Bağırsak, sindirim sisteminin önemli bir parçasıdır. Küçük çocuklarda sık sık bağırsak sorunlarına bağlı karın ağrıları olur. Genellikle önemsiz olmakla birlikte bu tür rahatsızlıklar, haklı olarak anne-baba kaygılandırır.

Bağırsaklar, sindirim kanalının iki bölümünden oluşur: Midenin çıkışından başlayan u biçimindeki onikiparmak bağırsağının ve kıvrılan jejunum ile ileum’u içeren kıvrıntılı incebağırsaklar; daha geniş ama kısa olan kalınbağırsaklar. Kalın bağırsaklar, kör bağırsak ile apandisi de kapsar ve gödenbağırsağı ile makatta sonlanır.
Sindirimin büyük bir bölümü bağırsaklarda gerçekleşir. Midede kimyasal maddelerle karışan yiyecekler, bağırsaklarda emilir.

Bağırsakların Gelişmesi

Sindirim sistemi döllenmeden hemen sonra gelişmeye başlar ve beşinci haftalarda bağırsaklar, dölütte u biçimli küçük bir boru halinde görülürler. Bir sonraki ayda ise karın boşluğuna sığmayacak kadar hızlı büyürler ve küçük bir kıvrım, göbek kordonunun içine itilir. Kıvrım genellikle üçüncü aya kadar bu durmda kalır; hatta sık sık doğuma kadar bu konumunu korur. Kordon kesildiğinde, ”göbek fıtığı” denen bir çıkıntının oluşması buna bağlıdır.
Üçüncü aydan sonra , bağırsaklar büyümeyi sürdürürler ve boyları uzadıkça, kıvrımları da artar. Ayrıca, son konumlarına gelmelerini sağlayan yarım ”8” biçiminde, bir tür dönüş yaparlar.

Bağırsakların Çalışması
Doğumdan 2-3 ay önce dölütün bağırsakları, doğumdan sonra olduğu kadar çalışmaya başlar. Ancak, süt çocuğunda ve çocuklarda, bağırsak hareketleri erişkinlerdeki kadar düzenli değildir. Sözgelimi, doğumdan hemen sonra, yiyeceklerin bağırsaklarda ilerlemesini sağlayan itici hareketler çok hızlıdır. Öyle ki, bir öğünde alınan süt, bütün kanalı bir saatten az bir zamanda geçer, oysa erişkinde bu süre ortalama 24 saattir.


Bozukluklar ve Hastalıklar

Çocuklarda sindirim sistemi enfeksiyonlarının ve hastalıklarının başlıca belirtileri, kusma ve ishaldir. Bunun yanı sıra, karın ağrısı da olabilir. Ancak çocuklar genellikle ağrının yerini ve niteliğini doğru bir biçimde anlatamadıklarından, tek başına karın ağrısı yanıltıcı olabilir.
Oysa akut karın ağrısı, yanıltıcı değildir: Çocuk ya öne bükülür ya da yatarken dizlerini göğsüne çeker. Akut ağrının nedeni çoğunlukla besin zehirlenmesine bağlı enfeksiyondur.Boğulmuş kasık fıtığı ve bağırsağın bir bölümünün iç içe geçmesi de aynı ağrıyı yaratır. Akut ve şiddetli ağrı acil bir durumun belirtisidir ve hastane tedavisi gerektirir.
Çocuklarda görülen şiddetli karın ağrısının bir başka nedeni de akut apandisittir, ancak iki yaşından küçük çocuklarda ender görülür.
Göbek ve kasık fıtıkları bağırsağın doğuştan kusurları arasında en sık görülenleri, dölüt gelişmesi sürecinde dönme hareketi kusurları ise en az görülenleridir. İki durum da bebekte, kusma, kabızlık ve sürekli ağlamaya yol açan şiddetli sancı yapar. Bu, cerrahi girişim gerektiren acil durumlardan biri olduğu için, bebeğin hemen hastaneye götürülmesi gerekir.
çok ender görülen bir başka oluşum bozukluğu da anal atrezi denilen, gödenbağırsağı ile makat arasındaki bağlantıyı sağlayan bölümün gelişmediği ve dolayısıyla bağırsaklarda çıkış yolunun bulunmadığı durumdur.Cerrahi girişimle çıkış oluşturup, bebek, sağlığına kavuşturulabilir.

Duygusal Sorunlar

Hem erişkinlerde, hem de çocuklar da ruhsal sorunlar bağırsak rahatsızlıkları yapabilemektedir. Bazı çocuklar, duygusal sorunlara, kusma , ishal ya da karın ağrısı ile tepki gösterirler. Belirtiler belli olaylara bağlıdır. Sözgelimi, parti gibi heyecan verici bir olaydan önce ya da sonra anne-baba ile tartışma sonrası görülürler. Bu tür belirtileri gösteren çocuklar gerçek bir hastalık kuşkusunu ortadan kaldırmak için doktora götürmeli ve ciddi bir psikolojik sorunları varsa tedavi edilmelidir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4314
favori
like
share