Evlilikte veya beraberlikte mutluluğun ve aşkın ilk günkü gibi devam edebilmesi, çiftlerin bu duyguları ömür boyu sürdürebilmeleri açısından, istemelerinin yanında ne kadar gerçekleştirdikleri de önem taşımalı.

Şöyle, eski aşkları ve evlilikleri bir gözden geçirirsek. Bu evlikleri veya aşkları günümüz şartlarında, her ne kadar yaşamasak ta, görmesek te anlatılardan veya şahit olduğumuz aşklardan bunun ne kadar uzun sürebileceğinin veya uzun sürmesinin yanında,, ilk günkü gibi aşklarının hala taze olarak kalmasının sırlarını duymuşsunuzdur. Veya kendi aklınızca bugünde yaşanan aşklarla, o günlerde yaşanan aşklar arasındaki farkı, idrak edebilecek kadar hayat tecrübeniz olmuştur.

Her ne kadar son zamanlarda boşanan çiftler veya aşkları hemen biten beraberlikler olsa da, mutlu ve aşkları uzun sürebilecek kadar güçlü bir duyguya sahip olan beraberliklerde vardır. Bence mutlu evlilikte ve aşkta uzun bir beraberlik olabilmesi için, çiftlerin gerçekleştirebilecekleri ufak nüanslar vardır. Tabi bu tek taraflı olmamalı. Tek taraflı bir aşk ne sevgiye, ne mutluluğa yol açar. Sadece sen istediğinle kalırsın. Karşındaki kişinin de bu aşkı ve sevgiyi seninle aynı ölçüde istemesi ve bunu gerçekleştirmesi gerekir. Düşünce her şeyde olduğu gibi, bazen olumlu veya olumsuz sonuçlar yaratsa da, bir şeyi ne kadar çok isteyip, bunu ne kadar gerçekleştirmek için verdiğimiz çabayla doğru orantılıdır.

Evlikte ve aşta bir ömür boyu aynı yastığa baş koyabilmek için, çiftlerin kendi kendilerine gerçekleştirebilecekleri küçük akıl oyunları vardır. Adı üzerinde akıl oyunu ama, bu sahte sevgi, yalan aşk, sahte bir evlilik için kurulan cümleler düzmecesi veya düşüncesi değildir ve olmamalıdır.

Mutlu evliliğe ve aşka giden bazı yollar ve sırlar vardır. Aslında sadece evlilik veya aşk olarak mutluluğu, bu kavramlar altında tanımlamakta yanlıştır. Ama, yazmak istediğim düşüncem, evlilik ve beraberlik üzerine olunca, evlikte ve beraberlikte aşkın ve sevginin gücünün mutluluğa giden büyülü yollardan geçmesi gerektiğidir.

Mutlu evliliğin ve beraberliğin sağlanabilmesi için, çiftler ilk önce beraber farklı farklı konularda, aynı görüşe çoğu zaman sahip olamasalar da, anlayış ve saygı bu düşüncelerini çözüme kavuşturabilecek kadar onlara yardımcı olacaktır.

Her iki tarafında geçmişlerinde kötü olabilecek her ne varsa, üzerine bir çizgi çizebilmeli, bunları yeni kurulmuş bir birliktelik üzerinde sürdürmemeleri gerekir.

Birbirlerini ilk gördükleri veya ne zaman aşk duygusunu hissetmeye başladıkları andan itibaren, ilk günkü gibi bu duygularını canlı tutabilmeli, hep o günkü gibi yaşamalarını sağlayacak ortamlar yaratmalıdırlar.

Evlilikte veya beraberlikte oluşabilecek sorunlara mahal vermemeli veya oluşan sorunlar, problemler bir kişiye yüklenmemeli, günah keçisi bir kişi ilan edilmemeli, bu ilişkiye iki kişi olarak başlanıldığını unutarak, problemlerden kaçma yoluna gidilmemelidir. Çünkü, bu ilişki tek kişilik olarak başlamadı ve tek kişilik olarak bitmemeli. Bunun bilincinde olunmalıdır.

Birbirlerine güven her şeyde olduğu gibi, aşkta ve sevgide de önem taşır. Güven uyumlu ve mutlu bir beraberlik için vazgeçilmeyecek kavramlardandır. Bunu çiftler birbirine aşılamalı ve her hangi bir güvensizlik oluşturabilecek düşünce tarzına veya ortama kendilerini sokmamalılardır.

Evlikte veya aşkta paylaşmak duygusu, aşkı ve sevgiyi ne kadar ortak paylaştığımız kadar önemli yer tutarsa, hayatı ne kadar, ne ölçüde paylaştığımızda önemli yer tutmalıdır. Paylaşım aşkı ve sevgiyi yücelttiği kadar, mutluluğu da yücelmeye sebep olur. Çiftler beraberce bir şeyler yapabilmeli, her ne kadar bazı şeylerde ortak zevkleri uymasa da, birbirleriyle paylaşabileceği konulara, ortamlar hazırlamalı, bencillikleri bir an olsun onları terk etmelidir.

Evlilik, iki farklı hayattan gelmiş insanları bir araya koyup, hadi yaşayın demek değildir. Çünkü her ikisi de ayrı ayrı hayat tarzı yaşamış kişiler olup, ayrı zevkleri vardır. He ne kadar aşkları ve sevgileri bir olsa da, mutlulukları bazen bir olmayabilir. Çünkü yaşadıkları hayat tarzları başkadır. Bunu da göz önüne alarak daha önce yaşadıkları hayat felsefeleri başka olduğunun bilincine varılmalı, evlilikler veya beraberliklerde bu yüzden anlaşmazlıklara düşülmemeli ve boşanmalara kadar gidilebilecek bir yol seçilmemelidir.

İşte! Mutlu evlilik veya beraberliklerde büyük ölçüde ya bu deveyi güdersin ya da bu diyardan gidersin felsefesine sahip olmamalı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 764
favori
like
share