[FONT="Arial Narrow"]


Ülkemizde ve dünyada zaman içerisinde hızla artan teknoloji ve sanayileşme vasıtasıyla, dünya üzerinde bulunan birçok tüketilebilir su kaynakları bu ve buna benzer etkenler sonucu kirlenmektedir.
Gün be gün! hızla artan insan nüfusunun çoğalması, ihtiyaçlarının hızla artması sonucu dünya üzerinde yer alan, birçok kullanılabilir tarım arazilerin yanlış kullanılarak bozulması, yine tarım arazilerinin sanayi bölgesi olarak çeşitli türde fabrikalar ile istihdamlaştırılması ve bu fabrikaların birçoğunun kimyevi atık madde arıtma tesisinin bulunmaması sebebiyle, birçok kirli kimyevi atık taşıyan pis su; dere, nehir, göl ve denizlere boşaltılarak kirlenmesine sebep olmaktadır.
Böylece kaynağından temiz olarak çıkan sularımız çeşitli atık sularla kirletilmekte, suyun kimyasal ve fiziksel özellikleri bozulduğu gibi, suyu çevreleyen toprak parçalarının da bünyelerinde kimyasal atık maddeleri barındırmasını sağlamaktadır.
Hayat ve dünya bir kısır döngü halinde, insanlara bilinçsiz veya bilinçli olarak yaptıkları birçok hatalı davranış karşısında, temiz içilebilir tatlı su kaynaklarının yavaş yavaş yok olmasına veya kullanılabilir su havzalarının kullanılamayacak kadar kirli pozisyonda olmasını sağlamaktadır. Geri dönüşüm işlemi dünya tarafından da tekrarlanmaktadır. Bir atasözümüz gibi “Ne ekersen onu biçersin” misali.
Fabrika bacalarından çıkan çeşitli endüstriyel gazları da havaya karışarak yeryüzüne düşmektedir.
Ayrıca dere, nehir,göl ve deniz gibi su kaynaklarına arıtılmadan boşaltılan kimyevi atık madde taşıyan pis sular, güneş elementi ile zamanla buharlaşıp atmosfere karışarak, daha sonra da yeryüzündeki toprak parçalarına buharlaşma yöntemiyle yağmur olarak düşmektedir.
Böylece bünyesinde ve yapısında yararlı mineral ve organik maddeleri barındıran toprak parçalarının bir çoğu kirlenmekte; zamanla verimsizleşip çoraklaşmaktadır.
Bu yüzden su, hayatın ta kendisidir. İnsan vücudunda yaklaşık % 60 – 70 oranında su bulunur. İnsan nasıl temiz içilebilir susuz yaşayamıyorsa, dünya ve dünya üzerinde yer alan her türlü toprak parçası, bitkiler ve canlılar da yaşayamamaktadır. Su, hayat demektir. Su, yaşam destek kaynağıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 615
favori
like
share