[FONT="Arial Narrow"]Zihinsel engelli ve otistik çocuklar için önemli bir proje hayata geçiriliyor.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilköğretim okullarında bir ya da iki sınıfı engelli öğrenciler için tahsis edecek.

Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, 3.237 zihinsel engelli öğrenci için 263 sınıfa ihtiyaçları olduğunu belirterek, "Her ilçede hazırlığımızı yaptık. Artık hiçbir engelli çocuk eğitim için sıra beklemeyecek." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, ilköğretim okullarında açılacak özel sınıfların dışında eğitim göremeyen zihinsel engelli ve otistik çocuklar için 52 özel eğitim okuluna ihtiyaç olduğunu kaydediyor. İlk adımda hedeflerinin 263 özel sınıf açmak olduğunu vurgulayan Özer, ardından zihinsel engelli ve otistik eğitimi için okul açmak istediklerini dile getiriyor.

Ata Özer, 39 ilçenin milli eğitim müdürleri ile bir ay önce toplanarak zihinsel engelli ve otistik öğrenciler için özel sınıf ihtiyacını belirledi. Yetersiz sayıdaki Eğitim Uygulama Okullarında zihinsel engelli çocuklar ayda toplam 8 saat ders görüyor. Bu okullara kayıt olabilmek için İstanbul'da sıra bekleyen 3 bini aşkın aile var. Yoğun talepten dolayı iki yıl kayıt sırası bekleyen aileler, engelli çocuklarını bulundukları semtteki ilköğretim okullarına göndermek istiyor. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün zihinsel engelli ve otistik öğrenciler için ilköğretim okullarında açacağı özel sınıflar sayesinde Eğitim Uygulama Okullarının önünde kayıt sırası kalmayacak.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 537
favori
like
share