Yemin Etmemeye Özen Gösterin

Bir yeminin ne kadar ağır yükümlülükler getirdiğini biliyor musunuz?Yemin etmek gün içinde pek çoğumuzun bilinçli ya da bilinçsiz başvurduğu bir yol. Bazen sadece dilimiz öyle alıştığı için öyle söyleriz. Oysa en basit bir ‘’Vallahi’’ cümlesi bile bir Müslüman olarak ağır yükümlülükler altına girmemize neden olur.

Yemin ettiğimizde Allah’ın adını anmıyor olsak bile eğer içinde yaşadığımız toplumun kutsal değerlerini şahit tutuyorsak yine yemin etmiş sayılırız. Örneğin; ‘’Ekmek Çarpsın’’ ‘’Anam Avradım Olsun’’.

İslam dininde yemin etmek mubah bir davranış olarak kabul edilse de edilmiş yeminlerin sorumluluklarını yerine getirememe riski oldukça yüksektir. Dolayısıyla iyi bir Müslüman’ın yemin etmekten kaçınması tavsiye edilir. Kur’an-ı Kerim’de “Yeminlerinizi koruyunuz” (el-Mâide 5/89) ve “Allah adına yaptığınız ahidleri yerine getirin. Allah’ı kefil tutarak kuvvetlendirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın. Şüphesiz ki Allah yaptıklarınızı bilir” (en-Nahl 16/91) buyurulur.

Düşündüğümüzden çok daha ağır bedelleri olan yeminden kaçınmanın en güzel yolu zaten tavsiye edildiği üzere sözüne güvenilen ve çevresi tarafından böyle tanına biri olmak. Peygamberimiz Hz. Muhammed Muhammed ül Emin (Güvenilir Muhammed) lakabıyla bize en güzel örneği teşkil etmiyor mu?

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 348
favori
like
share