalefet hep muhalefet başak bişey bilmez denizim baykalım yürü anca gidersin