Diyanet'in açıkladığı 6,5 liralık fitre miktarının altına düşülemeyeceğini belirten ilahiyatçı Prof.Dr. Orhan Çeker, Ramazanın cömertlik, güzel ahlak ve ibadet ayı olduğunu hatırlattı ve ekledi: "Fitre verirken cömert olun"


KONYA (A.A)
Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker, halk arasında Diyanet İşleri Başkanlığının her yıl açıkladığı rakamın üzerinde verilen fitrenin caiz olmadığı yönünde bir kanı olduğunu belirterek, bunun yanlış olduğunu söyledi. Çeker, fitrenin Ramazan Bayramı öncesinde fakirlere verilen sadaka olduğunu ve bayram sonrasına bırakılmaması gerektiği uyarısında bulundu.

FİTRE ŞÜKÜR SADAKASIDIR

Fitrenin kelime olarak 'yaratılış', 'oruç tutmama' gibi anlamlara geldiğini ifade eden Çeker, 'Ramazan Bayramı'nın diğer anlamı da şükür bayramıdır. Ramazanı oruçla geçirdiğimiz için şükrediyoruz ve şükür bayramı yapıyoruz. Dolayısıyla fitrenin de diğer anlamı şükür sadakasıdır' dedi.Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun bu yıl 6,5 lira olarak açıkladığı fitrenin ailedeki her birey için ayrı ayrı verildiğini vurgulayan Çeker, şunları kaydetti:

'Halk arasında Diyanet'in her yıl açıkladığı rakamın üzerinde verilen fitrenin caiz olmadığı yönünde yaygın bir kanı var. Bu çok yanlış. Diyanetin açıkladığı 6,5 liralık rakam alt sınırdır. Diyanetin açıkladığı limitin altına düşülemez ancak kişi başına fitre olarak 50 veya 100 lira hatta bin lira dahi verilebilir. Bu tamamen kişilerin maddi durumuna bağlı bir durum.Fazla verilen fitreye hem fakirler sevinecek hem de bu fitreyi veren kişi huzur bulacak, mutlu olacaktır.

BAYRAMDA TATİLE GİDİLMEZ

Ramazan bayramlarının tatil olarak algılanmasını eleştiren Çeker, 'Dinimiz de bu günleri tatil için koymamıştır. Dolayısıyla bayramda ortadan kaybolmak, tatile çıkmak bayramın ruhuna aykırıdır. Bayramda tatile değil bayramlaşmaya gidilmelidir' diye konuştu. (yeni şafak)

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 418
favori
like
share