[FONT="Arial Narrow"]


İnsanoğlu sanırım yaradılışı itibariyle “Özür Dilerim” sözünü hayatından büyük bir ölçüde çıkarıyor. Kimi zaman görmemezlikten geldiği gibi, sanki bu söz hiç var olmamışçasına yok sayıyor.

Oysa bir “Özür Dilerim” sözü ne insanı alçaltır, ne de yükseltir. Sadece insanı insan yapar.

Çoğumuzun hayatında bu söz yoktur. Ya cesaret edemeyiz, ya da söylediğimiz anda alçaldığımızı, eğer özür dilersek benliğimizden ödün vermiş olduğumuzu, bir şeyler kaybettiğimizi sanırız. Oysa özür dilerim sözü bir “Teşekkür ederim” “Affedersin” ya da “Rica ederim” gibi sözlerinden hiçbir farkı olmadığı, en az onlar kadar büyük bir anlam taşıdığı halde korkarız bu sözü söylemekten. Halbu ki anlamı çok büyük olan bir kelimedir.

Hepimiz insanız doğrularımız olduğu kadar hatalarımız, yanlışlarımızda mevcuttur. Bir hata karşısında özür dilemek, insana hiçbir şey kaybettirmez. Belki karşıdakine de bir şey kazandırmaz bir an için, bir anlam ifade etmez; ama, insan özür dilemeyi bildiği sürece, kendini arındırmış ve bundan da önemlisi kendini kazanmış olur.

Bilerek veya bilmeyerek yapılan yanlış bir davranış veya söz karşısında özür dilemek insanlar arasındaki iletişimde insanı küçültmediği gibi, aksine olgun bir davranış biçiminin işaretidir.

Özür dilemenin yaşı da yoktur. Gerektiği zaman büyük küçükten, küçükte büyüğünden özür dileyebilmelidir. Büyüklerin “ben büyüğüm o benden küçük, o gelip özür dileyecek” sözü yaygındır. Burada büyük hatalı olsa bile hatasını küçüğe zorla, kendinden taviz verdirerek özür diletmeye çalışır. Bu yanlış ve bencilce bir davranış biçimidir.

Oysa, karşı tarafın haklılığını, nasıl olurda haksızlığa çevirebiliriz. Yaşı küçük olsa bile. Bu durumun tam terside olabilir. Bahsettiğim gibi, aslına bakarsanız özür dilemenin yaşı yoktur. Halk arasında hepimizin duyduğu, ama ne ölçüde uyguladığımız “özür dilemek bir erdemliktir” sözü, güçlü bir anlam ifade etmektedir. Kişi bu sözü hayatında uyguladığı sürece aslında hiçbir şey kaybetmeyecektir. Karşıdaki bu söze nasıl değer biçerse biçsin, sen her zaman kişiliğinle kazanan olacaksın….

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1396
favori
like
share