Sifu Salih Avcı Kimdir - Sifu Salih Avcı HakkındaGüvenlik görevlilerini eğiten Türk
Dünyada müsabakası olmayan tek spor dalı Wing Tsun'un en önemli temsilcilerinden Salih Avcı, Uluslar arası başarılarıyla parmak ısırtıyor.
ABD başta olmak üzere Almanya, Fransa, İspanya ve Rusya gibi ülkelerin özel harekat timleri ile koruma görevlilerini eğiten Avcı, Almanya'nın en büyük ödülü olan 'Devlet Onur Ödülü'ne sahip. 'Hocaların Hocası' anlamına gelen 'Sifu' unvanlı Salih Avcı'nın, Almanya'nın Köln ve Achen şehirlerinde birer spor okulu bulunuyor. Avcı'nın hocalığını yaptığı 'Avcı WTEO Spor Akademisi'nden bugüne kadar, 60 bini güvenlik görevlisi, 30 bini de sivil olmak üzere toplam 90 bin kişi mezun oldu. Mütevazı kişiliğiyle dikkat çeken Avcı, her ay çeşitli ülkelerde 'Wing Tsun' seminerleri veriyor.
Salih Avcı'yı 'özel' yapan bir konu da, kendisinin geliştirdiği ve dünyaya kabul ettirdiği 'Avcı' stili. Avcı, hava korsanlarını etkisiz hale getirmekten her türlü ateşli silahı kullanmaya kadar tüm konularda uzman. Yıllardır Almanya Özel Güvenlik Teşkilatı'nın benimsediği ve başarı oranının yüzde yüz olduğu 'Avcı' stili; ABD, Rusya, Fransa ve İspanya gibi devletlerin özel güvenlik birimlerinin vazgeçilmezleri arasında ilk sırada geliyor. Avcı, şimdiye kadar aldığı madalya ve unvanların sayısını hatırlamadığını söyledi. Dünyaca ünlü Uzak Doğu sporları dövüş ustası Bruce Lee ile aynı işi yaptığını ve hocalarının aynı kişi olduğunu anlatan Salih Avcı , kendisinden sonra yerine kardeşi Salim Avcı'yı yetiştirerek, bu işi devam ettirmeyi düşündüğünü belirtti. Bu arada Alman Özel Harekat Dairesi Başkanı Geri Schmidt, Salih Avcı'yla 12 yıllık beraberliklerinden çok istifade ettiklerini belirterek, "Avcı" stili sayesinde en az kayıpla operasyon düzenleyebildiklerini kaydetti.

Salih Avcı Kimdir? Almanya’ya göç eden Rizeli gurbetçi ailenin çocuğu olarak 1962 tarihinde Karasu Akkum Köyünde doğan SalihAvcı, 1971 yılında Almanya'ya gitti. Almanca dil eğitimi aldıktan sonra, normal öğretimine devam etti.1980 yılında, Wing Tsun öğrenmeye başladı. Spor yapmak, motivasyon kuvvetlendirmek gibi maksatla da başlamış olduğu bu sanata ilgisi her geçen gün arttı ve1984 yılında Aachean' da ilk Wing Tsun ( WT ) Grubunu kurarak WT öğretmeye başladı. 1985 yılında , şu anda WT Akademisi olarak kullandığı okula taşındı. 1986 yılında 1.Tekniker derecesini aldı. 1988 yılında Avrupa Wing Tsun organizasyonu'nda en yüksek 5 çalıştırıcı arasına girdi ve daha sonraki yıllarda ilk 2 - 3 kişiden birisi oldu. Wing Tsun öğrenmenin yanı sıra, bir silahlı dövüş sanatı olan Escrima öğrenmeye de başladı. 1982 yılında başlamış olduğu Escrima'da, Avrupa'nın en yüksek 3 kişisinden birisi oldu.Halen Almanya'da 70'in üzerinde okulda ve diğer ülkelerde (Hollanda, Avusturya, İtalya, Fransa, İspanya, Ürdün ve Türkiye) Avcı Wing Tsun öğretilmektedir. Avcı Wing Tsun organizasyonu olarak, 8000'den fazla talebe sayısıyla dünyada en büyük ikinci Wing Tsun organizasyonun liderliği ve çalıştırıcılığını yapmaktadır. Her yıl Türkiye'de Mayıs,Temmuz ve Ekim aylarında Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen üst düzey hocaların ve öğrencilerin de katılımı ile seminerler düzenlemektedir. Bu seminerler vasıtasıyla Ülkemizin güzelliklerini katılımcı yabancılara anlatabilme ve gösterme fırsatı da olmaktadır.Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2408
favori
like
share