Dünyanın ilk 40nm grafik işlemcisine sahip ATI Radeon HD4770'in ardından şimdi de ATI Radeon HD4730 karşınızda.


Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net, Sapphire'in uygun fiyatıyla dikkat çeken yeni ekran kartı HD4730'u test masasına yatırdı. ATI tabanlı ekran kartlarından tanıdığımız Sapphire firmasının yeni ürünlerinden biri olan uygun fiyatlı dikkat Sapphire HD4730, orta seviye kullanıcılara başarılı çözümler için tasarlanmış.


Kartın en öneli özelliklerinden bir tanesi yıpkı abisi HD4770 gibi 40 nm mimarisiyle üretilmiş olması. Bu sayede ekran kartı hem daha az güç tüketiyor hem de daha az ısınıyor.AMD tarafından ilk kez piyasaya sürülen 40 nm işlemcili ekran kartları çok amaçlı stream işleme birimlerini, entegre bellek yönetim yapısını ve on-chip donanımsal video dönüşümünü bir araya getiriyor.

Sapphire HD 4730 640 stream işlemcisine sahip. Bu değer önceki nesil orta seviye kartların iki katı. Kartın çekirdek saat hızı 750 MHz. Bu değer rakiplerine göre biraz daha fazla. 512 MB GDDR5 belleğe sahip ekran kartı 900 MHz bellek saat hızını (3600MHz efektif) destekliyor.


Sapphire HD 4730 serisi PCI-Express Gen2 arayüzü kullanıyor ve CrossFireX köprüsü kurmaya olanak sağlayan konnektörlere sahip. Bu sayede CrossFireX uyumlu anakartlarda iki kart birleştirilerek daha iyi performans elde edebilirsiniz. Ekran kartı anakart üzerinde iki slot kaplıyor. Kartın üzerin de kullanılan soğutucunun gürültü oranı da gayet makul. Kartın çıkışlarına baktığımızda DVI, VGA ve HDMI arabirimlerinin olduğunu görüyoruz.ATI Radeon HD 4000 serisi ekran kartları en yeni ATI Avivo HD Teknolojisi sayesinde gelişmiş Video Gösterimi sunuyor. Yeni nesil dahili UVD (Unified Video decoder) donanımı ile CPU yükü gözle görülür şekilde düşürülüyor ve Blu-ray, HD DVD (VC-1 ve H.264 filtreleri),Mpeg dosyalarının çözümlemesi daha kolay gerçekleşiyor.

Entegre ölçek yükseltme teknolojisi DVD video görsellerinde en iyi kaliteyi sunuyor. En yeni sürücüleri ile kullanıldığında Sapphire HD 4730 aynı zamanda video çevirme gibi işlemleri gerçekleştiren uygulamaların hızlanmasını sağlayan ATI Stream processing ile geliyor. (haber 7)

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 303
favori
like
share