turşu yapımı - turşu nasıl yapılır - turşu yapmanın püf noktaları

İyi bir turşu yapılabilmesi için, salamuradaki tuz oranının çok iyi ayarlanması gerekir. Aksi halde,turşu ya yenemeyecek kadar tuzlu, ya da az tuzlu olur. Tuz oranının az olması ise, istenmeyen zararlı canlılann üremesine ve yumuşamaya neden olur.
Turşu yapımında sebzeler, %4-5 tuzlu suda ekşimeye bırakılır. Sebzeler üzerine salamura döküldügünde, sebze ve salamura arasındaki tuz alışverişi nedeniyle, salamuranın tuz oranı azalır. Bunun için, hazırlanacak salamuranın, baslangıçtaki tuz oranı daha yüksek olmalıdır. Ya da, kontrol edilerek ekşilen tuz ilave edilebilir. salamura, turşusu kurulacak sebze üzerine döküldügü zaman, tuzun bir kısmı sebzenin içerisine girer. Böylece birkaç gün sonra tuz oranı %4’e düşer ve daha aşağı inmez.
Salamura hazırlanırken;
%8 tuzlu su yapmak için; 80 gr. tuz 1 litre suda eritilir. Eger bir litreden fazla salamura gerekli ise, suyun her litresi için 80 gr tuz hesaplanır.
Eğer tuz tartılamıyorsa, o zaman %8 tuzlu su, pratik olarak şöyle yapılabilir: Suyun her litresi için 5 yemek kaşığı silme tuz hesap edilir.
%10 tuzlu su hazırlamak için 100 gr (veya 6 yemek kaşığı) tuz 1 litre suda eritilir.
Eğer istenirse, turşuya, salamuranın %10’u oranında sirke ilave edebilirsiniz.
Sebze Seçerken;
Turşu yapacağınız sebzeleri seçerken sert, taze, kabuklarının parlak görünümlü ve zedelenmemiş olmasına özen gösterin. Sebzeler ne kadar taze ve diri olursa turşunun dayanma süresi de o kadar artar. Mutlaka turşuluk tuz olarak iri kaya tuzunu kullanın. Çünkü rafine tuz turşunun kısa zamanda yumuşamasına neden olur.
Turşuyu, ekşimesi için 18~20°C sıcaklıkta 4-6 hafta bekletin.
Turşu olgunlaştıktan sonra, daha serin bir yerde muhafaza edin. Turşunun üzerinde beyaz, kalın bir zar halinde maya tabakası oluşursa, bunu temizleyin.

2 turşu yapımı tarifi

2 lt suya 2 su bardağı sirke, 10 diş sarımsak, 2 çorba kaşığı tepeleme kalın tuz (kristalize halde satılanlardan olmasa daha iyi), kereviz sapı (bolca olabilir), varsa koruk halinde yoksa olgun hali ile çekirdeksiz bir avuç üzüm.. ve acılı istiyorsan bir avuç kadar kırmızılaşmış süs biberi...

kavanozun dibine birkaç diş sarımsak, kereviz sapı ve üzümü attıktan sonra salatalıkları koyuyorsun, arada yine sarımsak, kereviz, üzüm atıyorsun.. en son kavanozun ağızına kadar doldurduktan sonra bolca kereviz sapı ve yaprağı ile ağızını örtüp, sirke, tuz karışımlı suyu döküyorsun.. yazın 1 hafta, kışın 10 gün içinde turşun hazır.

ikinci turşu yapımı

2 kilo sirkeyi,1 su bardağı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı tuz ile birlikte kaynatın.Patlıcan, biber, taze fasulye,kırmızı etli biber gibi sebzelerden sadece birisini kullanarak bu turşuyu yapabilirsiniz.Hepsindende yapmak istiyorsanız, ayrı ayrı kavanozlara koyunuz.Mevcut malzemeyi kaynattıktan sonra hangi sebzenin turşusunu yapacaksanız, o sebzeyi bir çatalın rahat batabileceği yumuşaklıkta bu malzemenin içinde hafif haşlayınız.Temizlenmiş ve doğrnmış 1 baş sarımsağı,haşlayıp soğuttuğunuz sebzeyi,kaynattığınız sirkeli malzemeyi bir kapta iyice karıştırınız.Karışımı cam kavanoza koyup 1 ay sonra servise sunabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 29055
favori
like
share
şeqer Tarih: 16.09.2011 13:00
ellerine emeğine sağlık
BiR-DOST Tarih: 16.09.2011 12:59
Eline Sağlık