Fitre, yaşayan her insan için verilen bir yaratılış şükrü ve baş göz sadakasıdır.


Bu sebeple aile reisi, sorumluluğunu yüklendiği ailenin yaratılmış her ferdi adına birer şükür sadakası olan fitresini vermekle mükellef tutulmuştur. Hatta bayram gecesi sabaha karşı dünyaya gelen bebeğin dahi fitresini bayram günü vermek gerekir.


Çünkü bebek de nihayet yaratılma nimetine kavuşmuştur. Onun için de şükür gerekmektedir. Üç mezhebe göre farz, Hanefi`ye göre de vacip olan bu şükür sadakasını ödemiş olmak için aile fertlerinin her biri adına birer fitrenin bayrama kadar muhtaçlara verilmiş olması gerekmektedir. Hicretin ikinci senesinden itibaren verilmeye başlanan fitrenin son veriliş vakti, bayramın ikindisine kadardır.


Bundan sonraya bırakılması doğru değildir. Ama bırakılırsa yine de verilmeli, borçlu kalınmamalıdır. Bu sebeple Ramazan`ın başından itibaren münasip yerler aranır, bulunduğu her vakitte hemen verilerek bayram sevincini ortak yaşamaya gönüller hazırlanmış olunur.


Zekatı nasıl zengin kimse veriyorsa, fitreyi de öyle zengin kimseler verirler. Ancak, Zekat zenginiyle fitre zengini arasında ince bir fark vardır. Şöyle ki: Zekat zengininde servetin üzerinden sene geçmesi gerekirken, fitre zengininde sene geçmesine gerek olmaz. Bayram gününde servete sahip olan kimsenin bile hemen fitresini vermesi gerekir. Zekat gibi sene geçmesini beklemez. Bir de eve, arsaya, arabaya zekat gerekmediği halde fitre gerekmekte, bunlara sahip olanlar fitre zengini sayılmaktalar. Fitrenin miktarını tespite gelince; her sene müftülükler bulundukları semt sakinlerinin iki öğün yemek parasını, verilecek fitrenin miktarı olarak ilan ederler. Bu sene diyanet alt sınırı 6 ytl olarak açıkladı. Fitre verecek insan önce bir nefis muhasebesi yapmalı, kendisi bir gün boyu ne kadar parayla karnını doyuracaksa o miktarı, vereceği şükür sadakası fitresi olarak tespit etmeli, o miktardan, ya da daha yukarısından vermelidir

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 560
favori
like
share
RoSe_SüM Tarih: 11.09.2009 09:42
rica ederim..(:
alp-perss Tarih: 11.09.2009 02:33
doğru bilgilendirme için teşekkürler.
RoSe_SüM Tarih: 07.09.2009 09:14
rica ederim cnm..(:
KaRaKıZ Tarih: 07.09.2009 09:05
teşekkürler kuşum